Skip to content

Znaczenie cytatu Diuny „Przyprawa musi płynąć”

20 de sierpień de 2022
Dune1984

Wydana w 1965 powieść Franka Herberta Wydma stał się jednym z najpopularniejszych i najbardziej wpływowych dzieł science-fiction w historii gatunku. Historia opowiada o młodym Paulu Atreides i jego dążeniu do uratowania planety Arrakis przed różnymi frakcjami – w szczególności Harkonnenami – którzy chcą wykorzystać melanż, który jest obecny tylko na tej planecie. Wydma jest obowiązkową lekturą dla wszystkich fanów science fiction i porozmawiamy o tym w dzisiejszym artykule.

„Przyprawa musi płynąć” odnosi się do podstawowego narkotyku o tej samej nazwie z Franka Herberta Wydma. To zdanie z filmu, które oznaczało, że przyprawa musi pozostać dostępna bez względu na okoliczności.

W dzisiejszym artykule wyjaśnimy słynny cytat „Przyprawa musi płynąć”. Dowiecie się, co to znaczy i dlaczego było tak ważne, a także czy jest to oryginalna fraza z filmu Davida Lyncha z 1984 roku, czy cytat z serii książek. Cieszyć się!

Jakie jest znaczenie wyrażenia „Przyprawa musi płynąć”?

Adaptacja klasycznego filmu science-fiction Franka Herberta w reżyserii Davida Lyncha z 1984 roku Wydma miał być filmem rewolucyjnym i kolejnym przykładem niesamowitych zdolności artystycznych Lyncha. Jednak producenci filmu mocno interweniowali w wyjątkową wizję artystyczną Lyncha, a film jest dziś postrzegany jako kompletna porażka, film, którego nawet sam Lynch wyrzekł się, i dlatego powszechnie przypisuje się go Alanowi Smithee, wymyślonemu pseudonimowi dla filmy, do których ich reżyserzy nie chcą już twierdzić.

I choć film z pewnością miał swoje dobre strony, w większości był to chaotyczna praca bez wyraźnego kierunku, co jest wynikiem tego, że producenci zmienili wersję Lyncha podczas produkcji i po jej zakończeniu. Jednak bardzo ważną częścią filmu jest jeden cytat, który w pewnym sensie podsumowuje esencję filmu. Oto omawiany monolog:

I jego transkrypcja:

POSŁUCHAJ MNIE!! Przyprawa musi płynąć… przyprawa dała mi przyspieszoną ewolucję przez cztery tysiące lat… pozwoliła ci żyć dwieście lat… przyprawa pomaga wytworzyć sok z sapho, który daje mentakom z czerwonymi wargami zdolność do bycia żywymi komputerami… sekretna strona przyprawy …woda życia.

Wydma (1984)

ZWIĄZANE Z:

Filmy o wydmach w kolejności: kompletny przewodnik, w tym program telewizyjny

Teraz, aby w pełni zrozumieć znaczenie cytatu, trzeba wiedzieć, czym jest przyprawa. W ten sposób nieoficjalna Wydma Wikia to opisuje:

The melanż przyprawowypowszechnie określany po prostu jako „przyprawa, był naturalnie wytwarzanym narkotykiem o spektrum świadomości, który przez tysiąclecia stanowił fundamentalny blok handlu i rozwoju technologicznego w znanym wszechświecie. Odegrała również ważną rolę w podróżach i rozwoju kulturalnym, ponieważ ma kluczowe znaczenie dla podróży kosmicznych, umożliwiając nawigatorom bezpieczne prowadzenie statków kosmicznych przez przestrzeń warp.

Od czasu odkrycia, kilka tysięcy lat przed wstąpieniem Domu Atrydów, produkowano go wyłącznie na planecie Arrakis. Stało się tak, ponieważ warunki na Arrakis, w których powstał melanż, były unikalne dla tej planety. Jednak jakieś 1500 lat po śmierci boga-imperatora Leto II, Bene Tleilax zdołali go z powodzeniem odtworzyć.

„Przyprawa” włączona Wydma Wikia

Jak widać, przyprawa jest właściwie niezbędnym elementem u Herberta Wydma i bardzo potężną substancję, która jest fundamentalna dla fikcyjnego wszechświata Herberta. Bez przypraw nie byłoby Wydma. Teraz, kiedy fraza faktycznie pojawia się w filmie, jak wyjaśnia to reszta monologu, służy do podkreślenia znaczenia przyprawy dla funkcjonowania wszechświata, tak jak go znają bohaterowie. Jest niezbędny w utrzymaniu znanej równowagi sił, ale służy również jako opiat o właściwościach uzależniających.

Zwrot „przyprawa musi płynąć” podkreśla zatem znaczenie dostępności przyprawy. Bez względu na okoliczności, bez względu na poświęcenia, przyprawa musi płynąć, tzn. musi być dostępna za wszelką cenę i przez cały czas.

Kto wypowiedział zdanie „Przyprawa musi płynąć”?

Zdanie to, jak pamiętamy, zostało wypowiedziane tylko raz w filmie przez potwornego Nawigatora Gildii, gdy przychodzi porozmawiać z Padyszachem Imperatorem Szaddamem IV. Nawigator Gildii jest uzależniony od przypraw i dlatego nakazuje Imperatorowi zabić Paula Atrydów, ponieważ przewidział, że Paul stanie się problemem w przyszłości.

Czy w oryginale pojawia się cytat „Przyprawa musi płynąć”? Wydma seria?

Sformułowanie „Przyprawa musi płynąć” tak naprawdę nie pojawia się w serii książek Franka Herberta, co oznacza, że ​​było to oryginalny dodatek do filmowej adaptacji. Scenariusz do filmu napisał David Lynch, więc zakładamy, że to zdanie jest jego wynalazkiem, choć może też być czymś dodanym podczas rzezi, hm… mamy na myśli postprodukcję filmu.

Choć całkowicie oryginalne, zdanie to pasuje do ogólnego tonu Herberta i tak naprawdę nie wydaje się obcym ciałem w filmie, ponieważ odzwierciedla wagę przyprawy i pragnienia bohaterów, aby ją mieć. Najbliższą rzeczą, jaką mamy do tego wyrażenia w książkach, są zdania z tych akapitów:

„Pewna ilość zabójstw zawsze była częścią interesu”, powiedział baron, „ale gdzieś trzeba wytyczyć granicę. Ktoś musi zostać, żeby pracował nad przyprawą.

Franka Herberta, Wydma

I:

Paul odwrócił się, aby spojrzeć na cesarza, powiedział: „Kiedy pozwolili ci wsiąść na tron ​​twojego ojca, tylko pod warunkiem, że utrzymasz przepływ przyprawy. Zawiodłaś ich, Wasza Wysokość. Czy znasz konsekwencje?

(…)

– Przestań udawać głupca – warknął Paul. „Cech jest jak wioska nad rzeką. Potrzebują wody, ale mogą wylać tylko to, czego potrzebują. Nie mogą tamować rzeki i kontrolować jej, ponieważ skupia to uwagę na tym, co zabierają, co prowadzi do ostatecznego zniszczenia. Przepływ przypraw, to ich rzeka, a ja zbudowałem tamę. Ale moja tama jest taka, że ​​nie można jej zniszczyć bez zniszczenia rzeki.

Franka Herberta, Wydma

Więc tak, to jest najbardziej zbliżona rzecz do cytatu, który znaleźliśmy w książce. Nie są tak naprawdę takie same, ale ich esencja jest taka sama, ponieważ przekazują tę samą wiadomość – przyprawa musi być dostępna w każdej chwili i za wszelką cenę.

I to wszystko na dzisiaj. Mamy nadzieję, że czytając to, dobrze się bawiłeś i że udzieliliśmy Ci wszystkich informacji, których szukasz! Do zobaczenia następnym razem i nie zapomnij nas śledzić!

Czy ten post był pomocny?