Skip to content

Wołodymyr Zełenski w historycznym przemówieniu do Kongresu mówi, że Ukraina „nigdy nie podda się” Rosji

22 de grudzień de 2022
GettyImages 1451126191

AKTUALIZACJA: Prezydent Wołodymyr Zełenski został powitany przez wspólne posiedzenie Kongresu burzącymi owacjami, gdy powiedział parlamentarzystom, że Ukraina „nigdy się nie podda” w wojnie z Rosją.

W swoim przemówieniu, trwającym około 20 minut i wygłoszonym w języku angielskim, Zełenski porównał zimową walkę swojego kraju do walki amerykańskich żołnierzy walczących z nazistami w bitwie o Ardeny, która również miała miejsce w zimnym grudniu. „Ukraina trzyma swoją linię i nigdy się nie podda” – powiedział.

Był to jeden z kilku momentów jego przemówienia, które łączyły amerykańską historię – i amerykańskie ideały – z tym, co dzieje się na Ukrainie.

„To tylko kwestia czasu, kiedy [Russia] uderzą na twoich innych sojuszników… jeśli ich teraz nie powstrzymamy. Musimy to zrobić – powiedział.

Przemówienie odzwierciedlało zdolności komunikacyjne byłego komika, z niezapomnianymi kwestiami i wyjątkowymi momentami wizualnymi, jak wtedy, gdy wręczył przewodniczącej Izby Reprezentantów Nancy Pelosi ukraińską flagę bojową jako „symbol naszego zwycięstwa w tej wojnie”. Pelosi z kolei wręczyła mu w środę flagę USA powiewającą nad Kapitolem.

„Wbrew wszelkim przeciwnościom i pechowym scenariuszom Ukraina nie upadła” – powiedział Zełenski. „Ukraina żyje i ma się dobrze”.

Przed przemówieniem Zełenski pojawił się z Pelosi, który porównał swoje przemówienie do Kongresu z przemówieniem Winstona Churchilla w 1941 r., zwracając się do prawodawców i kraju po szoku wywołanym Pearl Harbor i przystąpieniem USA do wojny. Pelosi zauważyła, że ​​jej ojciec, Thomas D’Alesandro, był wówczas kongresmanem i był obecny podczas przemówienia Churchilla.

Czytając wydrukowane przemówienie, czasem wodząc palcem po tekście, Zełenski nie stronił od porównań do tamtego momentu, nawet do okresu świątecznego. Mówił o tym, ilu Ukraińców spędzi Boże Narodzenie przy świecach z powodu rosyjskich ataków na ukraińską infrastrukturę. Mimo to Zełenski powiedział: „Będziemy obchodzić Boże Narodzenie i nawet jeśli nie będzie prądu, światło naszej wiary w siebie nie zgaśnie”.

Przemówienie Zełenskiego zostało zaplanowane w momencie, gdy Kongres rozważa ustawę o wydatkach w wysokości 1,7 biliona dolarów, która obejmuje 45 miliardów dolarów pomocy dla Ukrainy. Podczas gdy ustawa ma na celu zdobycie ponadpartyjnego poparcia w Senacie, Republikanie Izby Reprezentantów, na czele z przywódcą większości Kevinem McCarthym, sprzeciwiają się całemu pakietowi wydatków. McCarthy i inni wahali się również, jak długo Stany Zjednoczone będą udzielać tego wsparcia. McCarthy, kandydujący na mówcę Izby Reprezentantów, gdy GOP przejmie kontrolę nad Kongresem w przyszłym miesiącu, był obecny na przemówieniu Zełenskiego, ale nie był obecny, gdy Zełenski zwiedził część Kapitolu wraz z Pelosim, przywódcą większości w Senacie Chuckiem Schumerem i przywódcą mniejszości w Senacie Mitchem McConnellem. Według raportu zbiorczego, tylko 86 republikanów z Izby Reprezentantów było w sali podczas przemówienia.

Być może wyczuwając słabnące zainteresowanie wsparciem dla Ukrainy na następnym Kongresie, Zełenski powiedział: „Twoje pieniądze to nie jałmużna. To inwestycja w globalne bezpieczeństwo i demokrację, którą traktujemy w najbardziej odpowiedzialny sposób”. Powiedział prawodawcom, że „w waszej mocy” leży postawienie „przed obliczem sprawiedliwości każdego, kto rozpoczął tę niesprowokowaną i zbrodniczą wojnę”.

Zełenski odniósł się też do 10-punktowej propozycji pokojowej i szczytu z Rosją, ale nie podał szczegółów i dał do zrozumienia, że ​​Ukraina musi wygrać wojnę.

WCZEŚNIEJ, 13:46 czasu pacyficznego: Na wspólnej konferencji prasowej z Wołodymyrem Zełenskim prezydent Biden obiecał, że USA będą nadal pomagać Ukrainie „tak długo, jak to będzie konieczne” i „zrobią wszystko, co w naszej mocy, aby” prezydent Ukrainy odniósł sukces w wojnie z Rosją.

„Naród amerykański był z wami na każdym kroku i pozostaniemy z wami, pozostaniemy z wami tak długo, jak to będzie konieczne” – powiedział Biden.

Biden mówił, że Zełenski jest otwarty na dążenie do „sprawiedliwego pokoju” z Rosją, ale Zełenski wyjaśnił później, że „sprawiedliwy pokój” oznacza „brak kompromisu co do suwerenności, wolności i integralności terytorialnej mojego kraju, zwrot wszystkich szkód zadanych przez agresję rosyjską”. Powiedział również, że „żadne odszkodowanie ani zadośćuczynienie” nie mają „żadnych konsekwencji” dla rodziców, którzy stracili dzieci na wojnie i teraz są zahartowani w szukaniu zemsty.

„Nie może być żadnego sprawiedliwego pokoju w wojnie, która została nam narzucona… przez tych nieludzi, powiedziałbym” – powiedział Zełenski.

Reakcja Zełenskiego na odniesienie Bidena do „sprawiedliwego pokoju” była odrzuceniem pomysłu, że zostanie zmuszony do wynegocjowania jakiegoś kompromisu w celu zakończenia wojny.

Biden powiedział następnie dziennikarzom, że „wizja to wolna, niezależna i dobrze prosperująca Ukraina”.

Kiedy jeden z reporterów zapytał, dlaczego USA i sojusznicy nie mogą dać Ukrainie „wszystkich potrzebnych jej zdolności” i „wyzwolić wszystkie terytoria raczej wcześniej niż później”, Biden zażartował, że „odpowiedź Zełenskiego brzmi tak”.

— Zgadzam się — powiedział.

Ale Biden zwrócił uwagę na potrzebę utrzymania razem sojuszu NATO i UE w ich wsparciu dla Ukrainy. „Oni nie chcą iść na wojnę z Rosją. Nie patrzą na trzecią wojnę światową” – powiedział Biden.

Zakończył konferencję prasową, mówiąc Zełenskiemu, że „nie musi się martwić”.

„Jesteśmy z Ukrainą tak długo, jak Ukraina tam jest” – powiedział Biden.

WCZEŚNIEJ, 12:00 PT: Podczas sesji zdjęciowej w Gabinecie Owalnym prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wręczył Joe Bidenowi medal, który oficer armii chciał wręczyć prezydentowi USA w ramach podziękowania.

„Poprosił mnie o przekazanie jego nagrody i poprosił mnie o przekazanie jego nagrody prezydentowi Bidenowi… Jest bardzo odważny i powiedział:” Dajcie to bardzo odważnemu prezydentowi ”- powiedział Zełenski.

„Niezasłużony, ale bardzo doceniany” – powiedział Biden. Powiedział, że da oficerowi monetę dowództwa wojskowego USA.

W krótkich uwagach Zełenski podziękował także Bidenowi i Kongresowi za ich wsparcie i „naprawdę doceniam podziękowania od naszych zwykłych ludzi dla waszych zwykłych ludzi, Amerykanów”.

Biden powiedział Zełenskiemu, że jest „zachwycony, że mogłeś odbyć tę podróż”, dodając, że prezydent Rosji Władimir Putin, eskalując swoje ataki na ludność cywilną, próbował „użyć zimy jako broni”. Biden zauważył również, że Zełenski był Człowiekiem Roku magazynu Time.

Urzędnik Białego Domu powiedział, że Biden planuje ogłosić nową rundę pomocy dla Ukrainy, w tym system obrony przeciwrakietowej Patriot, „który będzie kluczowym atutem w obronie narodu ukraińskiego przed barbarzyńskimi atakami Rosji na krytyczną infrastrukturę Ukrainy”.

Prezydent Biden spotkał się z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim (@ZelenskyyUa) w Gabinecie Owalnym. pic.twitter.com/UNsZtwgxjZ

— CSPAN (@cspan) 21 grudnia 2022 r

WCZEŚNIEJ, 11:26 CET: Wołodymyr Zełenski przybył w środę do Białego Domu na historyczne spotkanie z prezydentem Joe Bidenem, po raz pierwszy od czasu inwazji rosyjskiej w zeszłym roku na zagraniczną podróż ukraińskiego prezydenta.

Ubrany w oliwkowozielone spodnie i sweter w wojskowym kolorze Zełenski przybył do południowego portyku krótko po godzinie 11:00 czasu pacyficznego, powitany przez Bidena i pierwszą damę Jill Biden, i krótko pozowali fotografom. Biden położył rękę na ramieniu Zełenskiego, jakby chciał podkreślić więź, jaką nawiązał z ukraińskim przywódcą. Weszli do Białego Domu, nie odpowiadając na wykrzykiwane pytania.

Cel wizyty jest jasny: zapewnienie dodatkowego wsparcia dla Ukrainy, podczas gdy Kongres finalizuje projekt ustawy o wydatkach na koniec roku. A dynamika w Waszyngtonie prawdopodobnie ulegnie zmianie, gdy republikanie przejmą kontrolę w Izbie Reprezentantów, gdzie niektórzy członkowie GOP wyrazili wahanie co do wystawienia Ukrainie „czeku in blanco”, ponieważ próbuje ona utrzymać swoją demokrację.

Wizyta Zełenskiego była planowana na ponad tydzień, ale dopiero we wtorek ujawniono, że jest to wyraźna możliwość. Planuje przemawiać na wspólnej sesji Kongresu w środę wieczorem, na przemówienie, które ma trwać około 20 minut i będzie transmitowane przez główne sieci nadawcze i kablowe. Zełenski, były komik, przemawiał wcześniej do Kongresu za pośrednictwem wideokonferencji, ponieważ podczas wielu wydarzeń umacniał poparcie dla swojego kraju w obliczu rosyjskiego ataku.

W zbiorczym pakiecie wydatków o wartości 1,7 biliona dolarów na pomoc dla Ukrainy przeznaczono 45 miliardów dolarów, czyli o 7 miliardów więcej niż żądała administracja Bidena.

Senat pracuje obecnie nad pakietem wydatków, z dobrą oznaką przejścia we wtorek, kiedy 70 senatorów głosowało za przyjęciem ustawy. Izba musi następnie głosować, zanim fundusze rządowe wyczerpią się w piątek wieczorem.

Ukraina boryka się z rosyjskimi atakami na jej sieć energetyczną, ograniczając prąd i ogrzewanie w głównych miastach.

Czy ten post był pomocny?