Skip to content

Dlaczego Black Panther: Wakanda Forever może zostać zbanowana w Chinach

13 de listopad de 2022
l intro 1668267057

ECU Angela Bassett/Ramonda

W 2018 roku, po tym, jak wdarł się na scenę z 200 milionami dolarów na krajowym debiucie i ostatecznie zarobił około 1,3 miliarda dolarów na całym świecie, „Czarna pantera” Marvela stała się drugim najbardziej dochodowym filmem roku (uwieńczonym tylko kolejnym mega-hitem MCU ” Avengers: Infinity War” według Statista) i czternasty najbardziej dochodowy film, jaki kiedykolwiek powstał (przez CNBC). Teraz, mniej niż jeden dzień w oczekiwany weekend otwarcia, „Czarna Pantera 2: Wakanda na zawsze” jest na dobrej drodze, by dorównać imponującej sprawności kasowej swojego poprzednika.

Jednak pomimo zgarnięcia 28 milionów dolarów podczas czwartkowej przedpremierowej premiery i, jak zauważył Deadline, przygotowania do osiągnięcia przewidywanego otwarcia w kraju od 175 do 200 milionów dolarów, jego zdolność do spełnienia i/lub przewyższenia światowego pokazu „Czarnej Pantery” może być utrudniona przez potencjalna utrata kluczowego rynku. Dzięki Ostatecznemu terminowi wiemy, że Disney był w stanie potwierdzić, pomimo trudności na początku, kinowe wydanie we Francji, po prostu przenosząc tam premierę filmu. kraj odpowiedzialny za 66,5 miliona dolarów, czyli nieco ponad 5%, światowej sprzedaży biletów na „Czarną Panterę” (za pośrednictwem CGTN).

Chińscy cenzorzy prawdopodobnie zabronią kolejnego filmu Marvela

Jesienią 2020 r. Chiny oficjalnie wyprzedziły branżę filmową trwającą od dziesięcioleci przez Amerykę Północną, gdy sprzedaż biletów o wartości 1,988 mld USD przekroczyła 1,937 mld USD, w dużej mierze dzięki różnicy między reakcją obu rynków na pandemię COVID-19. (za pośrednictwem The Hollywood Reporter). Chociaż Ameryka Północna od tego czasu odzyskała swoją koronę rynku filmowego, jak reporter Erich Schwartzel szczegółowo bada w „Czerwonym dywanie: Hollywood, Chiny i globalna bitwa o supremację kulturową”, ogromny chiński rynek – i coraz bardziej surowa cenzorzy – nadal odgrywają ważną rolę w to, co amerykańscy filmowcy wstawią, a czego nie umieszczą w swoich filmach.

Jak wyjaśnił Schwartzel w niedawnym wywiadzie dla NPR: „Kiedy [foreign] film się skończył i jest gotowy do premiery [in China]kopia jest wysyłana do Pekinu do Ministerstwa Propagandy … oczywiście wszystko, co może dotyczyć Tybetu, historii Chin lub Mao, zniknie ze stołu [but] nawet film o superbohaterach może być oglądany w przypadku niektórych scen zawierających obrazy lub motywy, których Chińczycy nie chcą widzieć. I waha się od kosmetycznego po tematyczny.”

W odniesieniu do „Wakanda Forever” sprawa wydaje się tematyczna. Według The Hollywood Reporter źródła w branży za granicą twierdzą, że film prawdopodobnie zostanie odrzucony z tego samego powodu, dla którego uważano, że odrzucono „Thor: Miłość i grzmot”: przedstawia on jawnie gejowskie postacie.

Wakanda Forever i tak powinna wystarczyć

Michaela Coel/ Aneka, profil

W „Thor: Love and Thunder” nawet (w ostatecznym rozrachunku dość minimalna, według Collidera) reprezentacja queer wystarczyła, by zobaczyć, że zostało to zakazane przez wiele krajów, w tym Kuwejt i Malezję, a teraz wydaje się, że „Wakanda Forever” stanie się siódmy film Marvela, który zostanie zakazany w Chinach.

W filmie, Aneka Michaeli Coel jest w związku z Ayo Florence Kasumby – wątki fabularne, które Coel powiedział Vogue, ostatecznie sprzedały ją w tej postaci. Chociaż związek między Ayo i Aneką jest jasny tylko w najkrótszych chwilach (czytaj: czuły pocałunek w czoło), to moment, w którym Disney załamał się i uciął przed premierą filmu w Kuwejcie (za pośrednictwem The Hollywood Reporter). Na tym etapie wygląda jednak na to, że nie ma żadnej postprodukcji, anty-LGBTQ+ cenzury (np. wymazanie seksualności Freddy’ego Mercury’ego w „Bohemian Rhapsody”, jak zrobił to 20th Century Fox, aby zabezpieczyć chińskie wydanie „biopiku” w 2019 roku, za BBC) wystarczy, aby film trafił na chiński rynek. Ponieważ Chiny zazwyczaj yay lub nie wypuszczają zagranicznego filmu z jedno- lub dwumiesięcznym wyprzedzeniem (na THR), szanse na to, że „Wakanda Forever” weźmie udział w sprzedaży biletów na ogromnym rynku, są prawdopodobnie znikome.

Na szczęście wygląda na to, że jedyny film roku Marvela Certified Fresh nie będzie miał problemów na arenie międzynarodowej, nawet bez pomocy Chin. W środę film przyciągnął ponad 10 milionów dolarów na 17 rynkach materiałowych za granicą (w tym 2,2 miliona z Francji i 1,4 miliona z Korei Południowej), co powinno sygnalizować globalne otwarcie „325 milionów dolarów lub więcej”, według The Hollywood Reporter.

Czy ten post był pomocny?