Skip to content

Chaos GOP nad głosowaniem mówców przynosi rzadką jedność CNN, Fox News i MSNBC

4 de styczeń de 2023
Screen Shot 2023 01 03 at 2.04.12 PM

„Nadal nie mamy pojęcia, jak to się skończy” — oświadczył Jake Tapper z CNN we wtorek, gdy Izba Reprezentantów po raz trzeci nie mogła zagłosować w mówcy.

Cierpiąc upokorzenie za upokorzeniem, lider GOP House, Kevin McCarthy, widział, jak 20 skrajnie prawicowych członków jego frakcji poparło trzecie głosowanie za innym czołowym republikaninem. Ponieważ sprawy dotyczące nowego 118. Kongresu zostały zamrożone do czasu wyboru mówcy, McCarthy miał 202 głosy do 212 na przewodniczącego klubu Izby Demokratów, przedstawiciela Hakeema Jeffriesa i 20 głosów na republikańskiego przedstawiciela Jima Jordana – z późniejszym czołowym sojusznikiem McCarthy’ego, który wezwał członków do głosowania dla kalifornijskiego republikanina.

„To całkowita, nieograniczona katastrofa” – wykrzyknął Karl Rove na kanale Fox News Channel, gdy republikanie sami się kanibalizowali. „Chaos ma tendencję do wywoływania chaosu, dopóki nie przestanie go powodować” — dodał były szef sztabu Białego Domu i agent George W. Bush do Johna Robertsa z Foxa. „Jesteśmy daleko od punktu, w którym chaos przestaje przynosić więcej chaosu”.

Chociaż wynik Speakership jest niepewny, jedno jest pewne – chaos był jak drugie Boże Narodzenie dla dziennikarzy telewizji kablowej. Trójca CNN, MSNBC i FNC była w rzadkim porozumieniu programowym ze wszystkimi, którzy relacjonowali wydarzenia na żywo na Kapitolu w ten pierwszy roboczy dzień Nowego Roku. W miarę jak podziały polityczne pogłębiały się w Ameryce w ciągu ostatnich kilku lat, w komorze echa wiadomości kablowych CNN i MSNBC walczyły młotkiem z młotkiem z takimi przesłuchaniami jak 6 stycznia, podczas gdy FNC zasadniczo ignorowała części postępowania.

Nie dzisiaj, kiedy coraz więcej Republikanów wskakuje na łódź „Ktokolwiek oprócz Kevina”.

W rzeczywistości przez większość dnia jedynym zauważalnym elementem relacji ich trio, który się różnił, było odniesienie się przez FNC do „Innych” jako posiadających głosy oprócz Jeffriesa i McCarthy’ego.

Idąc z przedstawicielem GOP, Andym Biggsem, uzyskując wsparcie od kolegów podczas pierwszego głosowania, CNN i MSNBC miały Jordana na ekranie. Fox News faktycznie przez cały dzień miał wszystkie głosy poza tymi na Jefferiesa i McCarthy’ego jako Innych, nawet gdy gospodarze tacy jak Neil Cavuto zauważyli na antenie, że to Rep. Jordan otrzymał głosy rebeliantów.

Na wniosek republikańskiego przedstawiciela Toma Cole’a Izba została odroczona do jutra do południa. Jak wspominali dziś w kółko gospodarze i reporterzy wszystkich telewizji kablowych, po raz pierwszy od 100 lat głosowanie nad nowym mówcą przeszło przez pierwsze głosowanie.

House Still Deadlocked Over Speaker (Wilkes-Barre PA Times Leader, 4 grudnia 1923) https://t.co/YXbAPBCShs

— Jake Tapper (@jaketapper) 3 stycznia 2023 r

Niewątpliwie przynosząc radość prezydentowi Joe Bidenowi i Demokratom, gdy naród kończy nowy okres podzielonego rządu, w którym GOP ma niewielką większość Houserów, a Demokraci ledwo kontrolują Senat, głosowanie odbędzie się w środę w czwartej turze głosowania.

„W rzeczywistości nic się nie zmienia… idzie w złym kierunku”, powiedział Jake Sherman w MSNBC z korytarzy Kapitolu do Nicolle Wallace, gdy trzecia tura głosowania zakończyła się tuż przed 17:30 czasu wschodniego we wtorek. „Definicja szaleństwa, Nicolle, to robienie w kółko tego samego i oczekiwanie innego rezultatu. Nie będzie inaczej, nie obchodzi mnie, ile razy to zrobią” – powiedział współzałożyciel Punchbowl News i współpracownik MSNBC.

„Szaleństwo to dobre słowo, gdy mówimy o tej grupie” – odpowiedział Shermanowi były agent GOP, Wallace, o jej byłych partnerach partyjnych i stale rosnących wymaganiach wobec McCarthy’ego, takich jak Freedom Caucus i inni.

Gdy posłowie opuścili parkiet we wtorek, handel końmi, który charakteryzował ostatnią próbę McCarthy’ego na stanowisko przewodniczącego od czasu wyników zeszłorocznych wyborów śródokresowych, rozpocznie się teraz od nowa, ponieważ Republikanie starają się zminimalizować szkody dla ich władzy w Izbie, zanim jeszcze formalnie rozpoczęty. Oczywiście w już i tak mocno skompromitowanej sytuacji uległy McCarthy mógłby przeczytać napis na ścianie i ustąpić miejsca kompromisowemu kandydatowi.

Jak Anderson Cooper zapytał we wtorek o fiasku: „Ciągle zadaję to samo pytanie, jaki jest następny krok?”

Czy ten post był pomocny?