Skip to content

„Wieloryb” szykuje się, by zrobić plusk na niespokojnym rynku artystycznym – specjalny podgląd

9 de grudzień de 2022
The Whale Empire

Od triumfalnej światowej premiery (z siedmiominutową owacją na stojąco) na Festiwalu Filmowym w Wenecji, A24 otwiera film Darrena Aronofsky’ego Wieloryb w kinach w ten weekend wśród wiru Oscarów wokół gwiazdy Brendana Frasera. Były gwiazdor kina akcji wciela się w rolę Charliego, samotnego i poważnie otyłego nauczyciela angielskiego, który próbuje odnowić kontakt ze swoją nastoletnią córką, z którą był w separacji.

Krytyk Wszykina, Damon Wise, powiedział, że „występ all-in” Frasera… sprawia, że ​​przymiotniki takie jak „odważny” i „nieustraszony” wydają się prawie bez znaczenia” i że Wieloryb „przecina linię, by umieścić nigdy lepszego Brendana Frasera na czele wyścigu o tytuł najlepszego aktora”. Zobacz pełną recenzję.

Pojawi się łącznie na sześciu ekranach w Nowym Jorku (Alamo Brooklyn, Angelika, AMC Lincoln Square) i Los Angeles (AMC Century City, Burbank, The Grove) i planuje się tam odbyć w przyszłym tygodniu, rozszerzając się w ograniczonym zasięgu krajowym 21 grudnia o wakacje.

Wieloryb wygląda na to, że zarobi co najmniej 50 000 USD na ekran i być może znacznie więcej na rynku specjalistycznym, na którym przydałby się wzrost. Widzieliśmy kilka wyższych liczb otwarcia, ale większość nadal jest znacznie poniżej poziomów sprzed pandemii. Ditto z ogólnymi dochodami kasowymi. Oba rekordy to A24 do pobicia. Wszystko Wszędzie Wszystko Narazktóry pojawił się pod koniec marca z PSA w wysokości 50 000 USD i zarobił 70 milionów USD brutto w Ameryce Północnej (ponad 100 milionów USD na całym świecie).

Aronowski (Matka!, Czarny łabędź, Zapaśnik) reżyseruje na podstawie scenariusza Samuela D. Huntera, opartego na sztuce Huntera z 2012 roku pod tym samym tytułem. W rolach głównych występują także Hong Chau, Sadie Sink, Ty Simpkins i Samantha Morton.

Fraser nosił na potrzeby filmu najnowocześniejsze protezy — znacznie wykraczające poza tradycyjny gruby garnitur. Aktor nazwał rolę 600-kilogramowego Charliego „największym wyzwaniem” w swojej karierze, a postać „najbardziej bohaterskim człowiekiem, jakiego kiedykolwiek grał”. Film ze łzami aktora wśród oklasków w Wenecji był szeroko udostępniany, podobnie jak późniejsza miłość The Rocka na Twitterze.

W kolejnym wielkim otwarciu w ten weekend Sam Mendes Imperium Światła od Searchlight Pictures pojawia się w 100 kinach na 30 najlepszych rynkach.

Arthouse rezerwuje m.in. Coolidge Corner w Bostonie, Jacob Burns Film Center Cinema i Huntington w Nowym Jorku, Avon w CT, AFI Silver Theatre w Silver Springs, Cinema Arts Fairfax, Bryn Maw Film Institute i inne. Multipleksy obejmują Metreon w San Francisco, Lincoln Square i Union Square w Nowym Jorku oraz AMC Burbank.

Searchlight ma dobrą passę Menu oraz Banshee Inisherin zarówno w teatrach. Ponieważ niezależni dystrybutorzy eksperymentują ze strategiami wydawniczymi, Searchlight powiedział, że film z Olivią Colman, Michaelem Wardem i Colinem Firthem w rolach głównych będzie ograniczony tylko do kilku kin w każdym otwierającym się mieście – lub tyle samo, co w przypadku tradycyjnej platformy. To pozwala kinom studyjnym i multipleksom głównego nurtu otwierać film w tym samym czasie i „na pop”, jak mówiono, zamiast czekać kolejny tydzień lub dwa.

Rozszerza się 23 grudnia do 600-700 lokalizacji.

Film, którego akcja rozgrywa się w wyblakłym starym kinie w angielskim nadmorskim miasteczku na początku lat 80. uciec z prowincjonalnego miasteczka, w którym jako młody czarny mężczyzna codziennie spotyka się z rasizmem. Z Tomem Brooke, Tanyą Moodie, Hannah Onslow, Crystal Clarke i Tobym Jonesem.

Jego światowa premiera odbyła się na Telluride Film Festival — recenzja Wszykina — i została pokazana w Toronto. Mendes przyznał im Sztokholmska Nagroda Wizjonera na Sztokholmskim Festiwalu Filmowym oraz Nagrodę Kieślowskiego na EnergaCAMERIMAGE.

Searchlight to marketing Imperium Światła do głównych kinomaniaków, artystów, widzów często oglądających filmy i anglofilów z grupą docelową w wieku 25+. Kampania będzie obejmować intensywne kierowanie do mediów krajowych w ciągu tygodni ekspansji.

Na otwarcie Greenwich Entertainment prezentuje film dokumentalny Josha Alexandra o Al Sharptonie Krzykacz w ponad 50 lokalizacjach. Selekcja zamykająca Tribeca Festival opowiada o życiu i karierze polaryzującego kaznodziei i aktywisty, który pojawił się na pierwszych stronach gazet w Nowym Jorku pod koniec lat 80. Dzięki niepublikowanym wcześniej materiałom archiwalnym i bliskiemu dostępowi, dokument rzuca przełomowe światło na cudownego pastora, który stał się politycznym podżegaczem i postacią medialnego establishmentu.

Outsider Pictures przedstawia Fernando Guzzoniego Blankitachilijskie zgłoszenie do Oscara dla najlepszego filmu międzynarodowego, w Laemmle Glendale i Cinema Village na Manhattanie. Blankita miał światową premierę w sekcji Horyzonty tegorocznego Festiwalu Filmowego w Wenecji, zdobywając nagrodę za najlepszy scenariusz dla Guzzoniego.

Laura López debiutuje jako 18-letnia mieszkanka rodziny zastępczej i kluczowy świadek w procesie przeciwko wpływowym politykom i biznesmenom w sprawie skandalu seksualnego z udziałem dzieci. W miarę zadawania pytań jej rola w skandalu staje się niejasna. Alejandro Goic wciela się w księdza prowadzącego dom zastępczy. Z Amparo Noguera, Marcelo Alonso i Danielą Ramirez. Film jest inspirowany prawdziwym kręgiem pedofilów z początku XXI wieku, prowadzonym przez przedsiębiorcę i właściciela klubu sportowego.

Chile zdobyło Oscara dla najlepszego filmu międzynarodowego w 2018 roku z Sebastíanem Lelio Fantastyczna kobietapodczas gdy Pablo Larrain Nie był nominowany do wyścigu 2012-13 i Maite Alberdi’s Kret Agent został nominowany w kategorii najlepszy film dokumentalny w zeszłym roku.

Atlas Film Distribution otwiera parodię slashera Stevena LaMorte Wredny w ponad 160 kinach.

David Howard Thornton (Przerażacz 2Art the Clown) gra włochatego, zielonoskórego zrzędę w stroju Świętego Mikołaja, żyjącego na górze wysoko nad miastem Newville, gardzącego okresem świątecznym. Rozpoczynając nowe rządy terroru, które grożą zniszczeniem Bożego Narodzenia, młoda Cindy Sam-Wiesz-Kto (Krystle Martin), której rodzice zostali zamordowani przez The Mean One dwadzieścia świąt wcześniej, powraca, by szukać zamknięcia sprawy. Napisane przez Flipa i Finna Koblera. Z Chase Mullinsem, Johnem Bighamem, Erikiem Bakerem, Flipem Koblerem i Amy Schumacher, która jest także producentem.

Otwarcie Netflixa Musical Matylda Roalda Dahla w około 120 kinach, w tym Quad i iPic Fulton Market w Nowym Jorku oraz Cinemark Playa Vista, iPic Westwood, Regal LA Live i Bay w Los Angeles. Od premiery 25 listopada w Wielkiej Brytanii i Irlandii zarobił 9,6 miliona dolarów.

Nowe podejście do nagrodzonych nagrodami Tony i Oliviera gwiazd muzycznych, Emmy Thompson, Stephena Grahama, Andrei Riseborough, Sindhu Vee, Alisha Weir i Lashany Lynch, wyreżyserował Matthew Warchus. Dennis Kelly zaadaptował produkcję Royal Shakespeare Company na duży ekran, z oryginalną muzyką i tekstami autorstwa Tima Minchina. Weir to książkowa Matilda Wormwood, mała dziewczynka z wielką ciekawością, bystrym umysłem i bujną wyobraźnią. Graham i Riseborough to najgorsi rodzice na świecie.

https://www.youtube.com/watch?v=mEEMBNS6fzY

Streamera Pinokio Guillermo del Toro trwa w około 100 kinach, w tym IFC Center, MoMA i Alamo Drafthouse w Nowym Jorku oraz Regal LA Live and the Bay w Los Angeles.

Jego Biały szum rozszerza się do 275 kin, w tym Paris i Angelika w Nowym Jorku oraz Landmark Nuart, Laemmle Monica i Bay w Los Angeles.

RLJE Films przedstawia wakacyjny slasher Krwawe Święta Bożego Narodzenia na ponad 300 ekranach, w tym w NY/LA, na Shudder i digital/VOD. Wyreżyserowane przez Joe Begosa. Właścicielka sklepu z płytami, Tori Tooms, chce się tylko upić i zabawić, gdy robot-Święty Mikołaj w pobliskim sklepie z zabawkami wpada w szał szalejącego zabijania w przesiąkniętym neonami śnieżnym krajobrazie, zmuszając ją do spryskanej krwią walki o przetrwanie z bezwzględnym heavy metalem Święty Nicku. Z Riley Dandy, Sam Delich, Jonah Ray Rodrigues, Dora Madison, Jeremy Gardner, Jeff Daniel Phillips, Abraham Benrubi.

Czy ten post był pomocny?