Skip to content

Zwycięzcy Festiwalu Filmowego w San Sebastian: „Królowie świata” otrzymują Złotą Muszlę

24 de wrzesień de 2022
Losreyesdelmundo Filmpicture 26069.webp

Kolumbijska reżyserka Laura Mora swoim najnowszym filmem fabularnym zdobyła Złotą Muszlę w konkursie głównym 70. Festiwalu Filmowego w San Sebastian Królowie Świata (Los reyes del mundo).

Reklamowany jako wywrotowa opowieść o nieposłuszeństwie, przyjaźni i godności, film opowiada o pięciu chłopcach żyjących na ulicach Medellín, którzy wyruszają w podróż w poszukiwaniu ziemi obiecanej. Film jest koprodukcją kolumbijską z Luksemburgiem, Francją, Meksykiem i Norwegią.

To już trzeci rok z rzędu, kiedy film kierowany przez kobietę zabrał do domu Złotą Muszlę po filmie Dei Kulumbegaszwilego Początek w 2020 roku i Aliny Grigore Niebieski księżyc ostatni rok. To także pierwszy raz, kiedy kolumbijska produkcja zdobyła główną nagrodę w San Sebastian od siedmiu dekad festiwalu.

W innych głównych nagrodach konkursowych japoński pisarz Genki Kawamura odebrał Srebrną Muszlę dla najlepszego reżysera z Sto kwiatów (Hyakka). Film animowany jest debiutem fabularnym Kawamury i oparty jest na jego powieści z 2019 roku o tym samym tytule. Nagroda za najlepszy scenariusz została wręczona Dong Yun Zhou i Wang Chao za pracę nad Kobieta (Kong Xiu).

Dwie neutralne pod względem płci nagrody aktorskie na festiwalu trafiły do ​​Carla Quílez for La Maternalw reżyserii Pilar Palomero i Paula Kirchera dla Zimowy chłopiec, reżyseria Christophe Honoré. Renata Lerman zdobyła nagrodę dla najlepszego drugoplanowego filmu Diego Lerman Zastępca (El suplente).

Tegorocznym oficjalnym jury konkursu przewodniczył argentyński producent Matías Mosteirín. Glenn Close pierwotnie miał przewodzić ławie przysięgłych, ale wycofał się z powodu nagłej sytuacji rodzinnej. Jury uzupełnili francuska reżyserka castingu i reżyserka Antoinette Boulat, duńska reżyserka Tea Lindeburg, hiszpańska pisarka Rosa Montero, reżyser z Lesotho Lemohang Jeremiah Mosese i islandzki reżyser Hlynur Pálmason.

Wieczorna gala rozdania nagród w San Sebastian zakończyła się światową premierą Marlowe, najnowszy film Neila Jordana, z udziałem Liama ​​Neesona i Diane Kruger. Wszyscy trzej byli obecni.

Czy ten post był pomocny?