Skip to content

Wyjaśnienie zakończenia „predestynacji”: co tak naprawdę dzieje się w predestynacji?

28 de lipiec de 2022
netflix predestination peliculapng

Predestination to jeden z najfajniejszych filmów o podróżach w czasie, jakie pojawiły się w najnowszej pamięci. Jest to adaptacja opowiadania „All You Zombies” Roberta Heinleina w reżyserii Michaela i Petera Spierigów. Film, podobnie jak jego tytuł, wnika w koncepcje przeznaczenia i predestynacji, a także w tworzenie paradoksów czasu. Jeden z najniebezpieczniejszych elementów podróży w czasie, jeśli taka technologia może znaleźć drogę do prawdziwego życia.

Film może pochwalić się naprawdę fajnymi wartościami produkcyjnymi. I nawet jeśli makijaż nie sprzedaje niektórych z najbardziej skandalicznych części historii, występy Ethana Hawke’a, a zwłaszcza tego Sarah Snook, która później wskoczyła do Sukcesji, są całkiem cudowne. Fabuła filmu jest dość zawiła, ale rozwiązanie jej jest jednym z najbardziej zabawnych aspektów filmu.

Poniższe akapity zawierają spoilery do całego filmu, ponieważ staraliśmy się ułożyć w całość tę ogromną łamigłówkę opowiadania o podróżach w czasie.

Co tak naprawdę dzieje się w predestynacji?

Fabuła Predestination jest bardzo skomplikowana, więc nie ma lepszego miejsca na start niż na początku. Film zaczyna się od narodzin naszej bohaterki, Jane. Jane zostaje umieszczona w sierocińcu, w którym dorasta. Jane wykazuje świetne zdolności umysłowe i fizyczne, ale jakoś czuje, że tak naprawdę nie pasuje do innych dzieci.

Jane dorasta i postanowiła zostać częścią SpaceCorp, czegoś w rodzaju instytucji NASA znajdującej się we wszechświecie filmu. Jednak zostaje odrzucona z nieznanych powodów. Jane kontynuuje swoje życie, a potem spotyka mężczyznę, który staje się jego jedyną prawdziwą miłością. Spędzają razem trochę czasu, a potem ten mężczyzna odchodzi, pozostawiając Jane w ciąży.

Jane rodzi dziewczynkę. Jednak kiedy budzi się po porodzie, jeden z lekarzy wyjaśnia jej, że urodziła się z dwoma zestawami układów rozrodczych, męskim i żeńskim. Aby uratować jej życie po porodzie, lekarze postanowili bez jej zgody zrekonstruować ją na postać mężczyzny, eliminując kobiecy układ rozrodczy.

Okazuje się, że Jane mająca dwa systemy rozrodcze nie została przyjęta do SpaceCorp. Zanim Jane rozpocznie swoją przemianę, nazywa swoją córkę Jane po niej. Wydaje się, że wszystko idzie dobrze, aż pewnej nocy mała Jane zostaje porwana ze szpitala i całkowicie znika z życia Jane, pozostawiając ją z długą traumą życiową.

Teraz Jane zaczyna swoją przemianę w mężczyznę. Wybiera imię John i od tego momentu, bez względu na to, jak bardzo jest to trudne, staje się prawdziwym mężczyzną, od swojego zachowania po sposób, w jaki mówi i porusza się. W tej formie pewnego wieczoru John spotyka Barkeepera w barze. Angażują się w rozmowę i to tutaj John opowiada mu o swoim życiu, które widzieliśmy do tej pory w postaci Jane. John obwinia swojego nienazwanego kochanka za swoje smutne życie. W końcu to on sprawił, że zaszła w ciążę, co skończyło się tym, że Jane została Johnem.

W tym momencie opowieści Barkeeper przedstawia Johnowi koncepcję podróży w czasie. Co jest bardzo skomplikowane i rygorystyczne. Podobno istnieje instytucja, która nadzoruje podróże w czasie i bez ich nadzoru nie wykonuje się skoków w czasie. John i Barkeeper cofają się w czasie i właśnie tutaj John uświadamia sobie, że jego nienazwany kochanek to on sam. Jane zakochała się w Johnie. Innymi słowy, zaszł w ciążę.

Od tego momentu film zmienia perspektywę i podąża głównie za Barkeeperem, który po zostawieniu Johna z Jane cofa się w czasie, by powstrzymać machinacje innej postaci zwanej Fizzle Bomber. Fizzle Bomber najwyraźniej zabije tysiące ludzi jedną ze swoich bomb. Barkeeper walczy z Bombowcem, ale zostaje znokautowany, gdy się budzi, inna osoba próbuje powstrzymać bombę przed wybuchem, ale nie udaje mu się. Ta osoba zostaje całkowicie oszpecona. Barkeeper uświadamia sobie, że ten człowiek to John, teraz inny agent podróży w czasie, taki jak on.

ZWIĄZANE Z:

15 filmów podobnych do Projekt Adam z zabawną podróżą w czasie

Barkeeper później cofa się w czasie i okazuje się, że to on porwał małą Jane i zabrał ją do sierocińca. Oznacza to, że John nie tylko zakochał się w sobie w postaci Jane, ale także zapłodnił ją z samym sobą. John jest swoim własnym ojcem. To tutaj Barman cofa się w czasie, kiedy John i Jane są zakochani, i rekrutuje Johna do swojej organizacji. To wyjaśnia, dlaczego John próbował wtedy zatrzymać bombę i dlaczego zostawił Jane i zniknął z jej życia.

John zostaje agentem czasu, a Barkeeper przechodzi na emeryturę w przyszłość. John zaczyna pracę, wykonując misje w czasie. Jedną z tych misji jest zatrzymanie jednej z bomb Fizzle Bomber w latach siedemdziesiątych. John wyrusza na misję i przegrywa, przeżyje, ale jego twarz jest całkowicie zniszczona. Chirurdzy próbują to naprawić, ale postanawiają nadać mu nową twarz. To tutaj okazuje się, że jego nowa twarz to twarz Barmana.

Oznacza to, że Jane, John, Baby Jane i Barkeeper są tą samą osobą.

Predestynacja

Barman pracuje dla organizacji, dopóki nie otrzyma swojej ostatniej misji, stworzenia własnej egzystencji. Jakie są wydarzenia, które widzieliśmy do tej pory w tej historii, porwanie się jako dziecko, przedstawienie Johna Jane, a następnie rekrutacja Johna do organizacji i tak dalej. Po tym Barman ma szansę przejść na emeryturę i robi to, skacząc po raz ostatni. Jednak jego maszyna do podróży w czasie nadal działa, więc może skakać tak często, jak tylko chce.

Barman porzuca emeryturę na inny czas i skacze w czasie, próbując znaleźć nieuchwytnego Bombowca Fizzle, aż w końcu znajduje maniaka. To tutaj Barman dowiaduje się, że w przyszłości jest Bombowcem Fizzle. Barman obawiając się, że stanie się takim mordercą, zabija Fizzle Bomber, kończąc swoją egzystencję. Jednak film wskazuje, że Barkeeper ciągle skacze po tym, co powoduje, że staje się psychotyczny, co oczywiście powoduje, że staje się Bombowcem Fizzle.

Dlaczego pętla istnieje w predestynacji?

W całym filmie wszystkie wersje Barkeepera spotykają postać o imieniu Mr. Robertson. Robertson wydaje się wiedzieć, co się dzieje w każdej chwili. Jest także podróżnikiem w czasie i pojawia się z tym samym wyglądem i wiekiem w różnych momentach czasu. To on w pierwszej kolejności odrzuca Jane z programu SpaceCorp i to on odchodzi na emeryturę Barkeepera po jego ostatniej misji, nie bez pozostawienia mu wskazówek na temat Fizzle Bomber, zanim odejdzie.

Sugeruje się, że pan Robertson mógł być tym, który zaprojektował stworzenie tej pętli czasu, aby stworzyć dwie rzeczy w szczególności; podróże w czasie i agenci czasu. Sugeruje się, że ataki Fizzle Bombers są po części odpowiedzialne za wynalezienie podróży w czasie. Właśnie dlatego pan Robertson jest tak zainteresowany Barkeeperem, aby przejść na emeryturę i znaleźć później Fizzle Bomber. Zasadniczo stworzył osobę bez przeszłości i przyszłości.

Barkeeper jest sam w sobie paradoksem czasu, nie może wyjść dalej ani poza swoją pętlę czasową, co czyni go idealną podróżą w czasie, ponieważ nie może zrobić nic poza tymi liniami. Sugeruje się również, że w sumie jest jedenastu agentów czasowych i prawdopodobnie są uwięzieni w podobnych pętlach, tak jak Barkeeper, który sam jest dwoma agentami, zarówno Barkeeperami, jak i Johnem. Pętla tworzy ogólnie podróże w czasie, a także tworzy agentów, którzy pracują nad jej zachowaniem.

Dlaczego pętla musi być zachowana, skoro jest takim piekłem dla żyjących w niej ludzi? Nie wiemy, ale najwyraźniej dla dobra większego.

Czy ten post był pomocny?