Skip to content

Charakterystyka Kapitana Shawa Jacka Crusher w odcinku 2 sezonu 3 Picarda nie ma sensu na osi czasu franczyzy

23 de luty de 2023
l intro 1676464577

Jack Crusher ogląda się przez ramię

Zawiera spoilery dotyczące 3. odcinka 2. sezonu „Star Trek: Picard”.

„Star Trek” miał tyle odcinków i eksplorował tyle planet, że wydawałoby się, że przemierzają cały bezmiar kosmosu. Ale w rzeczywistości cała franczyza ogranicza się głównie do jednego obszaru. Jak potwierdza StarTrek.com, prawie każdy odcinek z wielu serii „Star Trek” rozgrywa się w Drodze Mlecznej, gdzie znajduje się Ziemia. W rzeczywistości większość programów „Star Trek” obejmuje tylko połowę galaktyki, a Zjednoczona Federacja Planet jest w całości zlokalizowana w tak zwanych kwadrantach Alfa i Beta.

Nawet „Star Trek: Voyager” – który koncentruje się na statku kosmicznym wyrzuconym tak daleko od Ziemi, że powrót do domu zająłby 75 lat – po prostu rozgrywa się w innym kwadrancie tej samej galaktyki, znanym jako Kwadrant Delta. W „Star Trek: Deep Space Nine” bohaterowie odkrywają tunel czasoprzestrzenny, który przenosi ich do kwadrantu Gamma, ale jest to po prostu kolejny z czterech kwadrantów tej samej galaktyki.

Ponieważ „Star Trek” stara się wykorzystać prawdziwą naukę w swoim science fiction, prawdopodobne jest, że odmowa opuszczenia galaktyki bardzo często wynika z faktu, że naukowcy wciąż poznają inne galaktyki i przestrzeń między nimi. Według Universe Today uważa się, że przestrzeń między galaktykami składa się z rodzaju plazmy zwanej ośrodkiem międzygalaktycznym, która może być podgrzewana nawet do milionów stopni.

Podróż przez to prawdopodobnie byłaby trudna nawet w odległej przyszłości uniwersum „Star Trek”, jednak w najnowszym odcinku „Star Trek: Picard” wydaje się, że albo scenarzyści, albo jeden z bohaterów całkowicie zapominają, że „Star Trek: Trek” nie jest franczyzą międzygalaktyczną.

Posłuchaj Beastie Boys

W „Star Trek: Picard”, sezon 3, odcinek 2, „Disengage”, kapitan Liam Shaw (Todd Stashwick) odkrywa, że ​​Jack Crusher (Ed Speleers) ma wiele aliasów i nakazów aresztowania i nalega na przekazanie go kapitanowi Vadicowi (Amanda Plummer). W tym procesie Shaw odnosi się do Crusher jako „międzygalaktycznego uciekiniera”. To z pewnością sprawia, że ​​​​brzmi jak mistrz kryminału, ale albo Shaw, albo scenarzyści popełnili poważny błąd w tym zdaniu.

Premiera 3. sezonu „Picard” pokazuje, że jesteśmy w 25 wieku, więc można być całkiem pewnym, że ludzie nie zaczęli nagle skakać między galaktykami, biorąc pod uwagę ogromne trudności, jakie napotyka USS Discovery podczas przekraczania galaktycznej bariery 700 lat później , w 32 wieku. Admirał Charles Vance (Oded Fehr) mówi na początku odcinka 4 sezonu „Star Trek: Discovery”, że Federacja nigdy wcześniej tego nie zrobiła, więc jest mało prawdopodobne, aby Crusher popełniał zbrodnie w innych galaktykach, o których Gwiezdna Flota jest świadoma. Bardziej prawdopodobne jest, że Crusher jest jedynie uciekinierem międzyplanetarnym, a może nawet międzykwadrantowym, ale raczej nie może być uciekinierem międzygalaktycznym.

Tam, gdzie kilka osób już było

USS Enterprise tuż za barierą galaktyczną

Jednak admirał Vance nie do końca ma rację. Federacja opuszczała galaktykę już wcześniej; po prostu nie jest to szczególnie powszechne. W odcinku „Star Trek: The Next Generation” „Where No One Has Gone Before” tajemnicza istota znana tylko jako Traveler wyrzuca Enterprise-D i jej załogę poza galaktykę, ale ponieważ załodze udaje się znaleźć sposób wrócić do końca odcinka i nie opuścili galaktyki o własnych siłach, ten przypadek jest w dużej mierze ignorowany.

W podobnie zatytułowanym odcinku oryginalnej serii „Where No Man Has Gone Before” Enterprise opuszcza galaktykę, aby zbadać, co stało się z innym statkiem 200 lat wcześniej. Jednak kiedy uderzają w barierę, kilka ważnych systemów statku zostaje uszkodzonych i zawracają.

Gdy USS Discovery przygotowuje się do opuszczenia galaktyki, Ruon Tarka (Shawn Doyle) ostrzega, że ​​galaktyczna bariera może „usmażyć twoją korę czołową”, co jest prawdopodobnie odniesieniem do dziewięciu członków załogi Enterprise, którzy zginęli w wyniku ich próba przekroczenia bariery w „Gdzie żaden człowiek nie był wcześniej”. Tak czy inaczej, opuszczenie galaktyki jest niezwykle rzadkie i trudne we wszechświecie „Star Trek”, nawet wieki po akcji „Star Trek: Picard”.

Czy ten post był pomocny?