Skip to content

Whoopi Goldberg wyjaśnia ostatnie komentarze na temat Żydów, rasy i Holokaustu: „Wierzę, że w Holokauście chodziło o rasę” – aktualizacja

27 de grudzień de 2022
whoop

ZAKTUALIZOWANO z oświadczeniem: Whoopi Goldberg wydała dziś oświadczenie dla Wszykina po tym, jak wywiad, którego udzieliła londyńskiemu Sunday Times, wywołał zdecydowaną reakcję ADL i innych organizacji walczących z antysemityzmem. W oświadczeniu Goldberg wskazuje, że w wywiadzie po prostu opowiadała o tym, co powiedziała na początku tego roku, a nie „podwajała bolesne komentarze”. Mówi też wprost: „Wierzę, że w Holokauście chodziło o rasę i nadal jest mi tak samo przykro, jak wtedy, że zdenerwowałam, zraniłam i rozgniewałam ludzi”.

Przeczytaj jej pełne oświadczenie poniżej.

Ostatnio, kiedy zajmowałem się prasą w Londynie, zapytano mnie o moje komentarze z początku tego roku. Próbowałem przekazać reporterowi, co powiedziałem i dlaczego, i próbowałem zrelacjonować tamten czas. Nigdy nie było moim zamiarem sprawianie wrażenia, jakbym dublował bolesne komentarze, zwłaszcza po rozmowach i słuchaniu głosów takich ludzi jak rabini oraz starzy i nowi przyjaciele. Wciąż dużo się uczę i wierzcie mi, słyszałem wszystko, co wszyscy mówili Dla mnie. Wierzę, że w Holokauście chodziło o rasę i nadal jest mi tak samo przykro, jak wtedy, że zdenerwowałem, zraniłem i rozgniewałem ludzi. Jeszcze raz serdecznie przepraszam, szczególnie wszystkich, którzy myśleli, że to świeże powtórzenie tematu. Obiecuję, że tak nie było. W czasach narastającego antysemityzmu chcę jasno powiedzieć, że zawsze stałem po stronie narodu żydowskiego i zawsze będę. Moje poparcie dla nich nie osłabło i nigdy nie osłabnie.

POPRZEDNIO: Po raz drugi w tym roku Whoopi Goldberg próbowała argumentować, że w Holokauście nie chodziło o rasę, tym razem kwalifikując ten spór, twierdząc, że nie zaczął się w ten sposób, nawet jeśli tam się skończył. I po raz drugi w tym roku ADL i inne grupy walczące z antysemityzmem poprawiły ją.

W wywiadzie udzielonym w sobotę The Sunday Times w celu promocji Dow którym gra matkę działaczki na rzecz praw obywatelskich Mamie Till-Mobley, Goldberg wypowiadała się na temat rasy i zasugerowała, że ​​toczy się debata na temat tego, czy Żydzi są rasą, czy grupą religijną.

„Mój najlepszy przyjaciel powiedział:” Nie bez powodu w spisie ludności nie ma pola dla rasy żydowskiej. To prowadzi mnie do wniosku, że prawdopodobnie nie jesteśmy rasą” Widok – powiedział gospodarz w wywiadzie, który ukazał się podczas Chanuki.

Odnosząc się do komentarzy Goldberg ze stycznia, w których twierdziła, że ​​w Holokauście „nie chodziło o rasę”, dziennikarz „Timesa” przypomniał jej, że „naziści postrzegali Żydów jako rasę”.

Goldberg odpowiedział: „Tak, ale to jest zabójca, prawda? Prześladowca mówi ci, kim jesteś. Dlaczego im wierzysz? To naziści. Dlaczego wierzyć w to, co mówią?

Kontynuowała: „Oryginalnie nie było [about race]. Pamiętaj, kogo zabili jako pierwszego. Nie zabijali rasy; zabijali fizycznie. Zabijali ludzi, których uważali za upośledzonych umysłowo. I wtedy podjęli tę decyzję”.

W odpowiedzi dyrektor generalny ADL, Jonathan Greenblatt, napisał na Twitterze:

Komentarze Whoopi Goldberg na temat Holokaustu i rasy są głęboko obraźliwe i niewiarygodnie ignoranckie. Kiedy na początku tego roku wygłaszała podobne komentarze, wyjaśnialiśmy, że reżim nazistowski był z natury rasistowski.

Naziści postanowili eksterminować naród żydowski, którego uważali za gorszego od mitycznej „aryjskiej rasy panów”. Użyli pseudonaukowych teorii rasy, aby usprawiedliwić swoje antyżydowskie „prawa rasowe” i systemową rzeź milionów.

To nie przypadek, że zwolennicy białej supremacji w Stanach Zjednoczonych powtarzają twierdzenia nazistów o „rasie panów”, szerząc antysemicką i rasistowską nienawiść.

Dodatkowo komentarze Whoopi pokazują całkowity brak świadomości wieloetnicznego, wielorasowego składu społeczności żydowskiej. Musi natychmiast przeprosić i faktycznie zobowiązać się do edukowania się na temat prawdziwej natury #antysemityzm.

Jeszcze raz, #Whoopi Goldbergkomentarze na temat Holokaustu i rasy są głęboko obraźliwe i niewiarygodnie ignoranckie. Kiedy na początku tego roku wygłaszała podobne komentarze, wyjaśnialiśmy, że reżim nazistowski był z natury rasistowski. 🧵Czytaj dalej…

— Jonathan Greenblatt (@JGreenblattADL) 27 grudnia 2022 r

Wypowiedzi Goldberg dla „Timesa” są tym bardziej ironiczne, że w jej styczniowych przeprosinach na antenie The Pogląd gospodarz powiedział, że Holokaust „rzeczywiście dotyczy rasy, ponieważ Hitler i naziści uważali Żydów za rasę gorszą. Teraz słowa mają znaczenie — a moje nie są wyjątkiem. Żałuję moich uwag i poprawiam się. Stoję też po stronie narodu żydowskiego”.

Jeśli chodzi o kalendarium Goldberga dotyczące tego, „kogo najpierw zabili”, Miejsce Pamięci i Muzeum Auschwitz-Birkenau udostępniło list, który Adolf Hitler napisał w 1919 r. — czternaście lat przed otwarciem pierwszego obozu koncentracyjnego. Hitler stwierdza w nim jasno, że „Żydzi są zdecydowanie rasą”, nazywając naród żydowski „rasą obcą, niezdolną i niechętną do poświęcenia swojej odrębności rasowej”.

Muzeum przypomniało również, że „ten tekst jest jednym z pierwszych ważnych wypowiedzi Hitlera w kwestii żydowskiej”. Możesz to przeczytać poniżej.

Fragment listu Adolfa Hitlera z 16 września 1919 r. na temat „niebezpieczeństw, jakie obecnie stwarzają żydostwa dla naszego narodu”.

Tekst ten jest jednym z pierwszych głównych oświadczeń Hitlera w kwestii żydowskiej. pic.twitter.com/t56oHRWm2w

— Miejsce Pamięci Auschwitz (@AuschwitzMuseum) 26 grudnia 2022 r

Czy ten post był pomocny?