Skip to content

10, OK 11 Pete’a Hammonda, najlepsze filmy 2022 roku

29 de grudzień de 2022
pete

Wygląda na to, że o tej porze roku każdy krytyk będzie ważył się ze swoją 10 najlepszą listą za coś innego. To jest to, co robimy pod koniec roku, a rok 2022 nie jest inny. I jak zawsze, ja oszukany. Więc pozwij mnie.

Myślę, że w tym, co okazało się bardzo dobrym rokiem dla filmów, biorąc pod uwagę smutny stan sukcesu kasowego bardziej ambitnych filmów skierowanych do dorosłych, było to pokrzepiające w tej wciąż dotkniętej pandemią epoce widzieć, jak hollywoodzkie studia są tak mocno zaangażowane w produkcję wysokiej jakości filmów, które zadowolą tłumy, które są wystarczająco dobre i zasługują na to, by znaleźć się na którejkolwiek z tych list – chyba że jesteś jednym z tych zrzędliwych krytyków, którzy wybierają tylko najbardziej niejasne anty- tam rozrywki. To nie ja. Lubię kibicować temu, co nazywam film filmy i nie karzę żadnego z nich za zarabianie pieniędzy po drodze i przyciąganie widzów z powrotem. Jeśli są dobre, duże czy małe, warto ich bronić, więc ten coroczny rytuał to tylko kolejny trybik w kole robienia właśnie tego. A teraz część o „oszukiwaniu”.

Moja rzeczywista lista to 11, a nie 10, ponieważ zadeklarowałem remis, tylko dlatego, że mogłem. Zamierzam również zakończyć tę listę kilkoma innymi filmami, które moim zdaniem wyróżniały się znacząco w swoich gatunkach lub określonej kategorii. To święto najlepszych i nie musi być skończone.

Sporządzając tę ​​listę, widziałem wiele rodzajów naprawdę dobrych filmów, niektóre ekscytująco napędzane występami, które zasługują na wzmiankę, w tym Danielle Deadwyler w Do; Eddie Redmayne i Jessica Chastain w przerażająco dobrej, prawdziwej historii Dobra pielęgniarka; Margot Robbie, Brad Pitt, Jean Smart, Diego Calva, PJ Byrne i świetna obsada Babilon; Michelle Yeoh w Wszystko, wszędzie Wszystko naraz; cudowna Lesley Manville w Pani Harris jedzie do Paryża; Viola Davis i cały zespół im Kobieta Król; George Clooney i Julia Roberts robią to w starej szkole i przekazują Tracy i Hepburn w powitalnej komedii romantycznej Bilet do raju; Olivia Colman i Michael Ward w Imperium Światła; Emma Thompson w Powodzenia, Leo Grande; Brendan Fraser i trio niezwykłych kobiet (Hong Chau, Sadie Sink, Samantha Morton) w Wieloryb; Wchodzi Bill Nighy Żyjący; oraz zespoły im Powiedziała, Czas Armagedonu, Trzynaście żyć oraz Cha Cha Prawdziwa Gładkość. To był bardzo dobry rok, a ja jeszcze nawet nie trafiłam na „listę”.

Cieszę się również, że mogę wyróżnić trzy filmy jako część naszego przeglądu najlepszych międzynarodowych filmów roku (aka obcojęzycznych). Każdy z krytyków Wszykina, tak jak zrobiliśmy to w zeszłym roku, przesłał szczegółowe uzasadnienie swojej pierwszej trójki w kategorii, która zostanie opublikowana w tym tygodniu. Moje są niemieckie Wszystko cicho na froncie zachodnim, Belgii Blisko i francuski romantyczny czarownik Mój osioł, mój kochanek i ja.

To był naprawdę dobry rok dla osłów w filmach, w tym dwóch filmów z mojej poniższej listy, a także oficjalnego polskiego zgłoszenia do Oscarów, wspaniałego EO. Mimo to, jeśli szukasz rekomendacji filmu o osiołku, który sprawi, że będziesz szczęśliwy, a nie smutny, poszukaj wyżej wymienionego Mój osioł, mój kochanek i ja.

W tym roku było kilka zabawnych wpisów z gatunku horroru Czarny telefon, najnowsza iteracja Krzyk i okres wakacyjny Gwałtowna noc, ale bez wątpienia zwycięzca w tej kategorii trafia do Barbarzyńcapyszna mieszanka inteligentnej grozy, komedii, dreszczy i zabawnego zwrotu Justina Longa, który po prostu wyróżniał się z tłumu.

W kategorii filmów dokumentalnych było wiele dobrych i całkowicie przygnębiających filmów, ale dla mnie bezwarunkowym najlepszym pokazem jest Dobranoc Opipodnosząca na duchu, poruszająca i wspaniała saga firmy Amazon i Amblin Entertainment o 14-letniej misji łazika marsjańskiego, która była połączeniem Marsjanin oraz WALL-E, poza tym, że to się naprawdę wydarzyło.

Oto wreszcie filmy, które z tego czy innego powodu znalazły się w mojej pierwszej dziesiątce – OK 11 – filmach 2022 roku. Arbitralnie, tak, ale dlaczego nie?

W porządku alfabetycznym:

AVATAR: DROGA WODY
James Cameron udowodnił, że nie tracił rytmu przez 13 lat, kiedy czekaliśmy na kontynuację największego kasowego hitu wszechczasów. Ten przekroczył wszelkie oczekiwania.

BANSHEE Z INISHERIN
Cierpka i ludzka opowieść Martina McDonagha o irlandzkim charakterze jest niezaprzeczalnie dziełem mistrza gawędziarstwa, ze znakomitą obsadą na przejażdżkę.

ELVIS
Jego historię opowiadano wiele razy, ale Baz Luhrmann nakręcił ostateczną biografię Elvisa Presleya z zadziwiającą rolą Austina Butlera.

FABELMANÓW
Steven Spielberg nie ma już nic do udowodnienia, ale to nie powstrzymało go przed ponownym udowodnieniem tego w tworzeniu nowatorskiego autobiograficznego spojrzenia na życie, które myśleliśmy, że znamy, ale nie do końca. Filmowe marzenie.

SZKLANA CEBULA: TAJEMNICA ODKRYCIA NOŻY
Rian Johnson ponownie pokazuje nam, że w uświęconym tradycją gatunku filmowym istnieje życie, tajemnica morderstwa, i jest na szczycie pierwszego filmu. Agata Christie byłaby dumna.

PINOKIO GUILLERMA del TORO
Wielki del Toro włożył swoje serce i duszę w klasyczną historię i uczynił ją nową i niezapomnianą w animowanej animacji poklatkowej triumfu tego roku lub dowolnego innego.

NAJLEPSZY PISTOLET: MAVERICK
Trzydzieści sześć lat później Tom Cruise pokazuje, że niebo nie jest granicą, filmem, który był tak ekscytujący i emocjonalny, jak to tylko możliwe.

TRÓJKĄT SMUTU
Mistrzowska, nagrodzona Złotą Palmą komedia Rubena Ostlunda nie tylko dziko bawi, ale także wiele mówi o rasie ludzkiej, brodawkach i wszystkim innym. Billy’emu Wilderowi by się to spodobało.

(KRAWAT) TAR : Podobnie jak jego kolega ze stajni Focus Features Zemstapierwszy film Todda Fielda od 16 lat ma na myśli coś więcej niż tylko fabułę, ponieważ śledzi zawrotną karierę Cate Blanchett jako Lydii Tár, kultowej kompozytorki/dyrygentki, która przeżywa kryzys zawodowy na styku mediów społecznościowych i odwołać kulturę.

(KRAWAT) ZEMSTA: Ogólny tytuł nic nie mówi, ponieważ BJ Novak występuje w swoim oszałamiająco oryginalnym i bardzo dobrym fabularnym debiucie fabularnym i reżyserskim, który sprawdza się nie tylko jako mroczna tajemnica komiksowa, ale także jako podróż do króliczej nory czerwono-niebieskiego stanu Ameryki w epoce Trumpa.

MÓWIĄCE KOBIETY: Najwspanialszy wyczyn Sarah Polley jako scenarzysty i reżysera nie jest bynajmniej gadatliwy, ponieważ grupa mennonitek zebranych razem w stodole ma 48 godzin, aby zadecydować o losie reszty swojego życia. Niezwykły film, który łączy pilną potrzebę społeczną i suspens Hitchcocka w sposób, który rzadko widzimy w filmach głównego nurtu.

Poszukaj kolejnego odcinka serii filmów Wszykina Weź dwa w piątek, kiedy Todd McCarthy i ja zagłębiamy się w nasze własne wybory do pięciu najlepszych filmów 2022 roku.

Czy ten post był pomocny?