Skip to content

Wyjaśnienie zakończenia nocnego domu

23 de czerwiec de 2022
l intro 1655947657
Psychologiczny horror-thriller Davida Brucknera „The Night House” jest zupełnie inny niż żaden inny film tego rodzaju. Bruckner jest genialnym mistrzem w swoim fachu i znany jest z reżyserowania innych wywołujących grozę filmów, takich jak „The Ritual” (2017), „Southbound” (2015) i „V/H/S” (2012). Najnowszym projektem Brucknera jest reboot „Hellraiser”, oparty na niepokojącym filmie z 1987 roku, napisanym i wyreżyserowanym przez Clive’a Barkera. Dzięki ściśle skonstruowanemu scenariuszowi napisanemu przez Bena Collinsa i Luke’a Piotrowskiego, film przedstawia inteligentną, zawziętą i nieubłaganą główną bohaterkę, Beth (Rebecca Hall), która nie cofnie się przed niczym, by odkryć prawdziwą prawdę o mężu, o którym myślała, że ​​​​znała.

Historia opowiada o rozpaczającej Beth, niedawno owdowiałej kobiecie, która mieszka w domu nad jeziorem zbudowanym przez jej zmarłego męża architekta, Owena (Evan Jonigkeit). Beth zaczyna podejrzewać, że w domu czai się nadprzyrodzona obecność, którą uważa za Owena, prowadząc ją mroczną ścieżką niepokojących i zaskakujących sekretów.

Film, szczycący się zasłużonym, certyfikowanym, świeżym wynikiem 87% Rotten Tomatoes, został wysoko oceniony przez krytyków. Pomimo wspaniałego występu w stylowej i oszałamiającej reżyserii Halla i Brucknera, „Dom nocy” zawierał mylące elementy i zakończenie, które mogło wywołać u widzów poczucie konfliktu, dlatego jesteśmy tutaj, aby wszystko wyjaśnić.

Owen komunikuje się z Beth z równoległego królestwa

Na początku filmu ujawniono, że Owen odebrał sobie życie z powodów, które stają się coraz jaśniejsze wraz z rozwojem fabuły. Beth radzi sobie z tym ogromnym żalem i stratą głównie poprzez picie, a samotne mieszkanie w ogromnym domu nad jeziorem w lesie nie pomaga jej choremu stanowi psychicznemu. Myśli, że może wariować – ciągle słyszy hałasy w domu. Pewnej nocy stereo na dole losowo zaczyna grać jej i Owena piosenkę ślubną wystarczająco głośno, by obudzić ją z najgłębszego snu.

Pewnego ranka Beth wychodzi na zewnątrz, do doku, tylko po to, by zobaczyć zabłocone, krwawe ślady stóp, które wydają się być kimś wynurzającym się z wody w pobliżu miejsca, w którym zginął Owen. Wciąż wstrząśnięta szokiem spowodowanym jego nieobecnością, nie bardzo wie, w co wierzyć. Widmowe odwiedziny zaczynają się często pojawiać i Beth czuje, że to Owen próbuje się z nią porozumieć na różne sposoby. Dalej zagłębiając się w króliczą norę, Beth otrzymuje w środku nocy dziwną wiadomość od Owena, która mówi jej, żeby zeszła po schodach. W panice Beth dzwoni na telefon Owena tylko po to, by usłyszeć statyczne dźwięki, a potem niewyraźny męski głos wypowiada jej imię. Ten złowieszczy głos skłania Beth do wyjrzenia przez okno, a na powierzchni jeziora stoi nagi Owen, który odwraca się, by na nią spojrzeć.

Budząc się ciężko dysząc, Beth znajduje się w miejscu, które nie jest jej łóżkiem. Odkąd Owen zmarł, Beth lunatykuje – przyznaje, że jest to stan, którego Owen zawsze doświadczał, ale nigdy jej. Robi się jeszcze bardziej przerażająco…

Ich dom to odwrócony układ innego domu

Beth patrzy na książkę

Próbując iść dalej, Beth zaczyna zbierać rzeczy Owena i wyrzucać je. Gdy jest w jego biurze, znajduje szkicownik, który był jej prezentem dla Owena, aby mógł narysować szkice i plany pięter w ich domu. Kiedy przegląda strony, odkrywa dziwne rysunki naznaczone językiem, takie jak „mylące wzory” i „oszukuj to, nie słuchaj tego”. Słowo „Caerdroia” znajduje się na górze jednej ze stron, z ilustracją jednego domu i identycznego domu na następnej stronie, oznaczonymi „nasz dom” i „odwrócony plan piętra”. Myśląc, że to prawdopodobnie nieistotne, zamyka książkę i odkłada ją.

Dużo później, gdy Beth spaceruje po lesie, spotyka ich dozorcę, Mela (Vondie Curtis-Hall), który zapewnia, że ​​w pobliżu nie ma innych domów. Idąc dalej, napotyka zrujnowany, opuszczony dom zakamuflowany w gęstym lesie. Kiedy Beth wchodzi do środka, a potem na drugie piętro, widzi wiadro na środku podłogi. Zauważa dziwną kamienną postać kobiety z różnymi patykami wbitymi w całe ciało, podobną do tej, którą znalazła w szkicowniku Owena, znajdującym się na środku lustrzanego planu domu.

Beth wraca do biura Owena i odkrywa książkę zatytułowaną „Caerdroia”. Caerdroia nawiązuje do dziedzictwa celtyckiego i składa się z kłopotliwych labiryntów i wstecznych wzorów, które służą do oszukiwania ciemnych sił lub duchów. Strony zawierają bazgroły napisane pismem Owena i zdjęcie tego samego kobiecego posągu, który odkryła na odwrocie domu. Nazywana „lalką Luwru” lub „lalką voodoo”, figurka ta była częścią ukrytego planu Owena mającego na celu oszukanie podstępnego ducha nicości.

Owen okazuje się seryjnym mordercą

Beth w lustrzanym domu

Oprócz odwrotnego zwrotu w domu, inną wielką niespodzianką ujawnioną było to, że Owen zabijał inne kobiety, które wyglądały jak Beth. Aby oszukać Nic, o czym wspomniał w liście pożegnalnym, Owen przez lata dokonywał rzezi. Odwrócony plan piętra i budowa domu lustrzanego były również planem Owena, by oszukać Nicość, głównie zakopując wszystkie ciała pod drugim domem, a niektóre nawet pochowano w domu, który dzielił z Beth. Wielki plan Owena pozwolił Nic myśleć, że zabija Beth, podczas gdy tak naprawdę to tylko kobiety były jej kopiami. Dlaczego więc ta nicość tak bardzo jej pragnie?

Cóż, młodsza Beth uciekła Śmierci, kiedy miała okropny wypadek samochodowy i przez kilka minut została ogłoszona jako martwa, ale w końcu wróciła do życia. Od tego czasu Death/Nothing próbuje sprowadzić ją z powrotem do swojego mrocznego królestwa, a wszystko, co próbował osiągnąć Owen, to chronić ją przed tą złą siłą. Dlatego w końcu pozbył się samego siebie, aby uspokoić Nic, ale nadal wiedział, że Beth żyje i ostatecznie odkrywa swój jedyny cel – zmusić ją do zabicia się i dołączenia do niego po drugiej stronie.

Cel, który może nie usprawiedliwiać środków

Beth stojąca na pomoście

Podczas intensywnej i krwawej bitwy pomiędzy Beth, duchem Owena i Nic, Beth ostatecznie wycofuje się z innego wymiaru. Nic nie jest w stanie przekonać jej do odebrania sobie życia, aby mogła być z Owenem i zakończyć swoje cierpienie. Tymczasem śmierć i życie ciągną ją psychicznie i fizycznie w różnych kierunkach, jednak ku zaskoczeniu Nic, jest w stanie wyrwać się z koszmarnego stanu snu. Kiedy odkrywa, że ​​nie chce dołączyć do Owena i Nic, okazuje się to być jej największą siłą w pokonaniu Śmierci. Wie, że chce żyć z Owenem lub bez niego. Jednak zakończenie jest otwarte na interpretację, ponieważ można zasugerować, że obecność Nic wciąż trwa i Beth może być zmuszona do konfrontacji z tym w innym momencie swojego życia.

„Dom nocy” staje się często przerażającą i tajemniczą medytacją na temat żalu, poczucia winy, śmierci i depresji. Fascynujący psychologiczny składnik narracji i ogólnego przesłania metaforycznego polega na trudnym wyborze, który towarzyszy całemu emocjonalnemu zamieszaniu po śmierci ukochanej osoby i tym, jak sobie z nią radzimy na co dzień.

Jeśli Ty lub ktoś, kogo znasz, ma myśli samobójcze, zadzwoń do National Suicide Prevention Lifeline pod numer 1-800-273-TALK (8255).

Czy ten post był pomocny?