Skip to content

Zaangażowanie Apple w film przekroczy 1 miliard dolarów; Pytanie brzmi, czy powinien dystrybuować i sprzedawać planszę teatralną, czy też licencjonować?

24 de marzec de 2023
MCDKIOF G2001

Cykl informacyjny w mediach jest dziś szalony z powodu artykułu Bloomberga, że ​​​​Apple przeznaczy 1 miliard dolarów na roczną produkcję funkcji na dużym ekranie. To świetna wiadomość dla wystawy, tak. Ale w rzeczywistości, robiąc matematykę, streamer był już zobowiązany wydać miliardy na tablicę fabularną.

Głęboki portfel Apple daje mu finansową siłę ognia, aby zdjąć każdy projekt ze stołu i tak się stało. Obliczając niektóre z obecnie dostępnych budżetów na duże pakiety, które zabezpieczyli, zaangażowanie finansowe może znacznie przekroczyć 1 miliard dolarów. Martina Scorsese Zabójcy Kwiecistego Księżyca ma cenę od 150 do 200 mln USD; niezatytułowany film Jona Wattsa, George’a Clooneya i Brada Pitta jest szacowany na około 100 milionów dolarów; Matthew Vaughna Argylle pakiet jest wart około 200 milionów dolarów; Ridleya Scotta Napoleon co najmniej 100 mln USD; a film o Formule 1 Josepha Kosinskiego i Brada Pitta, pierwotnie zgłoszony za 130–140 mln USD, jest teraz bliższy 200 mln USD. Tak więc te pięć filmów kosztowało już 800 milionów dolarów. A funkcje tego rozmiaru wymagają co najmniej 100 milionów dolarów globalnych wydatków na P&A na sztukę.

Wciąż niejasne: czy umowy będą musiały być renegocjowane, jeśli zdjęcia staną się teatralne. Streamerzy zazwyczaj wykupują zaplecze talentów z góry. Przy tak wielkich talentach i filmowcach sensowne jest zapewnienie im szerokiego rozgłosu na dużym ekranie. Apple wydało 120 milionów dolarów na Willa Smitha Emancypacja film, który nie miał żadnych zgłoszonych dolarów kasowych, które mogłyby się pokazać w jego limitowanej premierze, ani przychodów z dalszego łańcucha dostaw.

Zabójcy Kwiecistego Księżyca, który ma mieć światową premierę w Cannes, ma już kinową premierę za pośrednictwem Paramount na jakiś czas w tym roku. Apple bardzo potrzebowałby partnera kinowego i dystrybucyjnego przy przyszłych filmach, a Paramount mógłby być pretendentem. Jest to podobne do sposobu, w jaki Amazon Studios używało do dystrybucji i sprzedaży swoich filmów; przed zbudowaniem infrastruktury wewnętrznej streamer wydawałby za pośrednictwem innych studiów, w tym Lionsgate lub STX.

Na zewnątrz Zabójcy Kwiecistego KsiężycaApple nie zobowiązało się jeszcze do żadnych kinowych partnerów studyjnych.

Jeśli Apple zamierza w pełni zająć się kinem, dlaczego nie zbudować własnego wewnętrznego działu marketingu i kin? Zwłaszcza jeśli ma to być zaangażowanie miliardów, a pieniądze nie są przedmiotem. W ten sposób, jak mówi jeden z dystrybutorów, „mogą kontrolować swój własny los” i nie musieliby negocjować z partnerem dystrybucyjnym dat wydania ani targować się o opłaty za dystrybucję.

W Amazon największym hitem przed przejęciem MGM za 8,5 miliarda dolarów był wielokrotny zdobywca Oscara Manchester nad morzem (79 mln USD w kasach na całym świecie) wydany za pośrednictwem Roadside Attractions w 2016 r. Do tego roku Amazon kontrolował swój własny los dzięki wewnętrznej dystrybucji/marketingowi na Credo III, który otworzył się na 100 milionów dolarów WW. To ich największe otwarcie w historii, a Threequel jest również ich najbardziej dochodowym filmem w historii za 226,7 miliona dolarów. W drodze jest więcej filmów kinowych na dużym ekranie z Amazon, które obróciły film Ben Affleck-Matt Damon Artists Equity, Powietrze od Prime Video po teatralny debiut w weekend wielkanocny.

To wszystko jest częścią szeroko zakrojonego przemyślenia strategii przesyłania strumieniowego i uznania zwiększonej świadomości, która jest możliwa dzięki dużej premierze kinowej dla tych streamerów. Jabłka CODA ledwo był w kinach, zanim zdobył Oscara za najlepszy film w zeszłym roku, wraz z poczuciem, że Apple zostawił przy tym sporo gotówki na stole.

Apple nie ujawnia swoich abonentów telewizji strumieniowej, którzy są częścią działu usług, w tym muzyki i innych platform, które przyczyniają się do napędzania ogromnego ekosystemu Apple. Ma mniej subskrybentów niż liderzy streamingu, Netflix i Disney. Natch, myśl jest taka, że ​​duży ekran filmu jest większy dla samej usługi przesyłania strumieniowego w jej dążeniu do zwiększenia liczby subskrybentów.

Amazon jest podobny pod tym względem, że Prime Video jest dodatkiem i bardzo cennym według dyrektora generalnego Andy’ego Jassy’ego, w kierowaniu członków do Amazon Prime, największego na świecie programu lojalnościowego.

Duże studia, od Warner Bros po Disneya, również teraz naciskają na kino bardziej niż od czasu Covid i streamingu.

To dobra wiadomość dla sieci kin, które zostały zmiażdżone przez Covid i jeszcze w czwartym kwartale cierpiały – od AMC przez Cinemark po Imax – z powodu braku dużych premier. To zebrane w tym roku. Królewska spółka macierzysta Cineworld ogłosiła bankructwo zeszłej jesieni.

Akcje wystawowe przewyższyły dziś rosnący rynek, przy czym AMC Entertainment zamknął się wyżej o 3% do około 4,50 USD, Cinemark wzrósł o prawie 6% do 13,24 USD, a Imax o 2% do 18 USD.

Apple nie odpowiedziało na prośbę o komentarz, ani nie potwierdziło artykułu Bloomberga, że ​​firma technologiczna będzie wydawać 1 miliard dolarów rocznie na produkcję filmów fabularnych.

Czy ten post był pomocny?