Skip to content

Analiza składu Cannes: 76. Fest obiecuje mocną mieszankę autorów, nowicjuszy i glamour

13 de kwiecień de 2023
GettyImages 87145004

W sumie delegat generalny Festiwalu Filmowego w Cannes, Thierry Frémaux, ogłosił dziś 52 tytuły, które zadebiutują podczas 76. To ma być kolejny gwiezdny romans – choć ma przewyższyć zeszłoroczny Top Gun: Maverick projekcja wypełniona francuskimi myśliwcami brzęczącymi w Palais byłaby prawdziwym wyczynem.

Być może Harrison Ford, tuż przed swoimi 81. Poszukiwacze zaginionej Arki kiedy wyreżyserował James Mangold z wytwórni Disney/Lucasfilm Indiana Jones i tarcza przeznaczenia światowe premiery pozakonkursowe 18 maja. Z pewnością, jeśli megazespół z pracy konkursowej Wesa Andersona Miasto asteroid (Focus) — w skład którego wchodzą Scarlett Johansson, Tom Hanks, Tilda Swinton, Jason Schwartzman, Bryan Cranston, Edward Norton, Jeffrey Wright, Adrien Brody, Liev Schreiber, Steve Carell, Matt Dillon, Willem Dafoe, Margot Robbie, Jeff Goldblum i Hong Chau — okazuje się, że może to być zatłoczone i rozgwieżdżone wejście do Pałacu dla annałów. Sprężyny nadziei.

W sumie Frémaux ujawnił dziś rano 19 filmów konkursowych (prawdopodobnie doda więcej w nadchodzących tygodniach). Wśród nich są nowe prace poprzednich zdobywców Złotej Palmy, Nuri Bilge Ceylana (O Suchych Trawach), Nanni Moretti (Il Sol Dell’Avvenire), Kena Loacha (Stary Dąb), Wima Wendersa (Idealne dni) i Hirokazu Kore-eda (Potwór). Wenders też ma Anzelm (Das Rauchen der Zeit) w pokazach specjalnych, podczas gdy Kore-eda może przechodzić do historii, powracając do konkursu z japońskim filmem rok po jego koreańskojęzycznym filmie Pośrednik.

W miksie jest wiele znajomych twarzy, ale po raz pierwszy w konkursie bierze udział sześciu filmowców, w tym Tran Anh Hung (La Passion de Dodin Bouffant) i Karima Ainouza (Głownia). seksowna bestia I Pod skórą reżyser Jonathan Glazer zadebiutuje w Oficjalnej Selekcji dramatem o Holokauście Strefa zainteresowania w roli głównej Toniego ErdmannaSandra Huller.

Jest to więc mieszanka tak zwanych „zwykłych podejrzanych” i kilku świeżych twarzy. Zachęcający jest fakt, że w konkursie bierze udział sześć filmowców, w tym debiutująca reżyserka Ramata-Toulaye Sy, która będzie kwalifikować się do Złotej Kamery za Banel i Adamaoraz francuska prowokatorka Catherine Breillat ze swoim pierwszym filmem od dekady, L’Eté Dernieradaptacja zdobywcy duńskiej nagrody Sundance królowa Serc.

To odświeżająco globalny skład z silnym kontyngentem filmowców z Azji i Afryki Północnej, a także filmów z Mongolii, Senegalu i Iranu.

Jeśli chodzi o pominięcia, najnowsze projekty Romana Polańskiego i Woody’ego Allena są nieaktualne, choć z pewnością wzbudziłyby kontrowersje. Żadne rosyjskie filmy też nie przeszły.

Reżyserzy, których nazwisk nie słyszeliśmy dziś rano, to Yorgos Lanthimos, Robin Campillo, Bruno Dumont, Bertrand Bonello, Michel Franco, Abderrahmane Sissako, Kitty Green i Cristi Puiu. Jak zawsze, Frémaux zauważył, że pojawią się dodatki, więc niektóre z nich mogą potencjalnie nadal istnieć.

Un Certain Regard to eklektyczna mieszanka ośmiu nowicjuszy i filmów z całego świata, podczas gdy wątek poza konkursem, obok Indiana Jonesprzedstawiają Martina Scorsese Zabójcy Kwiecistego Księżyca (Paramount/Apple), którą Frémaux wskazał, że chciałby zobaczyć w konkursie. Tam też się gra Idol z HBO i A24, reżysera Sama Levinsona, z Lily-Rose Depp i The Weeknd w rolach głównych. Według doniesień była to trudna produkcja. Chociaż do tej pory był przedstawiany jako serial, Frémaux nazywał go filmem. Wyjaśniliśmy ze źródłami, że było to zamieszanie lub błędne tłumaczenie i że pozostaje to serią. Nadal nie jest jednak jasne, ile odcinków pojawi się na Riwierze ani które.

Ogólnie rzecz biorąc, w Cannes chodzi o filmy i twórców — zarówno Frémaux, jak i świeżo upieczona prezes festiwalu, Iris Knobloch, tak twierdzili na porannej konferencji prasowej. Ale chodzi też o glamour. Oprócz wspomnianych wyżej gwiazd, oto próbka talentów, które możemy zobaczyć przechadzających się po słynnym czerwonym dywanie w Palais: Johnny Depp, Leonardo DiCaprio, Robert De Niro, Natalie Portman, Julianne Moore, Phoebe Waller-Bridge, Alicia Vikander, Jude Law, Cate Blanchett (producent ds Nowy chłopak), Romain Duris i Juliette Binoche, by wymienić tylko kilku.

Czy ten post był pomocny?