Skip to content

Depesze z linii pikiet, dzień 22: 30 Protest rockowy przyciąga wielkie nazwiska i ogromne tłumy w Nowym Jorku

24 de maj de 2023
WGA 5

Gdy strajk WGA wszedł w czwarty tydzień, Tony Kushner przysięgał, Steve Earle śpiewał, Wanda Sykes prowadziła pieśni związkowe, a Busy Philipps opowiadał dowcipy dyrektorowi generalnemu dla ponad 1000 demonstrantów i setek gapiów, którzy wypełnili ulicę przed siedzibą NBCUniversal we wtorek na środkowym Manhattanie .

Z gwiazdorską listą mówców, celebrytami rozsianymi po tłumie i frekwencją z kilku lokalnych związków zawodowych, „Rally at the Rock” przed Rockefeller Plaza 30 w celu wsparcia uderzających scenarzystów filmowych i telewizyjnych wypełnił jedną zabarykadowaną stronę West 49th Street między 5th a 6th Avenue — równowartość trzech bloków miejskich — z wiwatującymi, wymachującymi znakami protestującymi, którzy zostali na dłużej niż dwie godziny. Była to największa frekwencja na jakimkolwiek wydarzeniu zorganizowanym przez członków Writers Guild of America East od czasu rozpoczęcia strajku przeciwko producentom filmowym i telewizyjnym 2 maja, przedstawiciel WGA powiedział Wszykina.

„Mamy w domu każdy pieprzony związek zawodowy w Nowym Jorku!” Dyrektor wykonawczy WGA, Lowell Peterson, ostatni z kilkunastu mówców, zachwycał się z kolei na podium, po czym przekazał scenę piosenkarzowi, autorowi tekstów i członkowi Screen Actors Guild, Steve’owi Earle’owi, który zamknął zgromadzenie, wykonując głos i… gitarowe wersje jego piosenek „Union, God and Country” oraz „Way Down in the Hole”.

Oto piosenkarz, autor tekstów i gitarzysta, aktor na pół etatu i hardkorowy trubadur, wyjaśniający, dlaczego był na linii (a ponieważ przemianowany Max został dziś wyemitowany, zrób sobie przysługę i streamuj trochę Treme):

„Jestem członkiem związku, odkąd skończyłem 19 lat… Musiałem się ubrać i pokazać” – Steve Earle mówi Wszykina dzisiaj przed 30 Rock w Nowym Jorku #Strajk Pisarzy pic.twitter.com/4QiImTljxD

— Wszykina Hollywood (@DEADLINE) 23 maja 2023 r

W słoneczny późny poranek i wczesne popołudnie pisarze, aktorzy, komicy, szefowie związków zawodowych i inni mówcy opowiadali dowcipy, oklaski i skandowali, nastrój był optymistyczny, a przesłanie było poważne. Mówca po mówcy łączył strajkujących pisarzy z walkami pracowniczymi w innych branżach, w których warunki pracy się pogarszają, a automatyzacja zagraża miejscom pracy.

„Twoja walka jest naszą walką” to obietnica złożona na oklaski i okrzyki w osobnych przemówieniach dwóch przywódców związkowych we wtorek: Mario Cilento, prezes 2,5-milionowej organizacji AFL-CIO stanu Nowy Jork; oraz Stuart Applebaum, prezes liczącego 100 000 członków związku handlu detalicznego, hurtowego i domów towarowych.

Przeciąganie kierowników studia było bardziej beztroskie, ale wciąż zawierało kolce w innych uwagach. Philipps, gwiazda Jezioro marzeń I Dziwaków i Geeków, czytała dowcipy przyjaciół pisarzy – i jeden, jak powiedziała, pochodził od jej byłego męża, scenarzysty i producenta Marka Silversteina – kpiąc z szefa Warner Bros. do niego podczas przemówienia inauguracyjnego.

Philipps opisała Zaslava jako „geniusza, który spojrzał na HBO Max i zdecydował, że ludzie naprawdę chcą modyfikatora”, a jej nazwisko „brzmi jak lek na drożdże: zapytaj swojego lekarza, czy Zaslav jest dla ciebie odpowiedni”.

POWIĄZANY: HBO Max to teraz tylko Max: wszystko, co musisz wiedzieć, w tym programy, ceny i więcej

Sal Gentile, pisarz dla Późna noc z Sethem Meyersem, poszedł dalej w rebrandingu HBO Max. „Mówili, że Ameryka nie może tego zrobić, ale w końcu to zrobiliśmy: wymyśliliśmy nazwę głupszą niż Quibi”.

Kapitan strajku Warren Leight skłonił tłum do wysłania wiadomości do szefa wykonawczego WBD:

Co za wiec na 30 Rock dzisiaj. Ogromny #WGASilny energia i solidarność. Na koniec mojego przemówienia poprosiłem tłum o przesłanie wiadomości Davidowi Zaslavowi. pic.twitter.com/2EvdOJEGVs

— Kapitan strajku WGA Warren Leight (@warrenleightTV) 23 maja 2023 r

Tłum wysłuchał również kwartetu Demokratów, w tym byłego senatora USA i NBC Sobotni wieczór na żywo pisarz Al Franken, który powiedział: „Nie chcę, żeby to było polityczne, ale Republikanie nienawidzą związków zawodowych”. Stojąc przed budynkiem, w którym pracował przez lata, zanim zajął się polityką, Franken odniósł się do uderzających obaw pisarzy związanych ze sztuczną inteligencją, opowiadając jęczącemu żart, który, jak powiedział, został napisany przez komputer: „Co się stało z komputerem, który przechodził przez ulicę? Został przejechany przez samojezdną Teslę.

Cynthia Nixon, ur Seks w wielkim mieście aktorka i była kandydatka Demokratów na gubernatora Nowego Jorku, zebrała statystyki dotyczące spadających zarobków pisarzy i zakończyła serią słynnych kwestii filmowych i telewizyjnych, które podwoiły się jako przykłady błyskotliwości pisarzy i inspirujące podnoszenie morale.

„Jestem wściekły jak diabli i nie zniosę tego więcej. Prawda jest gdzieś tam. Czyste oczy, pełne serca, nie mogą przegrać” – powiedziała, cytując Sieć, Pliki x I Światła piątkowej nocypo kolei, przed zakończeniem słowami „Niech moc będzie z tobą”.

„Nie jestem pisarką, ale pisarze są moimi przyjaciółmi… moimi bohaterami… ludźmi, dzięki którym moja twórczość jest możliwa” — mówi Cynthia Nixon na zlocie WGA East 30 Rock w Nowym Jorku #Strajk Pisarzy pic.twitter.com/e3otAw8YYV

— Wszykina Hollywood (@DEADLINE) 23 maja 2023 r

Kal Penn, aktor i pracownik Obamy w Białym Domu, zrobił telefonem komórkowym zdjęcie tłumu z podwyższonej sceny i powiedział demonstrantom, że światowi producenci filmowi i telewizyjni, w którym żyją, nie istnieliby bez pisarzy. „Prezesi nie potrafią pisać scenariuszy. Akcjonariusze nie mogą pisać scenariuszy, dyrektorzy Studia nie mogą pisać scenariuszy” – powiedział.

Jako dowód Penn przeczytał kilka notatek producentów dołączonych do scenariuszy napisanych przez niektórych jego przyjaciół. Jeden z nich powiedział: „Biorąc pod uwagę dzisiejszą wrażliwość, kiedy rozmawiasz o eutanazji, upewnij się, że robisz to w pozytywnym świetle” – sugestia, która wywołała rechot wśród publiczności.

Jedyny obecny urzędnik Demokratów, który przemawiał, rzecznik publiczny Nowego Jorku Jumaane Williams, wygłosił miażdżące podium wezwanie do solidarności między wszystkimi związkami zawodowymi.

Jedno z najbardziej płomiennych przemówień wygłosił nominowany do Oscara Fabelmanowie scenarzysta i zdobywca nagrody Tony Anioły w Ameryce dramatopisarz Tony Kushner, który ostro skrytykował członków Sojuszu Producentów Filmowych i Telewizyjnych – i każdego, kto popiera ich przeciwko pisarzom.

„Jeśli popierasz bezwstydne poparcie chciwości i niesprawiedliwości przez AMPTP, to zapomniałeś, czym jest uczciwość i przyzwoitość oraz co oznaczają słowa takie jak” honor ”i” uczciwość ”- powiedział Kushner. „To ma sens, że zapomniałeś znaczenia słów. Tak się dzieje, gdy dewaluuje się pisarzy; tracisz język. Jesteśmy pisarzami Wiemy, co znaczą słowa. Znamy różnicę między prawdą a wrogimi, cynicznymi, egoistycznymi bzdurami”.

„Bycie na strajku jest naprawdę trudne” – powiedział Kushner. „To kosztowne. To straszne. To w równym stopniu denerwujące i irytujące. Tak więc robotnicy strajkują tylko wtedy, gdy musimy. Pracownicy strajkują nie dlatego, że jesteśmy chciwi, ale dlatego, że nasi szefowie są chciwi”.

Josh Gondelman, kapitan WGA i przywódca strajku w Nowym Jorku oraz zdobywca nagrody Emmy, były scenarzysta Ostatni tydzień dziś wieczorem z Johnem Oliverempełnił funkcję konferansjera i przedstawił prelegentów, w tym aktorów Johna Leguizamo, gwiazdę Broad City i współtwórczynię Ilanę Glazer oraz powieściopisarza fantasy, który został scenarzystą i showrunnerem Neilem Gaimanem.

Tłum usłyszał również Joe Opio, młodego komika z Nowego Jorku i członka WGA, który urodził się w Ugandzie i żartował, że jego akcent wskazuje na kogoś, kto musi pochodzić z Brooklynu (mieszka na Upper West Side na Manhattanie). „Podobnie jak wielu z was”, powiedział, „część mnie zastanawia się:” Jak do cholery znalazłem się na tak znakomitej liście mówców?’”

POWIĄZANY: Programy telewizyjne dotknięte strajkiem WGA: zaktualizowana lista

Opio powiedział, że był jednym z czterech scenarzystów, którzy zamknęli produkcję serii Paramount + Zło w pierwszym tygodniu strajku, pikietując przed studiem na Brooklynie przez osiem godzin.

„Jedynym powodem, dla którego odnieśliśmy sukces, jest to, że Kierowcy i członkowie załogi IATSE odmawiali przekroczenia naszej pikiety przez całą noc” – powiedział Opio, wiwatując. „Więc tego wieczoru nauczyłem się bardzo cennej lekcji: inne związki zawodowe są chętne i gotowe, aby solidaryzować się z nami. Wszystko, co musimy zrobić, to pojawić się i ustawić pikietę.

Tymczasem zdobywczyni Oscara Susan Sarandon była dziś wściekłą kobietą spacerującą po Manhattanie:

„Popieram wszystkie związki… jesteśmy niczym bez pisarzy… Jestem tutaj w solidarności” – mówi Susan Sarandon w Wszykina dzisiaj przed 30 Rock w Nowym Jorku #Strajk Pisarzy pic.twitter.com/IETAhMRvx1

— Wszykina Hollywood (@DEADLINE) 23 maja 2023 r

Zdobywca Emmy i 14-krotnie (!) nominowany Sykes mówił o „przetrwaniu naszej branży”:

„Wspaniale jest widzieć was wszystkich tutaj, ale szkoda, że ​​musimy tu być… chodzi o przetrwanie naszej branży w tej chwili… nie poddawaj się, walcz dalej”, mówi Wanda Sykes na WGA East 30 Rock wiec w Nowym Jorku dzisiaj #Strajk Pisarzy pic.twitter.com/Giv9vL0lif

— Wszykina Hollywood (@DEADLINE) 23 maja 2023 r

Miasto na wzgórzu gwiazda i Przekraczanie Jordanii I Prawo i porządek absolwentka Jill Hennessy również była dzisiaj przed 30 Rock:

„Wszyscy musimy być zjednoczeni w tej sprawie, ponieważ wszyscy jesteśmy dotknięci w ten sam sposób…” – Jill Hennessy mówi Wszykina dzisiaj przed 30 Rock w Nowym Jorku #Strajk Pisarzy pic.twitter.com/vlEj4zCpFi

— Wszykina Hollywood (@DEADLINE) 23 maja 2023 r

Dziś na scenie podczas WGA East 30 Rock Rally #Strajk Pisarzy
📸 Ostateczny termin / Sean Piccoli pic.twitter.com/SFlaSnW5gc

— Wszykina Hollywood (@DEADLINE) 23 maja 2023 r

Tymczasem na Zachodnim Wybrzeżu był dzień karaoke przed siedzibą Netflix (z góry przepraszam Rage Against the Machine i jego fanów):

ZEWN. NETFLIX – DZIEŃ
Karaoke będzie kontynuowane, dopóki oferta się nie poprawi. #WGASilny pic.twitter.com/ZYm7O696ah

— David Slack (@slack2thefuture) 23 maja 2023 r

„Projekt budowlany” pojawił się nagle przed Universal Studios:

„Projekt budowlany” przed Universal Studios, przez który chodnik jest bezużyteczny dla pikietujących. #wgastrike #b192 #związeksilny #sagsupportswga #solidarność pic.twitter.com/I15E2Ywren

— IATSE Local B192 (@IATSEB192) 23 maja 2023 r

Batman scenarzysta-producent-reżyser Matt Reeves wyszedł dziś na ulice Los Angeles:

#WGAStrike pic.twitter.com/oYHq8XjF3S

— Matt Reeves (@mattreevesLA) 23 maja 2023 r

Jay Leno dostarczył dziś więcej pączków do linii pikiet przed siedzibą główną Disneya w Burbank:

Zobacz ten post na Instagramie

Post udostępniony przez Kim Alsup (@creativek2)

Girls Scouts do Leno: „Zobaczymy twoje pączki i podniesiemy ci stos S’mores”:

Kolaboracja Girl Scouts x WGA Strike, o której nie wiedzieliśmy, że jest nam potrzebna 😍 Dziękujemy za wsparcie, @GirlScoutsLA! pic.twitter.com/wzkmRFvFqe

— Gildia Scenarzystów Ameryki Zachodniej (@WGAWest) 20 maja 2023 r

Pamiętniki wampirów absolwentka Nina Dobrev wspierała uderzających pisarzy poza parcelą Paramount w Hollywood:

Zobacz ten post na Instagramie

Post udostępniony przez Ninę Dobrev (@nina)

Erik Pedersen, Rosy Cordero, Matt Grobar, Natalie Sitek, Tom Tapp i Dominic Patten przyczynił się do powstania tego raportu.

Czy ten post był pomocny?