Skip to content

Wyjaśnienie zakończenia „Vesper”: o co chodzi w Vesper?

1 de październik de 2022
NE5OXXK2SRETVCJU2NS6M6LTTM

Witamy w wyjaśnionym zakończeniu Vesper, nowego filmu science fiction dystrybuowanego przez ICF Films i wyreżyserowanego przez Kristinę Buozyte i Bruno Sampera. Film opowiada historię trzynastoletniej dziewczyny o imieniu Vesper, która zamieszkuje postapokaliptyczną przyszłość, w której ludzkość zniszczyła planetę, próbując naprawić poprzednią katastrofę ekologiczną. Młoda nastolatka odkryje siebie i otaczający ją świat, gdy z nieba spadnie coś nieoczekiwanego. Czy Vesper będzie w stanie przetrwać tę nieprzyjazną przyszłość?

Vesper to film bardzo współczesny. Podczas gdy jego obraz postapokalipsy jest dość wyjątkowy pod względem wizualnym, jeśli chodzi o tematy, wydaje się bardzo znajomy. Historia czerpie z naszej niezdolności do dbania o naszą planetę i innych ludzi. W miarę jak przepaść między tymi, którzy mają, a tymi, którzy nie mają, staje się coraz większa w prawdziwym świecie, Vesper bierze ten fakt do ostatecznych konsekwencji. Film jest pięknie wyreżyserowany i bez wątpienia jest jednym z najlepszych filmów science fiction roku.

ZWIĄZANE Z:

15 najlepiej sprzedających się serii science fiction wszech czasów (w rankingu)

Poniższe akapity zawierają spoilery dotyczące Vesper. Czytaj na własne ryzyko.

O co chodzi w nieszporach?

Vesper to przede wszystkim opowieść o przetrwaniu i o tym, jak działania poszczególnych osób mogą zmienić sytuację na całej planecie. Film zaczyna się od przedstawienia nam postaci Vesper, młodej nastolatki, która przetrwała we wrogim postapokaliptycznym świecie. Film dużo buduje świat i robi to w bardzo subtelny sposób, nigdy nie zatrzymując historii zbyt długo w celu wyjaśnienia rzeczy. Na przykład jest to świat, w którym elita mieszka w miastach z kopułą zwanych cytadelami. Tam są w stanie stworzyć praktycznie każdą formę życia, rozwiązując w ten sposób niedobór. Dla ludzi spoza cytadeli to zupełnie inna historia.

Ludzie na zewnątrz muszą sami znaleźć żywność i zasoby. Cytadela daje im nasiona, które mogą być tylko jednym rodzajem upraw. Reszta nasion jest zamknięta w specjalnym procesie, o którym wiedzą tylko naukowcy z cytadeli. Bez tego procesu nasiona są bezpłodne. Istnieją również istoty zwane dzbankami, sztucznymi ludźmi stworzonymi wyłącznie w celu bycia niewolniczą siłą roboczą. Przyszłość w Vesper wygląda dość ponuro, ale nie jest tak odległa od naszej teraźniejszości, że nie możemy jej rozpoznać.

Vesper mieszka ze swoim ojcem, rannym robotnikiem, który teraz może komunikować się tylko za pomocą drona. Używa drona, aby towarzyszyć Vesper w jej codziennej rutynie, podczas gdy jego prawdziwe ciało pozostaje w łóżku. Wujek Vesper, Jonas, mieszka niedaleko, ale relacje z nim wydają się być napięte. Jonas prowadzi coś w rodzaju sierocińca, którego używa do pobierania krwi od dzieci i sprzedawania jej do cytadeli w nieznanych celach. Vesper jest również całkiem sprytna i lubi wykonywać inżynierię genetyczną na roślinach, kiedy ma czas.

Pewnego dnia wszystko się zmienia dla młodej Vesper. W pobliżu jej pozycji rozbija się statek lecący z nieba. Jedna z pasażerów, kobieta o imieniu Camellia, spada ze statku i łamie nogę. Vesper chce jej pomóc, więc zabiera ją do domu. Leczy rany Camellii, a kobieta obiecuje zabrać Vesper i jej ojca do cytadeli, jeśli uda im się znaleźć drugiego pasażera statku, mężczyznę o imieniu Elias. Kiedy jednak Vesper idzie sprawdzić, odkrywa, że ​​Jonas też tam jest. Jonas zabija Eliasa i podejrzewa, że ​​na statku był inny pasażer. Vesper milczy.

Czy Vesper pomaga Kamelii wrócić do Cytadeli?

Vesper i Camellia zaczynają nawiązywać związek. Rok temu matka Vesper wyjechała do grupy ludzi zwanej The Pilgrims. Są padlinożercami i przeciągają zbierane przez siebie śmieci w nieznane miejsce. Vesper próbuje skomunikować się z cytadelą, aby mogli przyjść i zabrać Camellię, ale jedyny nadajnik jest z Jonasem. Kiedy Vesper wyjawia Camellii, że Elias nie żyje, kobieta głęboko go opłakuje. To tam Vesper uświadamia sobie, że Camellia nie jest człowiekiem, jest dzbanem, bardzo zaawansowaną osobą, która wygląda dokładnie jak człowiek, ma emocje i nie tylko.

Camellia wyjaśnia, że ​​uciekali z cytadeli, kiedy ich statek został zamknięty. Elias ją stworzył, ale stworzenie czującego dzbanka jest przestępstwem, więc on i Camellia musieli uciec. Elias zawarł umowę z inną cytadelą o schronienie, ale nigdy tam nie dotarli. Vesper zaczyna analizować Camellię i odkrywa, że ​​jej DNA jest kluczem do odblokowania nasion cytadeli. Jonas odkrywa Camellię i walczą, ale Vesper i Camellia go obezwładniają. Vesper dobija targu, jeśli może zostawić je w spokoju, może mieć nasiona i wystarczającą ilość jedzenia. Nikt już nie musi głodować.

Wyjaśnienie zakończenia

Jonas wraca na swoje miejsce i dzwoni do cytadeli, ujawniając im, że Camellia jest z Vesper. Żołnierze z cytadeli przybywają i zabijają Jonasa przed udaniem się do domu Vesper. Nie chcą, żeby ktokolwiek wiedział, że Camellia istnieje. Ojciec Vesper zostaje w tyle i zabija grupę żołnierzy, eksplodując reaktor domu. Camellia i Vesper biegną dalej, ale jest za dużo żołnierzy. Camellia pozostawia Vesper nieprzytomną, ale wcześniej mówi jej, że ma nasiona i że może dzięki nim zmienić świat.

Camellia pozwala żołnierzom ją zabrać. Nie wiemy, co się z nią stało. Prawdopodobnie nic dobrego. Vesper budzi się następnego ranka i widzi podążającą za nią grupę dzieci Jonasa. Pozwala im na to i zaczyna podążać szlakiem pielgrzymów, aby zobaczyć, dokąd ci ludzie zabierają śmieci. Kiedy docierają na miejsce, widzą, że pielgrzymi zbudowali ogromną wieżę ze wszystkimi śmieciami. Vesper wspina się na szczyt wieży, wyjmuje nasiona i pozwala, by wiatr je zabrał. Te nowe nasiona rozprzestrzenią się po całym świecie i dadzą żywność każdej osobie mieszkającej poza cytadelą.

  • Wyjaśnienie zakończenia

    Nelson Acosta

    Nelson Acosta

    Nelson uwielbia wszystkie rzeczy związane z opowiadaniem historii. Większość życia spędził na studiowaniu narracji stosowanej we wszystkich mediach; film, telewizja, książki i gry wideo. Mulholland Drive to jego ulubiony film.

Czy ten post był pomocny?