Skip to content
TV

Co American Rust myli się w pracy policji

26 de grudzień de 2022
l intro 1672069967

Jeff Daniels w American Rust

W serialu Showtime American Rust Jeff Daniels gra szefa policji Del Harrisa w fikcyjnym miasteczku Rust Belt w Buell w Pensylwanii. Daniels mówi, że jest stworzony do grania. W wywiadzie dla Detroit Free Press Daniels wyjaśnił, jak jego doświadczenia z dorastania w Michigan pomogły mu przygotować się do roli. „Kiedy dostałem książkę, wiedziałem, że mogę zagrać tego faceta” – wspomina Daniels. „W całym Michigan są ludzie tacy jak on. Mieszkam wśród nich. Pochodzę z klasy robotniczej. Pracowałem w firmie tartacznej mojego taty. Znam tych facetów i jestem jednym z nich”. W innym wywiadzie dla TV Insider Daniels wyjaśnił, jak dorastanie w Michigan pomogło mu w tej roli. „Tak, gdyby aktorstwo się nie powiodło, pracowałbym w firmie tartacznej mojego ojca w małym miasteczku. Cały mój świat byłby tym miastem. To, co serial próbuje zrobić, to powiedzieć, że to dobrzy ludzie, którzy są wpatrując się w dno i musząc dokonywać złych wyborów, aby przeżyć”.

Tak więc Daniels jest bardzo wiarygodny jako małomiasteczkowy gliniarz przestrzegający małomiasteczkowych zasad.

Mimo to, tak przyziemny i realistyczny jak „American Rust” przedstawia życie w małych miasteczkach, policja jest prawie taka sama, gdziekolwiek się udasz w Ameryce, i jest przynajmniej jeden aspekt tej historii, który nie brzmi zbyt dobrze prawdziwe.

Nie tak łatwo zwolnić policjanta

W pilotażowym odcinku „American Rust”, zatytułowanym „The Mill”, policjant Pete Novick (Jim True-Frost) dostaje trochę fizyczności z Billym (Alex Neustaedter), a Del na miejscu podejmuje decyzję o zwolnieniu funkcjonariusza. Chociaż z pewnością byłoby wspaniale, gdyby Ameryka była krajem, w którym skorumpowanych gliniarzy można łatwo zwolnić, w rzeczywistości podjęcie decyzji o zwolnieniu policjanta jest znacznie trudniejsze. W artykule redakcyjnym napisanym dla Washington Post przez Daniela Oatesa, byłego szefa policji w Ann Arbor w stanie Michigan; Aurora, Kolorado; i Miami Beach na Florydzie – Oates wyjaśnia, jak trudno jest zwolnić nawet złych gliniarzy we wszystkich miastach, w których pracował. Oates twierdzi, że dzieje się tak „dzięki połączeniu prawa stanowego i lokalnego, umów związkowych i wcześniejszych precedensów pracowniczych. „

Wiele problemów związanych ze zwalnianiem funkcjonariuszy policji sprowadza się do tak zwanego „immunitetu kwalifikowanego”, sformułowania, które sędzia Sądu Najwyższego Samuel Alito zdefiniował w sprawie Pearson przeciwko Callahan jako takie: „immunitet kwalifikowany równoważy dwa ważne interesy — potrzebę pociąganie do odpowiedzialności urzędników publicznych, gdy sprawują władzę w sposób nieodpowiedzialny, oraz konieczność ochrony urzędników przed nękaniem, rozpraszaniem uwagi i odpowiedzialnością, gdy wykonują swoje obowiązki w sposób rozsądny”. Zgodnie z artykułem w Cornell Law, kwalifikowany immunitet zwalnia funkcjonariusza nawet z procesu, chyba że naruszył konstytucyjne prawa obywatela, co oznacza, że ​​sądy muszą rozstrzygnąć kwestie kwalifikowanego immunitetu przy pierwszej nadarzającej się okazji. To dlatego tak rzadko stawia się zarzuty funkcjonariuszom policji i dlatego Del powinien mieć o wiele więcej problemów ze zwolnieniem Pete’a.

Czy ten post był pomocny?