Skip to content

Wyłącznie na planie „Firebrand”: Alicia Vikander i Jude Law w nieupiększonym spojrzeniu Karima Aïnouza na ostatnie małżeństwo Henryka VIII

21 de maj de 2023
Firebrand

To uroczysty rozkaz od GłowniaPierwsza asystentka reżysera, Lydia Currie: „Kiedy kłaniasz się królowi, kłaniaj się prosto w dół” — oznajmia. „Nie patrz na niego; utną ci głowę”. Przerażający monarcha, o którym mówi Currie, to Henryk VIII, a tego szczególnego dnia król Jude’a Law jest w nastroju machania toporem. Artyści drugoplanowi na planie Karima Aïnouza wykonują rozkazy i wpatrują się w swoje stopy. Przed nimi, na tronach ustawionych na podwyższeniu cokołu, siedzi wspomniany potentat i jego królowa Katherine Parr.

Henry miał kilka żon. Katherine jest jego szóstą osobą i za każdym razem, gdy otwiera usta, grozi jej śmiertelne niebezpieczeństwo. Jak ona przeżywa? To palące pytanie zadane przez Głownia, który Aïnouz opisuje jako „thriller psychologiczny”. Historia mówi nam, że Parr przeżyła swojego męża, ale po tym niewiele wiadomo o Parr, chociaż była pierwszą kobietą w Anglii, która wydała książkę we własnym imieniu.

Katherine była mądrą kobietą, która musiała opracować strategię, aby utrzymać głowę na karku, mówi Alicia Vikander, nagrodzona Oscarem aktorka grająca Parra. Wiedziała dokładnie, co musi zrobić, „żeby żyć z mężczyzną, który jest jak bestia” i „musi go stale czytać”.

GłowniaDzisiejszą scenografią jest starożytna Haddon Hall, zbudowana z lokalnego piaskowca Derbyshire w Anglii, wystarczająco grubego, by zachować w swoich murach sekrety sprzed 900 lat. Aïnouz towarzyszy Vikanderowi, ubranemu w szary dres, w drodze do ogrodów Hallu, aby przejść przez scenę zaplanowaną na dzień zdjęć: To ma być taniec z drzewcami majowymi na powitanie wiosny.

Wkrótce pojawia się korpulentny mężczyzna, ubrany w wysadzany klejnotami płaszcz z futrem lisiej głowy owiniętym na ramionach. „To musi być prawdziwe, inaczej wygląda jak pluszowe misie” — mówi projektant kostiumów Michael O’Connor. Zanim PETA się zaangażuje, szybko dodaje: „To stare, pocięte futra, więc są trwałe”.

Szeroki mężczyzna idzie w stronę filmowca i aktorki. Ma problemy z nogami, a chód jest bardziej chwiejny. Jest przed dziewiątą rano i gość zastanawia się, czy tajemniczy mężczyzna z wąsami na twarzy o kwadratowej szczęce jest zastępcą Lawa.

„To jest Juda” Głownia mówi rzeczowo producentka Gabrielle Tana. „To Alicia w swoich civvies. Wszyscy są tutaj, aby ćwiczyć. To proces Karima”.

Prawo zasiada na tronie. Spod rubinowoczerwonych szat wystają nogi w białych pończochach. Wpatruje się w Vikandera, który do tej pory współpracował z Samem Rileyem, grając tchórzliwego dworzanina Thomasa Seymoura. Kłaniają się, pochylają głowy, a potem tańczą. Vikander, która w młodości uczyła się baletu, porusza się delikatnie na oczach Karima i Lawa.

Law przesuwa swoją wyściełaną ramę. Wstał ze skowronkami, aby ubrać się w specjalnie wykonaną bieliznę z tamtego okresu. „Żadnych zamków i guzików” — mówi O’Connor, zauważając, że majtki Lawa musiały być zawiązane jedwabnymi wstążkami.

Takie przedsięwzięcie oznaczało ogromne bogactwo. „Nie mogłeś się sam ubrać” — kpi O’Connor. „Tylko wysoko urodzeni i mający pieniądze mogli sobie pozwolić na armię garderobianych, którzy przygotują cię rano”.

Aïnouz chciał pracować z O’Connorem ze względu na kostiumy, które stworzył dla Francisa Lee Amonit. Twórca filmu zapytał O’Connora, jak mogliby nakręcić „Amonit w tym filmie, jeśli chodzi o oszczędność, rozbieranie go.

„Powiedziałem:” Cóż, ona szuka kupy dinozaura na południowym wybrzeżu, a to jest dwór Henryka VIII, więc tak naprawdę nie są ze sobą spokrewnieni ”. Ale chciał dostać się do tego, co dzieje się za zamkniętymi drzwiami. Chodzi o to, jak przenieść jego styl na ten temat. Chciał to trochę zgrubnie potraktować” — mówi O’Connor, choć jest w tym trochę splendoru.

Tylko aktorzy grający potężnych władców w dużym filmie mogą dziś pławić się w takich pułapkach. Tak więc O’Connor i jego zespół wstali wcześnie, aby wyposażyć Lawa w w pełni wyściełany kombinezon, a następnie ubrać go w strój przed oddaniem go nagrodzonej Oscarem wizażystki i projektantce fryzur Jenny Shircore, aby wytarła mu policzki, Marlon Brando Ojciec chrzestny styl i zajmij się jego fryzurą.

Shircore jest w niemal intymnych stosunkach z torsem Lawa; pomalował go makijażem i zmierzył wyściełane pośladki, aby upewnić się, że pośladki pasują do czyjegoś nagiego tyłka, aby wykorzystać je jako zastępstwo w scenie przedstawiającej przerażającą napaść seksualną na Parra.

Tana przyznaje, że „wielu aktorów bało się” tego Henryka VIII. „To morderca, rzeźnik” — mówi.

„Nie chcieli przechodzić przez tę fizyczną przemianę i jedyne, o czym myśleli, to ten portret Hansa Holbeina przedstawiający Henry’ego jako bardzo tęgiego, wielkiego stwora” — mówi. „Nie mogli wyrzucić tego z głowy. Jest coś bardzo mrocznego w tym okresie iw tym Henrym. Ale Jude to uwielbia, a on całkowicie to zaakceptował”.

Jednym z nakazów Aïnouza jest to, że na planie nikt poza nim nie rozmawia z aktorami. „Więc na planie Jude to Henry” — mówi nam Tana.

Ona to rozumie. „Chodzi o ochronę tych postaci. Kiedy są na planie, tacy właśnie są. To jego interakcje z aktorami, a te interakcje są święte” — mówi Tana. „Jest reżyserem, jest autorem. Odkrywają swoje postacie, grając je”.

Aïnouz też. Urodzony przez matkę Brazylijkę i ojca Algierczyka, którzy poznali się na studiach podyplomowych w USA, brytyjska historia średniowiecza nie była w jego programie nauczania, gdy dorastał w Brazylii. „Karim nawet nie wiedział, kim jest Henryk VIII, dopóki nie dałem mu scenariusza” — mówi Tana, dlatego chciała, żeby wyreżyserował Głownia.

Chciała filmowca, który mógłby spojrzeć na historie innych ludzi „z zewnątrz”. Tana wiedział o tym, oglądając rozdzierające serce zdrady eksplorowane w jego filmach, takich jak Plaża Futuro I Niewidzialne życiesukces w Cannes w Un Certain Regard.

Tana zauważa, że ​​niektóre brytyjskie filmy z epoki „wpadają w te same stare tropy”. Mówi: „Karim nie toleruje tropów, ale zachwyca się wszystkimi rzeczami związanymi z epoką”.

Jak co? „W pewnym sensie to okropność” — mówi z niepokojem. „To nie jest romantyczne, to fascynujący portret okropnego małżeństwa. Nie było dla niej wyjścia. ”

Aïnouz był pochłonięty historycznymi szczegółami medycznymi dotyczącymi bolesnych żylnych owrzodzeń nóg Henry’ego. „Robaki, pijawki i to wszystko”, które ówcześni lekarze stosowali, otwierając rany, aby je osuszyć i przewietrzyć, mówi Tana.

Shircore skonsultowała się z chirurgami w sprawie owrzodzeń żylnych, aby móc zlecić projektantom FX tworzenie ran nóg sączących się różnorodną materią, która ślizga się i nakłada je na nogi Lawa. „Wszystko zależy od Jude” — mówi Shircore. „On wie, czego chce. Wiedział, że może to osiągnąć”.

Podobnie jak w przypadku Aïnouz, Vikander przyszła do Parr z perspektywy osoby z zewnątrz, chociaż przyznaje, że grając postać królewską, wywiera na nią pewną „niewypowiedzianą presję”. Ale „Karim pozwolił sobie na artystyczną swobodę, opowiadając dość intymną historię o związku” — zauważa. „Pokazuje całkiem domową wersję tego, co wydarzyło się na dworze”.

Na korcie panuje też szorstkość, którą Aïnouz pokazuje w Haddon Hall. „Naprawdę staraliśmy się ograniczyć dramat kostiumowy” — mówi Vikander.

Chociaż wspaniałe komnaty reprezentacyjne, galeria minstreli i akry tarasowych ogrodów są wspaniałe, nie są tak okazałe jak pałace na południu. „Nie jesteśmy w głównym zamku Londynu”, wyjaśnia Vikander, „ponieważ, i to było dokładne w tym czasie, dwór musi uciec przed zarazą, więc jest to znacznie mniejsze. To tak, jak gdy dwór królewski wybiera się na chwilę na biwak.

Vikander przestudiował własne pisma Parra, aby zrozumieć jego życie. „Dla mnie to było wiele prób wejścia do głowy tej kobiety i zrozumienia jej wiary w Boga. Kwestia braku wiary prawie nie istniała”. Słowa Parra pomogły Vikanderowi zrozumieć. „Nie tylko o Katherine, ale o tym, jak żyły kobiety w tamtych czasach i jak naprawdę zajmowały drugie miejsce. Byli tak niskimi obywatelami.

Vikander nie mogła pojąć, jak Parr mógł pisać długie eseje i wiersze o swoim fantastycznym mężu: „A jednak w pewnych momentach jej życia on chce jej śmierci. Jest w tym bardzo niezdrowym i pełnym nadużyć związku, ale na pewnym poziomie musi on również funkcjonować i była uważana za dobrą żonę. Myślę, że ciekawe jest myślenie o kobietach w ogóle, w jakimkolwiek pokoleniu i czasie jesteś, musisz przetrwać, więc musisz też znaleźć swoje miejsce w tej rzeczywistości i znaleźć sposób, aby nie do końca ulec tragedia, w której się znajdujesz”.

Stanowisko Parra często działało na jej korzyść. Henryk podziwiał jej inteligencję do tego stopnia, że ​​uczynił ją regentką, gdy udał się ze swoją armią do Francji. „Naprawdę bawimy się myślą, że miała na niego duży wpływ” — mówi.

Siedzimy w oficynie, która została zamieniona na jej zielony pokój, który rozjaśniła kwiatami.

Rozmowa następnie obraca się do potworów. Ci, którzy rządzą teraz światem i jak odnoszą się do potworów w przeszłości. „Henry był potworem i żyją teraz dyktatorzy tacy jak on”, mówi, nie identyfikując winnych XXI wieku. Jej pytanie brzmi: jak byś przeżył? „Jak by kobieta przeżyć – poprawia się. „Co byś powiedział i jak byś się zachował?”

Spojrzenie wstecz na sześć żon Henry’ego sugeruje, że historia tak naprawdę nie skupia się na tych, które przeżyły. Niewiele słyszy się o Katarzynie Aragońskiej i Annie Kleve, z którymi się rozwiódł, ale wszyscy pamiętają Annę Boleyn i Katarzynę Howard, które zostały stracone, oraz Jane Seymour, która zmarła wkrótce po porodzie. „Czy to nie smutne?” mówi Wikander. – Interesują się kobietami tylko wtedy, gdy są martwe.

Czy ten post był pomocny?