Skip to content

Właściwa kolejność oglądania serii Mission: Impossible

30 de listopad de 2022
l intro 1669790314

Uśmiech Ethana Hunta

Obecnie nie ma wielu franczyz filmowych, które są bardziej znane i lubiane niż „Mission: Impossible”. Seria filmów prowadzona przez Toma Cruise’a, oparta na programie telewizyjnym o tej samej nazwie z 1966 roku, jest bliska wydania nie tylko siódmej, ale także ósmej części. Byłoby to postrzegane jako niezaprzeczalne osiągnięcie dla każdej serii filmowej, ale wydaje się szczególnie wyjątkowe, jeśli chodzi o „Mission: Impossible”, którego pierwsza część ukazała się w 1996 roku.

Przez lata reżyserzy tacy jak Brian De Palma, Brad Bird i Christopher McQuarrie wnieśli do serii „Mission: Impossible” własne spojrzenie. Oprócz Cruise’a, który do tej pory kierował każdym filmem „Mission: Impossible”, franczyza stopniowo budowała imponującą rotacyjną obsadę drugoplanowych graczy. Jednak chociaż oznacza to, że seria „Mission: Impossible” ma możliwość skompletowania nowego zespołu dla każdej ze swoich części, ciągle zmieniający się charakter obsady serialu może również utrudniać nowym widzom pełne rozeznanie się ciągła historia i przygody Ethana Hunta Cruise’a.

Mając to na uwadze, oto właściwa kolejność, w jakiej widzowie powinni oglądać filmy „Mission: Impossible”.

Misja: niemożliwa (1996)

Wszystko zaczęło się w 1996 roku. To właśnie w tym roku na ekrany kin wszedł film „Mission: Impossible”, wyreżyserowany przez Briana De Palmę, luźna kontynuacja kultowego serialu telewizyjnego Bruce’a Gellera. W tym ukochanym thrillerze Tom Cruise zadebiutował na ekranie jako Ethan Hunt, agent Impossible Mission Force, w którego do tej pory wcielił się jeszcze pięć razy.

Podczas gdy seria filmów „Mission: Impossible” ewoluowała sporo od czasu premiery jej debiutanckiej części w 1996 roku, wielkoekranowy thriller De Palmy nadał ton i położył podwaliny pod wszystko, co nastąpiło po nim. Oparty na scenariuszu napisanym przez Davida Koeppa i Roberta Towne’a, film podąża za Ethanem Huntem z Cruise’a, który jest zmuszony odkryć tożsamość tajnego podwójnego agenta pracującego w organizacji, której wspieraniu poświęcił swoje życie.

Z De Palmą u steru „Mission: Impossible” robi trwałe wrażenie jako trzymający w napięciu thriller szpiegowski, który zawiera więcej niż tylko część kultowych już scenografii. Obejmuje to tajną infiltrację siedziby CIA, która pozostaje jedną z najbardziej pamiętnych sekwencji akcji serii „Mission: Impossible”. Z tego i wielu innych powodów ten thriller z 1996 roku pozostaje mocnym punktem wyjścia do serii „Mission: Impossible”.

Misja: Niemożliwe 2 (2000)

Ethan Hunt patrzący w bok

Akcja gry „Mission: Impossible 2” z 2000 roku, która miała miejsce cztery lata po premierze swojego poprzednika, toczy się po wydarzeniach z „Mission: Impossible” z 1996 roku. Jednak w przeciwieństwie do tego ostatniego filmu, „Mission: Impossible 2” nie wyreżyserował Brian De Palma, ale uznany twórca filmów akcji z Hongkongu, John Woo. W rezultacie film nie tylko wygląda i czuje się inaczej niż pierwsza część serii „Mission: Impossible”, ale także porusza się w znacznie innym rytmie i tempie.

W filmie z 2000 roku, granym przez Toma Cruise’a Ethanem Huntem, z Thandiwe Newton, aktorem „Westworld” w roli głównej, łączy siły z zawodowym złodziejem (granym przez Newtona) w celu zlokalizowania i zniszczenia niebezpiecznej, zmodyfikowanej genetycznie choroby. Tak się składa, że ​​choroba, o której mowa, jest w posiadaniu byłego agenta Impossible Mission Force (w tej roli Dougray Scott), z którym kiedyś spotykał się złodziej Newtona.

Filmy „Mission: Impossible”, które pojawiły się po tym wpisie wyreżyserowanym przez Woo, odwoływały się do niego zaskakująco mało razy i pozostaje on jednym z mniej lubianych filmów serii. Jednak zasługuje na obejrzenie nie tylko ze względu na garść naprawdę zapadających w pamięć sekwencji akcji, ale także po to, aby pełny zakres przygód szpiegowskich Ethana Hunta nigdy nie został utracony dla widzów „Mission: Impossible”.

Misja: Niemożliwe 3 (2006)

Ethan Hunt wygląda na zaniepokojonego

Ta część serii „Mission: Impossible” z 2006 roku jest narracyjnie jedną z najważniejszych w serii. Akcja „Mission: Impossible III” rozpoczyna się wiele lat po wydarzeniach z poprzedniczki z 2000 roku. Ethan Hunt grany przez Toma Cruise’a wiedzie szczęśliwe życie na przedmieściach ze swoją narzeczoną Julią Meade (Michelle Monaghan). Jednak Ethan zostaje wciągnięty z powrotem do czynnej służby szpiegowskiej, gdy zostaje poproszony o uratowanie byłego protegowanego. Ta misja rozpoczyna serię wydarzeń, które zmuszają Ethana do bezpośredniej walki z Owenem Davianem (Philip Seymour Hoffman), niebezpiecznym handlarzem bronią.

Jak zwykle w przypadku serii „Mission: Impossible”, ten przebój wyreżyserowany przez JJ Abramsa jest ekscytującą rozrywką skoncentrowaną na szpiegach. Poza tym film przedstawia kilka postaci i wątków, w tym związek Ethana z Julią, do których od tamtej pory wielokrotnie się odwoływano i powracano w kolejnych filmach „Mission: Impossible”. Innymi słowy, ze wszystkich wczesnych filmów serii „Mission: Impossible III” jest niewątpliwie tym, który warto obejrzeć przed przejściem do którejkolwiek z kolejnych części serii.

Mission: Impossible — Ghost Protocol (2011)

Ethan Hunt wspinający się po budynku

Po wydaniu „Mission: Impossible III” seria „Mission: Impossible” miała pięcioletnią przerwę. Serial powrócił jednak z impetem, gdy w grudniu 2011 roku w kinach pojawił się film „Mission: Impossible — Ghost Protocol”. kilka lat po „Mission: Impossible III” i odkrywa, że ​​Ethan Hunt Toma Cruise’a ponownie aktywnie pracuje jako agent terenowy Impossible Mission Force.

Po tym, jak Ethanowi nie udaje się zapobiec niebezpiecznemu atakowi za granicą, film podąża za nim i członkami jego najnowszego zespołu, którzy są zmuszeni iść bez swoich zwykłych zasobów lub wsparcia rządowego z misją zarówno ocalenia świata, jak i uratowania często oczernianej reputacji MFW . Poza ekscytującą fabułą, „Mission: Impossible — Ghost Protocol” jest prawdopodobnie najbardziej znany z centralnej sekwencji akcji, która podąża za Ethanem Cruise’a, który dosłownie wdrapuje się na zewnątrz najwyższego budynku świata, Burdż Chalifa w Dubaju.

Sekwencja, o której mowa, w szczególności wyznacza początek nowej ery serii „Mission: Impossible”, w której części serii są częściej pamiętane ze względu na ich oszałamiające praktyczne akrobacje niż na fabułę lub postacie. Już sam ten fakt sprawia, że ​​jest to jedna z ważniejszych pozycji w trwającej serii „Mission: Impossible”.

Mission: Impossible — Rogue Nation (2015)

Ethan Hunt w skórzanej kurtce

W przeciwieństwie do „Mission: Impossible — Ghost Protocol”, która bezpośrednio nawiązuje do wydarzeń z jej poprzedniczki, „Mission: Impossible — Rogue Nation” z 2015 roku funkcjonuje jako jedna z bardziej samodzielnych części serii. Wyreżyserowany przez Christophera McQuarrie film „Mission: Impossible — Rogue Nation” rozpoczyna się budzącą podziw sekwencją, w której Ethan Hunt grany przez Toma Cruise’a jest zmuszony trzymać się zewnętrznej części samolotu transportowego, który wzbija się w powietrze. Stamtąd film ostatecznie podąża za nim w kolejnej krętej, skomplikowanej szpiegowskiej przygodzie.

Poza pamiętnymi sekwencjami kaskaderskimi, „Rogue Nation” jest prawdopodobnie najbardziej znany z wprowadzenia nie tylko Solomona Lane’a (Sean Harris), który jest jednym z najbardziej godnych uwagi złoczyńców serii „Mission: Impossible”, ale także Ilsy Faust (Rebecca Ferguson), agenta MI6, który szybko stał się jedną z największych, ulubionych postaci fanów serialu. Ponadto, podczas gdy „Mission: Impossible — Rogue Nation” ma bardzo niewiele głównych powiązań z filmami, które pojawiły się przed nim, historia filmu prowadzi bezpośrednio do fabuły i wydarzeń „Mission: Impossible — Fallout” z 2018 roku.

To, innymi słowy, sprawia, że ​​ta wycieczka z 2015 roku jest kolejnym filmem „Mission: Impossible”, który należy obejrzeć przed kontynuacją, aby uniknąć ewentualnych nieporozumień.

Mission: Impossible — Fallout (2018)

Ethan Hunt stojący obok Białej Wdowy

Wyreżyserowany przez Christophera McQuarrie, akcja „Mission: Impossible — Fallout” rozpoczyna się wkrótce po wydarzeniach z „Mission: Impossible — Rogue Nation” i podąża za Ethanem Huntem Toma Cruise’a, który jest zmuszony złamać swojego najnowszego wroga, Solomona Lane’a (Sean Harris) , ze swojego więzienia, aby wyśledzić trzy rdzenie plutonu, które wpadły w niepowołane ręce.

Po drodze Ethan łączy siły z Augustem Walkerem (Henry Cavill), potężnym zabójcą CIA, i ponownie staje twarzą w twarz z postaciami ze swojej przeszłości, takimi jak Ilsa Faust (Rebecca Ferguson) i jego była narzeczona Julia Meade (Michelle Monaghan). „Mission: Impossible — Fallout” zawiera także niektóre z największych jak dotąd sekwencji akcji w serii, w tym wysokooktanowy pościg ulicami Paryża, śmiertelnie niebezpieczny pościg helikopterem i praktyczny lot na dużej wysokości — z niskim otwarciem ( HALO) wyskakują z samolotu transportowego.

Oprócz imponujących wyczynów kaskaderskich i zjazdów postaci, „Fallout” jest także najnowszym jak dotąd filmem „Mission: Impossible”, co oznacza, że ​​jest to najnowszy rozdział w toczącej się historii serii. Innymi słowy, gdy widzowie po raz pierwszy obejrzą ten thriller z 2018 roku, jedyne, co im pozostanie, to wrócić i ponownie obejrzeć poprzednie części serii „Mission: Impossible”, czekając na wydanie kolejnych wpisów.

Czy ten post był pomocny?