Skip to content

Czy Vinland Saga jest oparta na prawdziwej historii i ile jest historycznie poprawnych?

30 de grudzień de 2022
VS1

Saga Winlandzka to historyczna manga napisana i narysowana przez mangakę Makoto Yukimurę. Seria została opublikowana przez Kōdansha w Tygodniowy magazyn Shōnen w kwietniu 2005 r., zanim został przeniesiony do miesięcznika Wieczór w grudniu 2005. Manga jest inspirowana kilkoma islandzkimi sagami i odnosi się do odkrycia Ameryki Północnej przez Wikingów, i to będzie tematem tego artykułu. Mianowicie, ujawnimy ile Saga Winlandzka jest w rzeczywistości prawdziwą historią i na czym ta historia jest oparta.

Saga Winlandzka akcja rozgrywa się głównie w 1013 r. w Anglii (z wyjątkiem niektórych scen retrospekcji), kiedy duński król Sweyn Widłobrody podbił Anglię. Wkrótce potem zmarł, a historia opowiada również o kłótniach między jego synami, Haraldem i Cnutem, o jego sukcesję. Historia jest w rzeczywistości oparta na rzeczywistych źródłach historycznych z tamtego czasu, w tym Flateyjarbók, Saga Grenlandczykóworaz Saga o Eryku Rudym.

W dalszej części tego artykułu dowiesz się o rzeczywistej historii Saga Winlandzka. Powiemy Ci, ile w tej historii jest prawdy i na czym właściwie jest oparta, na podstawie czego będziesz mógł wydedukować, ile z Saga Winlandzka jest historycznie poprawny. Nie będziemy wchodzić w fabułę mangi, więc informacji tutaj nie można technicznie zaklasyfikować jako spoilerów, ale mimo to uważaj, jak do tego podchodzisz.

Jest Saga Winlandzka Oparte na prawdziwej historii?

Data to 1013 rne, a miejsce to Anglia. Duński władca podbił już Anglię, ale w pewnym momencie zestarzał się i jest bliski śmierci. Jak to zwykle bywa ze średniowiecznymi monarchami, jego dwaj synowie – Harald i Cnut – walczą o sukcesję i chcą zostać nowymi królami Danii i Anglii. I to jest rama historyczna, w ramach której Saga Winlandzka ewoluuje i przez co została zainspirowana. Wiele elementów z rzeczywistego podboju Anglii jest przedstawionych w mandze.

ZWIĄZANE Z:

15 najlepszych mang, takich jak Vinland Saga, które musisz przeczytać

Ponadto manga jest pełna prawdziwych postaci historycznych, a ich historie są mniej więcej zgodne z tym, co potwierdzają o nich źródła. Ale już, Saga Winlandzka tak naprawdę nie jest kopią wydarzeń historycznych, na których się opiera i zawiera wiele oryginalnych postaci, a także oryginalne podejście do rzeczywistych postaci historycznych. To jest to, co faktycznie sprawia Saga Winlandzka tak wspaniałe, ponieważ doskonale łączy rzeczywistą historię z oryginalną historią Yukimury. Więc tak, Saga Winlandzka opiera się na rzeczywistych wydarzeniach historycznych, ale nie jest ich bezpośrednią kopią, ale zawiera kilka oryginalnych elementów, które sprawiają, że historia jest jeszcze lepsza.

ile z Saga Winlandzka jest historycznie poprawny?

W tej sekcji omówimy trzy główne źródła, które znamy jako inspiracje Saga Winlandzka. Powiemy Ci o nich i co zawierają, z czego będziesz mógł wywnioskować ile Saga Winlandzka jest dokładna historycznie, a na ile jest oryginalna.

Flateyjarbók

The Flateyjarbók (dosłownie „Księga Płaskiej Wyspy” od nazwy wyspy Flatey) to islandzki rękopis spisany w latach 1387-13941. Jest to najdłuższy z islandzkich rękopisów, najbogatszy w zdobienia i jeden z najciekawszych. Składa się z kilku sag, w szczególności sag królewskich (sag Óláfr Tryggvason, Saint Óláfr, Sverrir, Hákon Hákonarson), które same zawierają dużą liczbę wierszy þættir (dwa wiersze skaldów: Geisli Einarr Skúlason i Nóregs konungatalwiersz eddyjski: the Hyndluljóði ríma: Óláfs ​​ríma Haraldssonar) i krótkie teksty historyczne.

Kilka z tych dzieł zachowało się dopiero w r Flateyjarbók (Saga Groenlendinga, Sörla þáttr, Hyndluljóð na przykład). Jego wstęp wskazuje, że został napisany dla Jóna Hákonarsona, bogatego właściciela ziemskiego z Víðidalstunga w północnej Islandii, przez dwóch księży, Jóna Þórðarsona i Magnúsa Þórhallssona (który również wyprodukował iluminacje) w 1387 r. Flateyjarbók początkowo składał się z 202 stron na welinie, z iluminowanymi, a czasem historycznymi inicjałami. 23 inne zostały dodane pod koniec XV wieku, w szczególności zawierające sagę Magnúss góða ok Haralds harðráða.

W XV wieku dzieło było własnością rodziny mieszkającej na wyspie Flatey – stąd jego nazwa w zachodniej Islandii. W 1647 roku jego właściciel, Jón Finnsson, podarował go biskupowi Skálholt, Brynjólfurowi Sveinssonowi. Brynjólfur wysłał go, podobnie jak wiele innych rękopisów, królowi Danii Fryderykowi III w 1656 roku. Flateyjarbók był częścią Biblioteki Królewskiej do 1971 roku. 21 kwietnia został uroczyście zwrócony Islandii, w tym samym czasie co Codex Regius. Obecnie jest przechowywany w Instytucie Árni Magnússon w Reykjaviku.

ZWIĄZANE Z:

20 najlepszych cytatów z sagi Vinland z anime i mangi

Saga Grenlandczyków

1672437110 212 Czy Vinland Saga jest oparta na prawdziwej historii i ile

The Saga Grænlendinga lub Saga Groenlendinga to islandzka saga, która stanowi część większej kolekcji znanej jako Saga Winlandzka. Opisuje odkrycie Grenlandii i Nowej Funlandii przez rodzinę islandzkich nawigatorów i kupców. Saga jest częścią Flateyjarbók antologia z XIV wieku i dzięki niej przetrwała, choć nie zachowała się jej pierwsza część.

Saga rozpoczyna się ekspozycją: Eryk Rudy osiedla się w południowej Grenlandii na Brattahlíð, Herjólfr na Herjólfsnes. Syn Herjólfa, Bjarni, jest (ok. 985 r.) prowadzony tak daleko w podróż na Grenlandię do ojca, że ​​trafia do nieznanego wcześniej kraju, późniejszej Winlandii. Ale nie schodzi na ląd. Następnie relacjonowane są różne próby dzieci Eryka eksploracji kraju. Leif Eriksson podejmuje pierwszą próbę (999–1000) i nazywa odkryte obszary Helluland, Markland i Vinland.

Wraca na Grenlandię obładowany winogronami i drewnem. Brat Leifa, Thorvald, również udaje się wkrótce potem dotrzeć do Winlandii (1001–1004). Jednak między nimi a tubylcami, zwanymi „Skrælingarami”, wybuchają działania wojenne. Þorvaldr zostaje zabity przez strzałę. Następny brat Þorsteinn, który jest żonaty z Guðríðr, umiera na zarazę, zanim wyrusza. Wdowa po nim poślubiła kupca Þorfinnra Karlsefniego, który odbył z nią udaną podróż do Winlandii (1007–1009). Podczas tej podróży rodzi się ich syn Snorri, pierwszy Europejczyk urodzony w Ameryce.

Ale i oni wracają na Grenlandię po wrogich spotkaniach z tubylcami. Freydís, nieślubna córka Eryka, wyrusza (1010-1011) w ostatnią podróż do Winlandii wraz z parą braci. Tam zabija dwóch braci w zasadzce i wraca na Grenlandię z ich większym statkiem, ale tam jej unika. Koniec oznacza odejście Þorfinnra Karlsefniego z żoną, odnoszących sukcesy biznesów w Norwegii i powrót na Islandię. Na koniec wymienieni są ich słynni potomkowie, w tym biskupi. Szczególnie imponujące są postacie kobiece Guðríðr i Freydís pojawiające się w sadze.

ZWIĄZANE Z:

Ranking 12 najsilniejszych postaci z Vinland Saga

Saga o Eryku Rudym

1672437110 959 Czy Vinland Saga jest oparta na prawdziwej historii i ile

The Eiríks saga rauðatakże Erikssaga jest jedną z sag islandzkich, która jest jedną z Sagi Winlandzkie. Opisuje odkrycie Grenlandii i Nowej Funlandii przez rodzinę islandzkich nawigatorów i kupców. Saga przetrwała w dwóch wersjach. Starsza wersja pochodzi z Hauksbok z XIV wieku. Młodsza wersja z XV wieku znajduje się w Skálholtsbók (poprawka 557 4to).

Pod względem treści saga znacznie różni się od sagi Grænlendinga, w której saga Eiríks rauða jest podsumowana terminem Vinland Sagas. Dosłownie Saga o Eryku Rudym jest uważana za bardziej wartościową sagę. Historycznie jednak saga grenlandzka wydaje się bardziej wiarygodna niż saga Erika, która maluje mniej realistyczny obraz jej bohatera, Leifa Erikssona, słynnego odkrywcy wikingów.

Mówi się, że zarówno zbadał Amerykę, jak i schrystianizował Grenlandię podczas jednej podróży, podczas której natknął się na Amerykę. Ratował także rozbitków w drodze powrotnej z Ameryki na Grenlandię. W sadze Eiríks rauða są trzy podróże do Ameryki, podczas gdy Grænlendinga saga mówi o czterech podróżach.

Oprócz przedstawiania odkryć, saga ma na celu gloryfikację Guðriður Þorbiarnardóttir, protoplastę potężnej rodziny islandzkiej i przodka wielu biskupów, w tym Þorlákura Runólfssona, Björna Gilssona i Brandura Sæmundarsona. Bo tylko w tym kontekście szczegółowy opis jasnowidzki Þorbjörg w rozdziale czwartym ma swoją funkcję. Guðriður odgrywa główną rolę w ceremonii przepowiedni i, jak to często bywa w życiu ważnych osobistości, otrzymuje własną przepowiednię dotyczącą świetlanej przyszłości jej płci w przyszłości.

  • Arthura S. Poe

    Arthura S. Poe

    Arthura S. Poe

    Arthur S. Poe był zafascynowany fikcją, odkąd jako dziecko zobaczył Digimona i przeczytał Harry’ego Pottera. Od tego czasu obejrzał kilka tysięcy filmów i anime, przeczytał kilkaset książek i komiksów oraz zagrał w kilkaset gier wszystkich gatunków.

Czy ten post był pomocny?