Skip to content

Depesze z linii pikiet, dzień 35: Gdy pisarze walczą z Apple, szefowie WGA reagują na umowę DGA

6 de czerwiec de 2023
IMG 5072

Apple mogło dziś wejść na arenę wirtualnej rzeczywistości, prezentując nową platformę i zestaw słuchawkowy, uruchomione z pomocą szefa Disneya, Boba Igera, ale w prawdziwym świecie spędziło dzień na celowaniu pisarzy.

WGA zdecydowało się rozesłać ulotki przed siedzibą Apple, a także w różnych miastach, w tym w Los Angeles, Nowym Jorku i Waszyngtonie.

W Los Angeles wielu pisarzy przeszło z protestów poza Television City do The Grove, gdzie Apple ma jeden ze swoich sklepów, i przekazało informacje o strajku konsumentom zainteresowanym nowymi iPhone’ami i laptopami.

Kierownictwo WGA, w tym byli prezydenci Patric Verrone i David Goodman, a także sekretarz skarbnik Betsy Thomas, prowadzą marsz do ulotek w Apple Store w Grove #Strajk Pisarzy pic.twitter.com/xnnJC0qkxc

— Wszykina Hollywood (@DEADLINE) 5 czerwca 2023 r

Prezes WGA West, David Goodman, powiedział Wszykina, że celował w Apple, ponieważ prośba związku byłaby „kroplą w morzu pod względem tego, co zarabiają w ciągu roku”. Gildia zauważyła, że ​​jej propozycje kosztowałyby firmę, która ma roczne przychody w wysokości około 400 miliardów dolarów, około 17 milionów dolarów rocznie.

„Jeśli chcą być firmą zatrudniającą pisarzy, muszą nam płacić tyle, ile żądamy” — dodał Goodman. „Chcieliśmy podarować wyjątkowy dzień [show] Klienci Apple, oto firma, która ma reputację dobrego traktowania twórców, która źle traktuje twórców filmów telewizyjnych, które umieszczają na swojej platformie.

Chris Keyser, który jest współprzewodniczącym komitetu negocjacyjnego WGA, zgodził się. „Wysyłamy ulotki Apple, aby zwrócić uwagę ludzi, że te firmy, których twarz publiczna jest ciepła i kreatywna, zachowują się dokładnie odwrotnie, gdy mają do czynienia z własnymi pracownikami, a zwłaszcza z nami” – powiedział Wszykina.

„Nasze zapytanie o 17 milionów dolarów rocznie to błąd zaokrąglenia na błędzie zaokrąglenia [for Apple],” on dodał.

Keyser, który był producentem wykonawczym takich seriali jak Julia I Partia Pięciu, dodał, że streamerzy nie wymyślili sezonu krótkich zamówień. „Ludzie mylą początek problemów pisarzy z początkiem krótkich sezonów zamówień. To nie jest prawda. Były krótsze sezony przez wiele lat w kablówkach i kablówkach premium i radziliśmy sobie dobrze. Zmiana naprawdę nastąpiła, gdy firmy technologiczne weszły do ​​​​biznesu, Netflix, Amazon i Apple. To wtedy zaczęli stosować pewien rodzaj produktywności i wydajności do kreatywności, na które nie ma miejsca w tym biznesie i nie mają żadnego szacunku dla sposobu, w jaki kręcono telewizję i filmy. Od tego czasu życie pisarzy stało się prawie nie do utrzymania” – powiedział.

Rozdawanie ulotek kierowcom wózków w Grove #Strajk Pisarzy pic.twitter.com/i0CbcDsJRv

— Wszykina Hollywood (@DEADLINE) 5 czerwca 2023 r

UMOWA DGA

Keyser i Goodman również zareagowali na umowę zawartą w weekend przez DGA, powtarzając, że nie powstrzyma to WGA przed robieniem tego, co robi.

„Przewidywaliśmy, że DGA zamierza zawrzeć umowę” – powiedział Keyser. „Diabeł tkwi w szczegółach, a to, co oznaczają te propozycje, naprawdę ujawnia się dopiero wtedy, gdy wiemy, jaki jest język umowy. Zamierzamy poczekać i zobaczyć, jak to przecina się z tym, co próbujemy osiągnąć, rozumiejąc, że prawie cały nasz program był oddzielony od programu dyrektora, dlatego zawsze mówiliśmy naszym członkom i AMPTP, że każdy musi dojść do porozumienia dla pisarzy [us]a nie przez nikogo innego” – powiedział.

Goodman zgodził się, że nie zmienia to stanowiska negocjacyjnego WGA. „Dopóki nie poznamy szczegółów, nie komentowałbym tego, czy cokolwiek mają dla nas wzorce. Ale to i tak nie ma znaczenia, ponieważ wiem, że pisarze mają bardzo poważne problemy” – dodał. „Pisarze stoją w obliczu egzystencjalnego zagrożenia dla ich środków do życia, które jeśli nie naprawimy w strajku, pisanie jako kariera zniknie”.

Nicole Yorkin, członkini komitetu negocjacyjnego WGA, która pełniła funkcję showrunnera Netflixa Uderz i uciekaj i exec wyprodukowali amerykańską wersję Zabijanie, powiedział, że to, co negocjowały dwie gildie, w niewielkim stopniu się pokrywa, poza resztkami i sztuczną inteligencją „Większość innych propozycji, z którymi mamy do czynienia, jest tak specyficzna dla scenarzystów, że nie sądzę, aby reżyserzy naprawdę się przejmowali ,” powiedziała. „To nie kończy tego, co robimy. Myślę, że jesteśmy tak samo silni jak zawsze, myślę, że teraz jesteśmy nakręceni, by nigdy nie iść dalej, dopóki nie dojdziemy [what we want].

W ciągu Nowy Jork, uwagę zwracały również sklepy Apple.

Członkowie i sympatycy strajkującego Writers Guild of America East stacjonowali w poniedziałek po południu przed czterema sklepami Apple w Nowym Jorku, używając ulotek zamiast pikiet.

Jak każdy, kto próbował nakłonić przechodniów w Nowym Jorku do przyjmowania literatury na dowolny temat, ludzie z ulotkami podczas poniedziałkowej akcji robotniczej wymierzonej w Apple znaleźli stosunkowo niewielu chętnych w porównaniu z dużym natężeniem ruchu pieszego.

„Uważam, że pomaga, jeśli nic nie mówisz”, powiedział jeden z demonstrantów WGA przed flagowym sklepem Apple w Nowym Jorku przy Piątej Alei w pobliżu Central Parku.

Od pracowników handlu detalicznego, przez twórców aplikacji, po scenarzystów telewizyjnych i filmowych, wszyscy mamy dość Doliny Krzemowej #Zepsute jabłko. @Jabłko nadszedł czas, aby wrócić do stołu i położyć kres #WGAStrike. pic.twitter.com/rD8ZAi2Ycx

— Wanda Sykes (@iamwandasykes) 5 czerwca 2023 r

Członkini WGA, Melissa Salmons, stała na środku krawężnika na Piątej Alei, a jej strój napastnika obejmował czapkę baseballową WGA i niebieską koszulkę z logo przypominającym Apple i napisem „Płać inaczej (ly)”. — parodia „Myśl inaczej”. slogan z czasów firmy technologicznej sprzed AppleTV + i iPhone’a.

Salmons, scenarzysta dla The Hallmark Channel, który wcześniej pisał dla oper mydlanych, w tym The Młodzi i niespokojni I światło przewodnie, powiedziała, że ​​to jej trzeci strajk pisarzy.

„Jestem tutaj, ponieważ jestem przykładem tego, jak ten związek powinien działać” – powiedział Salmons. „Jestem pisarzem z klasy średniej, a nie showrunnerem. Ubezpieczyłem całe swoje życie [working] życia dzięki Gildii Pisarzy. Będę miał emeryturę, z której będę mógł żyć dzięki Gildii Pisarzy. Jestem tutaj, aby opłacić to dla wszystkich młodych pisarzy, którzy zaczynają teraz głównie w streamingu, którzy walczą o opłacenie czynszu, a jednocześnie tworzą ogromne bogactwa dla streamerów”.

Salmons, który służył w komitecie negocjacyjnym Gildii podczas strajku 2007/08, opisał związek, który działa dzisiaj z perspektywy czasu, której nie miał w 2007 roku.

„Teraz w kolejnych latach stało się jasne, że wszystko zmierza w tym kierunku” – powiedział Salmons. Umowa z 2008 roku, mimo że pod wieloma względami była dobra, nie zawierała wystarczających zabezpieczeń, aby zapobiec temu, by transmisje strumieniowe stały się ostatecznie sposobem dla producentów na „zmniejszenie wynagrodzenia scenarzysty, władzy, [and] możliwość bycia na planie” – powiedziała. „Nawet nie zdawałem sobie sprawy, dopóki nie zaczęliśmy organizować spotkań członków, jak bardzo źle jest dla ludzi pracujących w transmisji strumieniowej, że masz ludzi takich jak dzieciak [from] Niedźwiedź, który nie może zapłacić czynszu”.

Salmons powiedział, że producenci wydają się być zaangażowani w „systematyczne i skoordynowane wysiłki”, aby wykorzystać transmisję strumieniową, aby zamienić pisanie w pracę koncertową.

„Naprawdę fatalną wadą tego, oprócz nieludzkości” – powiedziała – „jest to, że jedzą swoją kukurydzę. Pracują nad showrunnerami, którzy istnieją na śmierć i patroszą system, który stworzył nowych showrunnerów, który pozwolił scenarzystom podążać za showrunnerem, osłaniać plan, uczyć się, jak pracować z reżyserami, obsadą, rekwizytami, aktorami, a następnie podążać za showrunnerami. ich odcinek w poście. Aby dowiedzieć się, jak prowadzić program – dodała. „Zabijają system, który stworzył wspaniały telewizor”.

Czy ten post był pomocny?