Skip to content

Breaking Bad And Mad Men pokazało Brandenowi Jacobsowi-Jenkinsowi, jak można przystosować Kindred

6 de styczeń de 2023
l intro 1672969879

Branden Jacobs-Jenkins poważnie

Jeśli chodzi o adaptację przez Hulu powieści Octavii Butler „Kindred”, być może ostatnimi punktami porównania dla widzów byłyby „Breaking Bad” lub „Mad Men”. Naginająca gatunek książka Butlera i jej adaptacja pod tym samym tytułem obracają się wokół kobiety o imieniu Dana (Mallori Johnson), która może podróżować w czasie na plantację niewolników w Antebellum. Tam spotyka swoich przodków i staje przed przerażającymi wyborami, które ukształtują teraźniejszość. Dodatkowi członkowie obsady to Kevin Franklin, Thomas Weylin i nie tylko. Z pozoru serial wydaje się mieć niewiele wspólnego z dramatem narkotykowym „Breaking Bad” czy korporacyjnym złym samopoczuciem „Mad Men”.

A jednak, według showrunnera „Kindred”, Brandena Jacobsa-Jenkinsa, to właśnie te programy pomogły mu zdać sobie sprawę, że może być miejsce na coś tak złożonego społecznie i emocjonalnie, jak materiał Butlera w telewizji. Butler była pierwszą czarnoskórą kobietą, która zdobyła zarówno nagrody Nebula, jak i Hugo, a także pierwszą pisarką science fiction, która otrzymała stypendium MacArthur Genius, i jest obecnie uważana za protoplastę afrofuturyzmu — gatunku, który bada tożsamość i wyzwolenie Czarnych poprzez mieszankę science fiction , fantasy i inne tropy (przez Salon). Ale jej prace, od narracji o podróżach w czasie po dystopie klimatyczne, do tej pory nigdy nie zostały przeniesione na ekran, co czyni „Kindred” pierwszym tego rodzaju.

Jednak według Jacobsa-Jenkinsa, gdyby nie prestiżowe dramaty AMC, „Kindred” mógłby nigdy nie pojawić się w telewizyjnej formie.

Antybohaterowie początku XXI wieku pokazali Jacobsowi-Jenkinsowi, że może oddać sprawiedliwość Octavii Butler

W rozmowie z IndieWire showrunner i główny scenarzysta „Kindred” Branden Jacobs-Jenkins wyjaśnił, że wielkie dramaty antybohaterskie z końca 2000 roku pokazały mu, że istnieje sposób na opowiadanie bogatych, opartych na postaciach narracji w telewizji. „[I saw „Mad Men” and „Breaking Bad”] angażując widzów, a nie grając w grę typu „zgadnij, co się stanie”, ale tak, jakbyś naprawdę obserwował pisarza piszącego w czasie rzeczywistym” – powiedział Jacobs-Jenkins, który także napisał i konsultował się przy miniserialu HBO „Watchmen”, innym projekcie który w dużej mierze porusza tematy niesprawiedliwości rasowej na przestrzeni dziejów. „Czułem, że naprawdę można poczuć upływający czas, jakby przyjemność w tej przestrzeni polegała na obserwowaniu, jak te postacie się rozwijają i dorastają”.

Tak więc, podczas gdy „Kindred” może zajmować się podróżami w czasie i traumą pokoleniową, zupełnie innym gatunkiem w porównaniu do bardziej standardowych narracji „Breaking Bad” czy „Mad Men”, Jacobs-Jenkins miał nadzieję uchwycić tę samą głębię postaci, która sprawiła, że ​​te serial taki super. „To było częścią tego, co tworzyło program” – powiedział. „Zwracałeś na to uwagę, a nie po prostu:” To jest sezon telewizji. Mam nadzieję, że wróci w następnym sezonie ”.

Wydaje się, że „Kindred” otworzyło wrota dla adaptacji Butlera. HBO zamówiło serial oparty na „Fledgling”, ostatniej powieści autora. W międzyczasie Amazon Prime adaptuje „Wild Seed” z Violą Davis (via Deadline), a niezależny król A24 kręci klimatyczną dystopię „Przypowieść o siewcy”.

Czy ten post był pomocny?