Skip to content

BBC w obronie po koszmarnym piątku, z bitwami na czterech oddzielnych frontach

11 de marzec de 2023
GettyImages 1308273639

Dział komunikacji BBC musi być dziś rano wstrząśnięty po koszmarnych 48 godzinach, podczas których toczył bitwy na kilku frontach.

Sobotni program piłkarski organizowany przez Korporację Mecz dnia zostanie wyemitowany w ten weekend bez gospodarza, ekspertów i komentatorów, po tym jak jego główny prezenter Gary Lineker – najlepiej zarabiający BBC z pensją w wysokości 1,35 miliona funtów (1,62 miliona dolarów) – został zdjęty z anteny za wysyłanie kontrowersyjnych tweetów na temat polityki migracyjnej rządu.

Po tym, jak katalog ekspertów i komentatorów solidaryzował się z Linekerem, a inni prezenterzy powiedzieli, że się nie pojawią, BBC zdecydowało się wyemitować program tylko z pakietami najważniejszych wydarzeń. Ale awantura trwa, a dziennikarze BBC News podchodzą do dyrektora generalnego w celu uzyskania komentarzy na temat innego prezentera BBC.

Jeśli Ameryka zastanawia się, kto jest @GaryLineker i o co ta wielka awantura rozgrywa się w Wielkiej Brytanii….

Krótko rozmawiałem z dyrektorem generalnym BBC, Timem Davie, o decyzji ws #GaryLineker wycofać się z prezentacji.

Więcej na temat @BBCWorld o 1700 ET z @LauraTrevelyan hosting pic.twitter.com/LpN3zpijj8

— Nomia Iqbal (@NomiaIqbal) 10 marca 2023 r

Tego samego dnia BBC przeprosiła za wywiad w jednym ze swoich flagowych programów informacyjnych. 3 marca pojawiła się była sekretarz kultury Nadine Dorries Świat w jednym kiedy zapytano ją o zeszłoroczne śledztwo w sprawie nielegalnych imprez podczas blokady na Downing Street, domu premiera.

Radio 4 pozwoliło jej twierdzić, że główny śledczy raportu, Sue Gray, jest kumplem Keira Starmera, a śledztwo „partygate” jest zdyskredytowane przez „głębokie motywacje polityczne”. Wczoraj program wydał oświadczenie, w którym stwierdził, że nie ma na to dowodów i „przeprosił za swoje niedociągnięcia przy tej okazji”.

Tymczasem Fiona Bruce, prezenterka programu publicystycznego Czas pytań – w której osoby publiczne odpowiadają na pytania zadane przez publiczność w studio na żywo – została zabrana do zadania po tym, jak skomentowała ojca byłego premiera Borisa Johnsona. Johnson zaproponował, aby jego ojciec Stanley został uhonorowany tytułem szlacheckim za jego wieloletnią pracę na rzecz ochrony środowiska, ale jeden z panelistów nazwał go „pobijaczem żon” po potwierdzonym incydencie, kiedy Stanley Johnson złamał nos swojej pierwszej żonie.

Bruce powiedział publiczności: „Żona Stanleya Johnsona rozmawiała z dziennikarzem, Tomem Bowerem, i powiedziała, że ​​Stanley Johnson złamał jej nos, w wyniku czego trafiła do szpitala. Stanley Johnson nie skomentował tego publicznie. Jego przyjaciele powiedzieli, że to się zdarzyło, to był jednorazowy przypadek.

Ponieważ wielu krytyków, organizacji charytatywnych i grup lobbystycznych przyłączyło się do tych w mediach społecznościowych, uderzając w słowa Bruce’a, BBC została zmuszona do wydania oświadczenia, mówiącego:

„Przemoc domowa jest odrażająca i nigdy nie chcielibyśmy sugerować, że jest inaczej. Kiedy na antenie wysuwane są poważne zarzuty przeciwko ludziom lub organizacjom, zadaniem prezenterów BBC jest zapewnienie, że kontekst tych zarzutów i wszelkie prawa do odpowiedzi ze strony osoby lub organizacji zostaną przekazane publiczności i to właśnie robiła Fiona Bruce Ostatnia noc.”

Aha, i… najbardziej ukochany prezenter Korporacji, Sir David Attenborough, ma nowy program przyrodniczy Nasze dzikie wyspy debiutuje w ten weekend, coś, co powinno być bezpiecznym powodem do fanfar, ale dodatkowy odcinek serialu jest tylko transmitowany, a nie emitowany w telewizji na żywo.

The Opiekun twierdził, najwyraźniej nietrafnie, że decyzja ta była spowodowana obawami przed „reakcją prawicy” na treść z silnym przesłaniem dotyczącym świadomości ekologicznej. Jednak BBC wydało oświadczenie, wyjaśniające:

„To jest całkowicie niedokładne, nie ma” szóstego odcinka ”. Wild Isles jest – i zawsze było – pięcioczęściową serią. Nabyliśmy osobny film dla iPlayera od RSPB, WWF i Silverback Films o ludziach pracujących na rzecz zachowania i przywrócenia różnorodności biologicznej na Wyspach Brytyjskich”.

Jedno małe zwycięstwo BBC, ale członkom zespołu komunikacyjnego można wybaczyć, że spędzili weekend leżąc w zaciemnionym pokoju…

Czy ten post był pomocny?