Skip to content

Debata finansowa BBC uszkodzona przez „niezadowoloną publiczność i spadek udziału w oglądalności”, mówi brytyjski raport Izby Lordów

17 de lipiec de 2022
23802581 high res strictly come dancing 2021 1

„Niezadowolona publiczność i malejący udział w oglądalności” mogą zaszkodzić zasadności debaty BBC o finansowaniu, zgodnie z wpływowym raportem brytyjskiej Izby Lordów, który wezwał korporację do „wykorzystania okazji do nadania impetu zmianom”.

Długo oczekiwana licencja na zmianę raportu BBC Future Funding została zaprezentowana wraz z przyszłością 100-letniego modelu finansowania, który ma być przedmiotem debaty w tym tygodniu, a Lords powiedział, że debata jest podważana przez poglądy z niektórych części kraju że BBC nie jest dla nich.

„BBC nie może dostarczać treści, które zadowolą wszystkich przez cały czas”, powiedział House of Lords Communications and Digital Commitee Report, który niemniej jednak uznał różne inicjatywy BBC na rzecz różnorodności jako pozytywne.

„Jednak wciąż słyszymy, że BBC nie reprezentuje szeroko rozpowszechnionych perspektyw w Wielkiej Brytanii, które często nie dzielą się zgodnie z partyjnymi liniami politycznymi. „Zasadność przyszłego modelu finansowania może zostać podważona przez niezadowolonych odbiorców i malejący udział w oglądalności”.

Telefon nadszedł kilka dni po Raporcie Rocznym BBC, który zawierał alarmujące dane o oglądalności, pokazujące, że średnia oglądalność telewizji BBC spadła w zeszłym roku o jedną godzinę tygodniowo, a mniej niż trzy czwarte populacji Wielkiej Brytanii korzysta teraz z BBC, mniej niż 3 punkty procentowe.

Nadine Dorries, sekretarz kultury Wielkiej Brytanii, zarządziła przegląd modelu opłat licencyjnych BBC – za który większość obywateli brytyjskich płaci roczną opłatę w wysokości 159 funtów (188 USD) – co może zakończyć się zastąpieniem tego modelu, gdy wygaśnie w 2027 roku, chociaż upadek Rząd Borisa Johnsona zostawił przegląd w powietrzu.

Lordowie z pasją wezwali BBC do „wykorzystania debaty na temat przyszłego finansowania, aby sprostać wyzwaniom i wykorzystać okazję do nadania impetu zmianom”.

„Będzie to wymagało pewnych i jasnych propozycji ze strony BBC” – czytamy w raporcie.

Ta myśl jest stosowana przez największe mózgi w BBC New Broadcasting House, a dyrektor generalny Tim Davie powiedział, że jego zespół opublikuje zasady przyszłego modelu finansowania w nadchodzących tygodniach.

Alternatywy

Lordowie przeanalizowali kilka alternatyw dla opłaty licencyjnej i doszli do wniosku, że najlepszą z nich byłby hybrydowy model opłaty licencyjnej/subskrypcji lub progresywny podatek od gospodarstw domowych.

Ta pierwsza „zaoferowałaby BBC możliwość utrzymania szerokiej gamy wysokiej jakości programów bez regularnych podwyżek opłat licencyjnych”, powiedział komitet, dając widzom wybór, czy oglądać określone gatunki, podczas gdy główne programy pozostaną powszechnie dostępne.

Oznaczono jednak „znaczne ryzyko handlowe bez gwarancji sukcesu”.

Tymczasem powszechna opłata od gospodarstw domowych była omawiana jako „realna alternatywa”, która musiałaby zostać przetestowana pod względem dochodów, aby była bardziej sprawiedliwa niż obecny model, który jest regresywny, ponieważ wszyscy obywatele bez względu na majątek są obciążani taką samą kwotą. W raporcie pojawiło się powiązanie opłaty z podatkiem komunalnym, który płacą właściciele domów i najemcy.

Rząd Wielkiej Brytanii przeanalizuje teraz niezależną ocenę Lords i zareaguje na wyniki, chociaż trudno jest określić, kiedy to nastąpi z powodu obecnego chaosu rządowego i zbliżającej się przerwy letniej.

Czy ten post był pomocny?