Skip to content

„Andor”: Tony Gilroy o ultimatum finału pierwszego sezonu Cassiana; Dokucza sezon 2 pełen zbuntowanych gangsterów i odstających

24 de listopad de 2022
andor 4

Ostrzeżenie: Poniższy wywiad zawiera spoilery Andora finał pierwszego sezonu „Rix Road” na Disney+

Gwiezdne Wojny twórca George Lucas napisał kiedyś o „opodatkowaniu szlaków handlowych” w otwierającym prologu Gwiezdne wojny – część I: Mroczne widmo, a jeśli Disney+ Gwiezdne Wojny seria dała zagorzałym fanom wszystko, to binarne, szczegółowe spojrzenie na to, jak powstaje taka polityka wszechświata.

Podczas gdy Mandalorianin, Obi-Wan Kenobi oraz Księga Boby Fetta byli odurzeni wywołaniami zwrotnymi do starszych postaci i wszystkiego, co atmosferyczne od Lucasa, a nawet Gwiezdne Wojny animacji Dave’a Filoniego, architekta animacji, Gilroy skupił się na mniejszych rozmowach — szczegółach duchownych, jeśli wolisz, na tym, jak powstaje biurokratyczna siła imperialna i jak dochodzi do powstania buntu między różnymi frakcjami — (Wskazówka, posiadanie bogatej osoby pomaga w rogu, który próbuje przenosić pieniądze i finansować opozycję, przeczytaj: Przyszła współzałożycielka rebelii Genevieve O’Reilly, Mon Mothma).

Jeden z takich oszałamiających szczegółów ujawniono w epilogu: te duże stalowe koła, które Cassian i więźniowie Narkina 5 montowali kilka odcinków temu, były częściami działka Gwiazdy Śmierci. Tak. To takie pisanki wielkanocne Andor rozwijał się w porównaniu z, powiedzmy, kameami z głębokiego wszechświata z programów animacji Filoni.

Pierwszy sezon kończy pierwszy rok życia Cassiana Andora w rebel-to be. Wraca do Ferrix na pogrzeb swojej przybranej matki Maarvy (Fiona Shaw), ale nie może być na zewnątrz. Imperialiści wyczuwają, że coś ma upaść i tak się dzieje, gdy droid B2Emo wyświetla hologram Maarvy przed tłumem i w stylu Obi-Wana zachęca ich do walki z mocą („Walcz z Imperium!”). W tym momencie dochodzi do wybuchu gorszego niż pijany Mardi Gras z wybuchającymi rurowymi bombami. Niech rozpoczną się Gwiezdne Wojny. Andor ucieka przez tunele pieców, a przełożony Biura Bezpieczeństwa Imperialnego, Dedra Meero (wzniosła Denise Gough), zostaje stratowany przez protestujących, ale zostaje uratowany przez jej bliźniaczego płomienia, anty-Andora, uber-Imperial niedoszłego Syrila Karna (Kyle Soller). To było zaledwie kilka odcinków temu, grała trudną do zdobycia. Teraz wygląda na to, że romans jest bardziej ekscytujący niż cokolwiek innego Chirurdzy.

Wszystko kończy się na Fondorze Luthena Raela (Stellan Skarsgård), gdzie zostaje skonfrontowany z Cassianem.

– Przyszedłeś mnie zabić – mówi Andor. „Nie ułatwiasz sprawy” — odpowiada Luthen.

– Teraz to zrobię – mówi Andor, poddając się. „Zabij mnie… albo zabierz ze sobą”.

Luthen uśmiecha się, wiedząc, że Andor jest częścią Rebelii.

Oto nasz wywiad z Andor twórca Tony Gilroy, który robił sobie przerwę w kręceniu drugiego sezonu w Anglii:

Czy w historii było coś, czym zainspirowany był finał pierwszego sezonu? Szczególnie biorąc pod uwagę to, co dzieje się na Ukrainie.

Tony Gilroy: To po prostu tak niewiarygodnie smutne, jak łatwo dostępne są wszystkie rzeczy, które wydawały się w tym czasie smutne, i że wciąż się powtarzają.

Przez cały program są rzeczy i nie chcę przechodzić i cytować rozdziałów i wersetów, ale to jest rewolucja rosyjska. To jest Montagnard. To jest coś interesującego, co wydarzyło się podczas rewolucji haitańskiej. To jest AKN. Och, to jest budynek Earth Gun, Palestyna. To Kongres Kontynentalny. To idzie na całość… To znaczy, można wbić igłę w ostatnie, nie wiem, co to jest zapisana historia, 3000 lat, legalnie zapisana, mam na myśli niewolnictwo, ucisk, kolonializm, złe zachowanie, zdrada, bohaterstwo, Mam na myśli to, że jest to kontinuum.

Wcielenie współzałożycielki Rebelii, Mon Mothmy – czuje się jak ukłon w stronę Nancy Pelosi. Jest osobą z wyższej klasy, która wie, że jest katalizatorem zmian i naprawiania błędów.

Gilroy: Jej opis stanowiska to senator, długoletni polityk, wpływowy gracz, nie dostaje wszystkiego, czego chce, nie dostaje wszystkiego, czego chce. Z pewnością nie myślałem o amerykańskim przewodniczącym Izby Reprezentantów, kiedy pisałem scenariusze.

Cliffhanger, w którym Cassian ryzykuje życiem i staje twarzą w twarz z Luthenem Raelem — czy zawsze to planowałeś?

Tony Gilroy: Powiedziałem, że weźmiemy 12 odcinków w ciągu roku, zajmiemy cały ten obszar czasu i weźmiemy kogoś, kto jest całkowicie rozczarowany i całkowicie zainteresowany sobą, i który naprawdę ma najgorszy dzień w swoim życiu, i po prostu kogoś, kto się odwraca w karalucha i zmienimy tę osobę w ciągu jednego roku, zrobimy pierwszy obrót w faceta, który jest w Łotr Jedena my zmusimy go do zarejestrowania się.

I tak, tak, ostatnim momentem tego jest rozlew krwi. Tyle czasu zajęło nam zrobienie tego. Jest tym, czym jest, drogą do Damaszku, 12 stacjami drogi krzyżowej, czy jakimkolwiek kontekstem, w jakim chcesz to umieścić. Przeszedł przez wszystko, by stać się: jakby oddać krew na koniec serialu i powiedz: „To wszystko, wchodzę”. Nie będziemy teraz wątpić w jego zaangażowanie w Rebelię i walkę z Imperium oraz poświęcenie temu życiu. Idąc dalej, mamy całą masę nowych problemów, którymi będziemy się zajmować. Ale ta ostatnia kwestia była na stole, zanim dopracowano wiele innych rzeczy.

Planując następny sezon, ile odcinków przypada na każdy rok życia Cassiana?

Będziemy relacjonować kolejne 12 odcinków, będziemy omawiać następne cztery lata. Więc każdy blok trzech odcinków, które kręcimy, i tak się składa, że ​​jest to nasza zasada organizacji produkcji.

Więc kiedy wrócimy na naszą drugą połowę, będzie to rok później. Minie cały rok. Wydarzy się wiele różnych rzeczy, a my zajmiemy się przedstawieniem; czasami zrobimy tydzień, zrobimy trzy dni, zrobimy cztery dni, cokolwiek, a potem wrzucimy rok pomiędzy.

Ostatni będzie ostatnim, nie wiem co to jest, trzy, cztery dni przed początkiem Łotr Jedena potem od zawsze była nam znana ostatnia scena, w której będziemy go wprowadzać do pierwszej sceny Łotr Jeden. Więc będziemy mieli do czynienia z czasem w inny sposób, ale będą to bloki po trzy. To będzie nasza zasada.

Możesz zdradzić sezon 2?

Tony Gilroy: Będziemy mieli do czynienia, zanim dotrzesz Łotr Jeden, masz Sojusz Rebeliantów, który jest całą grupą różnych odmiennych frakcji i ludzi, którzy przybyli do Yavin i połączyli się w coś, co stanie się zorganizowaną rebelią. Cóż, mamy cztery lata na zbadanie, jak trudno jest złożyć rewolucję, jak trudno zostać liderem, jak trudno być ofiarą.

Ale co dzieje się z oryginalnymi gangsterami? Co dzieje się z wartościami odstającymi? Co dzieje się z ludźmi, którzy byli… każda rewolucja pochłania ludzi i gloryfikuje ludzi, a nie zawsze ludzi, którzy zrobili to, co miało znaczenie. Jak zwiększyć skalę czegoś, co zasadniczo nie rozwija się w słońcu? Jak to zrobiłeś? A te kwestie i cały chaos z tym związany będą nas bardzo interesować w przyszłości.

Duncan Pow, który gra Melshi, powróci. Oczywiście gramy tam z tym, ponieważ on będzie w środku Łotr Jeden.

Wygląda na to, że Imperialni robią z Cassiana bardziej znanego gościa, niż jest w rzeczywistości. Wydaje się, że dają mu tę reputację większą niż życie. Czy sie zgadzasz?

Tony Gilroy: Nie wiadomo nawet, kim naprawdę jest. Oni nawet nie wiedzą, jak bardzo jest zły. oni nie wiedzą. To znaczy, myślą, że mógł być w Aldhani, ale powodem, dla którego Dedra Meero Denise Gough tak bardzo próbuje go dorwać — jest świetny związek myśliwego i zwierzyny. To desperacka rzecz i ma rację, że go ściga. Myśli tak jak on, że jest pierwszą osobą, która zdaje sobie sprawę, że Aldhani to nie napad, to ogłoszenie. I będzie go ścigać przez długi czas, a wiesz, Cassian jest łącznikiem. To jedyny realny link, jaki może znaleźć. Jeśli uda jej się go znaleźć, może odnajdzie Luthena. Luthen Stellana nie wie, kim jest Cassian.

Ten epilog z budową Gwiazdy Śmierci, czy to było zawsze w kartach?

Tony Gilroy: Tak, kiedy wymyśliliśmy więzienie, a potem zaczęliśmy mówić: „Co robimy?” a potem zbudowaliśmy to. To jest jak: „O mój Boże. Cóż, niech to zrobi. Jakie to ironiczne, jakie potężne, okrągłe i synchroniczne.

A potem Mohen Leo i TJ Falls, którzy są z wydziału sztuk wizualnych, którzy są po prostu niesamowici i grali Łotr Jeden, mówili: „Och, pobawmy się tym”. I wiesz, sześć miesięcy później wchodzisz w transakcję mistrza wizualnego i to jest tak, że mamy dziś specjalny prezent do wypuszczenia i to jest jak surowa wersja tego, to było takie fajne. Zrobili to wszystko, a my pomogliśmy to udoskonalić, ale to także ich dzieło.

Pytania i odpowiedzi zostały zredagowane pod kątem długości i przejrzystości

Czy ten post był pomocny?