Skip to content

Filmy indonezyjskie pobiły rekord liczby widzów przed pandemią; „KKN Di Desa Penari”, „Niewolnicy Szatana 2”, filmy Disneya najpopularniejsze w kasie 2022 r.; Rynek kinowy nastawiony na wzrost

23 de grudzień de 2022
KKND

Według lokalnego analityka kasowego Bicara Box Office, filmy indonezyjskie zgromadziły blisko 55 milionów widzów na ich rodzimym rynku na dzień 18 grudnia, wyprzedzając poprzedni rekord 51,9 miliona widzów ustanowiony w roku przed pandemią 2019.

Awi Suryadiego KKN Di Desa Penariwyprodukowany przez MD Pictures, znajdował się na szczycie indonezyjskiej listy przebojów na koniec roku od połowy grudnia, po zebraniu 9,23 miliona widzów podczas premiery w święta Eid w kwietniu i maju.

Ludowa opowieść grozy o grupie studentów, którzy nieświadomie prowokują złe duchy podczas wycieczki na wieś, pobiła także rekord największego lokalnego filmu wszechczasów w Indonezji, pokonując Warkop DKI Reborn: Jangkrik Boss, część 1który w 2016 roku przyciągnął 6,86 miliona widzów. Jest to także drugi największy film w historii kasowej Indonezji, zaraz za filmem Disneya Avengers: Koniec gryz 11,3 milionami widzów w 2019 roku.

Podczas gdy indonezyjskie sieci kin nie dzielą się wartościami kasowymi w twardej walucie, założyciel Bicara Box Office, Sigit Prabowo, szacuje, że KKN Di Desa Penari zarobił około 26 milionów dolarów.

Disneya Doktor Strange w multiwersie szaleństwa był drugim co do wielkości filmem roku w Indonezji, od połowy grudnia, z 6,49 milionami widzów, według danych Bicara Box Office. Awatar: Droga wodywydany przez Disneya 14 grudnia, w momencie pisania tego tekstu znalazł się już w pierwszej dwudziestce Indonezji na koniec roku, ale jest mało prawdopodobne, aby z ponad trzygodzinnym czasem działania mógł go wyprzedzić Doktor Strangeprzynajmniej w roku kalendarzowym 2022.

Joko Anwara Niewolnicy szatana 2: Komunia, wydany na początku sierpnia, zajął trzecie miejsce w klasyfikacji generalnej w połowie grudnia z 6,39 milionami widzów. Kontynuacja horroru, którą Shudder niedawno nabył dla Stanów Zjednoczonych i kilku innych terytoriów, jest obecnie trzecim co do wielkości lokalnym filmem wszechczasów w Indonezji.

W chwili pisania tego tekstu Disney miał dwa inne filmy w pierwszej dziesiątce Indonezji na koniec roku – Czarna Pantera: Wakanda na zawsze zajmując piąte miejsce w klasyfikacji generalnej z 4,51 milionami przyjęć i Thor: Miłość i grzmot zajmując szóste miejsce z 4,02 milionami widzów. Universal był jedynym innym amerykańskim studiem, które miało filmy w pierwszej dziesiątce, z Dominium świata jurajskiego zajmując siódme miejsce z 3,25 mln i Minionki: Bunt Gru według danych Bicara Box Office zajmuje dziesiąte miejsce z 2,55 milionami.

„Otwarcie kin w Indonezji po pandemii było zachęcające, biorąc pod uwagę sukces lokalnych filmów i konsumentów powracających do kin, aby oglądać filmy Marvel Studios na dużym ekranie” — mówi Vineet Puri, wiceprezes i dyrektor generalny Disney Indonesia. „Studia XX wieku” Awatar: Droga wody wykazała również dobre wyniki w pierwszym tygodniu w Indonezji, otwierając się na pierwszym miejscu z 99% udziałem w rynku”.

Ale chociaż Disney i lokalne filmy radzą sobie dobrze, rynek ogólnie nie powrócił do poziomu sprzed pandemii, przyciągając nieco ponad 90 milionów widzów w połowie grudnia, w porównaniu z rekordowymi 152 milionami widzów osiągniętymi w 2019 roku.

Patrząc wstecz na lata pandemii, Bicara Box Office’s Prabowo szacuje, że ogólna sprzedaż spadła o 75-80%, kiedy Covid-19 zamknął indonezyjskie kina na kilka miesięcy w 2020 roku. Amerykańskie tytuły studyjne, w tym Szybcy i wściekli 9, Nie czas umierać oraz Shang-Chi i Legenda Dziesięciu Pierścienipoczyniła pewne postępy pod koniec 2020 r. i przez cały 2021 r., mimo że wariant Delta zamykał kina po raz drugi od lipca do września.

Jednak lokalni producenci albo opóźniali nowe tytuły, albo sprzedawali je platformom streamingowym w tym okresie, więc liczba biletów na lokalne filmy spadła do zaledwie 12,7 miliona w 2020 roku i 4,5 miliona w 2021 roku.

Wiejskie opowieści i lokalny folklor

Wszystko to sprawia, że ​​zwrot w produkcji lokalnych filmów w 2022 roku jest tak dramatyczny. W 2019 roku filmy indonezyjskie miały 35% udziału w ich lokalnych kasach, podczas gdy w tym roku ich udział w rynku jest bliski 60%. Inne hity to lokalny remake koreańskiego filmu, Cud w celi nr 7; Dramat rodzinny Bene Dion Rajagukguk Brakujący dom oraz horroru Kimo Stamboela Iwanna.

Brakujący dom, opowiadający o parze, która nakłania swoje dzieci do odwiedzenia ich, udając, że się rozwodzą, przekroczył oczekiwania małego dramatu rodzinnego, przyciągając 2,89 miliona widzów. Chociaż film ma przesłanki komediowe, dotyka również dynamiki rodziny i ról płciowych w społeczeństwie indonezyjskim.

Prabowo tłumaczy sukces lokalnych filmów „stłumionym popytem, ​​silną i zróżnicowaną obsadą oraz rosnącym zaufaniem indonezyjskiej publiczności do ich lokalnych filmów”. Odnosząc się konkretnie do sukcesu KKN Di Desa Penari, mówi: „To było ogromne zjawisko kulturowe i naprawdę przemawiało do publiczności, zwłaszcza poza dużymi miastami. Większość indonezyjskich filmów ma motywy miejskie, ale ten film ma wiejskie, tradycyjne przesłanie i jest głęboko zakorzeniony w lokalnej mitologii”.

MD Pictures ponownie wydaje KKN Di Desa Penari w rozszerzonej wersji 29 grudnia, natomiast Cek Toko Sebelah 2kontynuacja przeboju Ernesta Prakasy z 2016 roku, została otwarta 22 grudnia i oczekuje się, że pod koniec roku jeszcze bardziej zwiększy liczbę widzów lokalnych filmów.

Inwestycje w infrastrukturę kinową

Chociaż kasa w Indonezji nie wróciła jeszcze do poziomu z 2019 r., dyrektorzy lokalnych studiów i niezależni producenci twierdzą, że są powody do optymizmu w 2023 r. Przed uderzeniem Covid rynek rósł w zachęcającym tempie ze względu na napływ inwestycji zarówno lokalnych, jak i międzynarodowych wystawców.

Przemysł kinowy Indonezji był zamknięty dla inwestycji zagranicznych do 2016 roku, kiedy to rząd wprowadził szereg reform regulacyjnych, a międzynarodowi wystawcy zaczęli wchodzić na rynek. Koreański CJ CGV obsługuje obecnie około 17% kin w Indonezji, podczas gdy meksykański Cinepolis, który współpracuje z Cinemaxx z grupy Lippo, ma 15% udziałów. Operator zasiedziały na rynku Cinema 21, który obsługuje około 64% kin w Indonezji, również dużo inwestuje w rozbudowę sieci. Podobnie jak w Chinach, w okresie poprzedzającym pandemię, po raz pierwszy otwierane są multipleksy w mniejszych miastach.

Indonezja stała się również kluczowym polem bitwy w wojnach streamingowych, a Netflix, Disney+ Hotstar, Amazon Prime, regionalni streamerzy Viu, iQiyi i Tencent oraz lokalny gracz Vidio produkują oryginały w języku indonezyjskim na swoje platformy streamingowe. Ale jak dotąd rozwój transmisji strumieniowej nie wydaje się powstrzymywać widzów od kin, przynajmniej w przypadku lokalnych filmów.

Współzałożyciel Base Entertainment, Shanty Harmayn, który produkuje szereg lokalnych filmów i seriali dla Netflix i Amazon Prime, mówi, że na to zjawisko składa się kilka czynników, związanych zarówno z jakością filmów, jak i infrastrukturą kinową: producenci utrzymują wysoką jakość produkcji, a lokalna publiczność reaguje na filmy, które są specjalnie dla nich skierowane, więc targetowanie jest kluczowe” — mówi Harmayn.

Dodaje, że koszt i wartość wizyty w kinie również utrzymują sektor kinowy w zdrowiu: „Kino jest nadal jednym z najtańszych sposobów spędzania wolnego czasu w Indonezji, a bilety kosztują równowartość zaledwie kilku dolarów, a nasze kina są światowej klasy”.

Puri zauważa, że ​​Indonezja ma potencjał wzrostu zarówno w kinie, jak i transmisji strumieniowej: „Indonezja jest strategicznie ważnym i szybko rozwijającym się rynkiem dla The Walt Disney Company we wszystkich naszych liniach biznesowych ze względu na szybko rozwijający się segment klasy średniej i rosnący apetyt na najlepszą na świecie opowieść. i treść”.

Nie mogę się doczekać, podczas gdy w przyszłym tygodniu ponowne wydanie KKN Di Desa Penari może wypchnąć ten konkretny tytuł powyżej 10 milionów sprzedanych egzemplarzy, większość lokalnych studiów planuje wykorzystać obecną dynamikę z mocnym zestawem wydań na początek 2023 r., z których wiele opiera się na rozpoznawalnych adresach IP.

Lokalny line-up obejmuje MD Pictures Hidayah, oparty na popularnym serialu telewizyjnym z lat 90.; Zdjęcia IDN’ Balada Si Roy, na podstawie popularnej serii powieści z lat 80.; Zdjęcia sokoła Bayi Ajaib, remake klasycznego horroru z lat 80.; Zdjęcia MVP Mangkujiwo 2, kontynuacja serii horrorów „Kuntilanak”; Zdjęcia Visinema’ Jalan Yang Jauh Jangan Lupa Pulang, kontynuacja hitu z 2020 roku; Starvision Gita Cinta Dari SMA, remake klasycznego romansu z lat 80.; i Rapi Films” Waktu Maghribwpisując się w obecny trend na horrory o tematyce religijnej.

Oprócz filmów Marvela Ant-Man i Osa: Quantumania oraz Strażnicy Galaktyki Cz. 3nadchodząca plansza premiery Disneya w Indonezji obejmuje wersję aktorską Mała Syrenka i Lucasfilm Indiana Jones i tarcza przeznaczenia.

Czy ten post był pomocny?