Skip to content

W weekend wielkanocny nowy film dokumentuje, co odróżnia Franciszka od innych papieży: „Potrafi prosić o przebaczenie”

8 de kwiecień de 2023
Pope Francis In Viaggio

Papież Franciszek, zaledwie kilka dni po wyjściu ze szpitala, przewodniczy nabożeństwom podczas najświętszego tygodnia w wierze rzymskokatolickiej. Dziś w ramach nabożeństw wielkopiątkowych wziął udział w celebracji Męki Pańskiej w Bazylice św. Piotra w Watykanie.

W Niedzielę Wielkanocną będzie przewodniczył mszy w bazylice, po której z centralnego balkonu Bazyliki św. Piotra udzieli tradycyjnego błogosławieństwa „urbi et orbi”. Oczekuje się, że sto tysięcy lub więcej osób zgromadzi się na Placu św. Piotra, aby otrzymać błogosławieństwo, co świadczy nie tylko o duchowym znaczeniu tej okazji, ale także o popularności tego papieża.

Wśród wielbicieli Francisa jest nominowany do Oscara filmowiec Gianfranco Rosi, którego nowy dokument W Viaggio jest teraz odtwarzany w Nowym Jorku i dostępny na platformach VOD, w tym Prime Video, Apple TV, YouTube i Google Play.

„W jakiś sposób jest papieżem [recognizes] istnieje potrzeba radykalnej zmiany rzeczy w kościele” – mówi Rosi Wszykina. „Czy odnosi sukcesy? Nie zawsze. Czy on próbuje? Tak. Czy ten papież różni się od innych papieży? Myślę że on jest.”

Rosi jest trzecim głównym filmowcem – wszyscy nominowani do Oscara – który w ostatnich latach nakręcił film o Franciszku, po Wimie Wendersie (Papież Franciszek: człowiek dotrzymujący słowa) i Jewgienij Afiniejewski (Francesco).

„Nie jestem katolikiem, nie jestem wierzący” — mówi Rosi. „Ale może to pomogło mi uczynić ten film jeszcze bardziej swobodnym. Chciałem zrobić film bez ideologii, bez podejścia teologicznego. Chciałem zrobić portret bardziej mężczyzny niż papieża”.

Tytuł filmu dokumentalnego – W Viaggio — z grubsza tłumaczy się jako „Podróż” lub „W drodze” i rzeczywiście skupia się na dziesiątkach podróży, które papież odbył poza Rzymem w ciągu 10 lat swojego pontyfikatu. W pierwszym z nich widzianym w filmie udaje się na Lampedusę, wyspę na Morzu Śródziemnym, która stała się punktem zbiorczym dla migrantów próbujących przedostać się z Afryki Północnej i Bliskiego Wschodu do Europy. Wiele tysięcy ludzi zginęło podczas niebezpiecznej podróży, połkniętej przez wody, tragedia uchwycona w filmie Rosi Ogień na morzu.

„Kto z nas opłakiwał śmierć tych braci i sióstr?” papież, ubrany w purpurowe szaty, pyta swoją publiczność na imprezie plenerowej. „Kto z nas płakał nad tymi ludźmi, którzy byli na łodzi? Dla młodych matek niosących swoje dzieci? Dla tych mężczyzn, którzy szukali środków na utrzymanie swoich rodzin?

Papież dodaje niepocieszony: „Jesteśmy społeczeństwem, które zapomniało, jak płakać, jak dzielić cierpienie. Globalizacja obojętności odebrała nam umiejętność płaczu!”

W czasach rosnącego nacjonalizmu na całym świecie – w Indiach, Brazylii, Rosji, Wielkiej Brytanii i niektórych innych częściach Europy, a nawet w Stanach Zjednoczonych – papież nalegał na bardziej ekspansywne spojrzenie na ludzkość i „kulturę solidarności”. Rosi widzi, że papież wypełnia moralną próżnię.

„Jakoś w tym momencie historii nie ma głowy państwa, która byłaby w stanie rozmawiać z całym światem” – zauważa. “[Francis] rozmawia z wierzącymi, niewierzącymi, z chrześcijanami, z muzułmanami, z Żydami [people]… To jest dla mnie to, co poruszyło mnie w tym papieżu. To człowiek dobrej woli”.

Rosi przypisuje papieżowi Franciszkowi wypowiadanie się w obronie godności ludzi i przeciw konfliktom zbrojnym. W jednym z przemówień w filmie dokumentalnym papież mówi: „Każda wojna rodzi się z niesprawiedliwości”.

Ale w obliczu wojen domowych, które rozdzierają kraje na kontynencie afrykańskim, i rosyjskiej inwazji na Ukrainę, która pochłonęła dziesiątki tysięcy istnień ludzkich, pokojowe przesłanie papieża zapewne trafiło w próżnię.

„Rozpoczynamy film [with the pope] mówiąc: „Śnij, śnij, śnij”. A potem ten sen staje się koszmarem” – mówi Rosi. „Jego upadek i klęska jest naszą klęską, ale także klęską papieża. Chodzi w kółko, próbuje zmienić takie rzeczy. Nic się nie zmienia. Świat staje się coraz gorszy… Film jest więc portretem papieża, ale też portretem samotnego człowieka”.

Wielu powie, że jednym z obszarów, w którym papież odniósł sukces, jest przywrócenie pewnej wiarygodności kościołowi poważnie nadszarpniętemu przez światowy skandal związany z wykorzystywaniem seksualnym nieletnich przez księży. Film pokazuje, jak papież zmieniał swoje podejście w czasie – od chronienia niektórych duchownych oskarżonych o niewłaściwe traktowanie zarzutów o nadużycia, po podejmowanie bardziej karnych działań. Na przykład papież Franciszek początkowo bronił sposobu, w jaki biskup Chile, Juan Barros Madrid, zareagował na przypadek wykorzystywania seksualnego popełnionego przez księdza w tym kraju. Ale w 2018 roku Franciszek zmienił kurs i przyjął rezygnację Barrosa Madrida. A papież przeprosił za sposób, w jaki załatwił sprawę.

„Ten człowiek, ten papież, potrafi prosić o przebaczenie” — mówi Rosi — „nie tylko w imieniu Kościoła, ale także w imieniu własnym”.

Rosi nakręcił materiał filmowy z papieżem podczas podróży na Maltę i do Kanady, ale materiał źródłowy dokumentu pochodzi głównie z archiwów watykańskich — setki godzin wideo, które udostępniono Rosi. Z kolei poprzednie filmy Rosi, m.in Notturno I Ogień Morzaskładają się prawie wyłącznie z obrazów, które sam wykonał.

“[Usually] To ja zawsze siedzę z tyłu aparatu i odkrywam historię, patrząc przez wizjer” — zauważa Rosi. „I tylko tam mogę zrozumieć historię. Tutaj po raz pierwszy musiałam cofnąć się i dać świadectwo, być świadkiem materiału, który nie został nakręcony dla mnie. I musiałem się przyzwyczaić do tego języka. Musiałem wybrać pewne momenty, które do mnie przemawiały”.

Poprzednik papieża, zmarły w grudniu papież Benedykt XVI, nieco ponad 10 lat temu zrzekł się urzędu papieskiego. Francis ma tylko jedno płuco (jedno zostało usunięte, gdy był młody z powodu infekcji) i cierpiał na inne dolegliwości i często porusza się teraz na wózku inwalidzkim. Rosi mówi, że Francis nie zawaha się ustąpić, jeśli uzna, że ​​wymaga tego jego zdrowie.

„Będzie wiedział, kiedy musi się z tego wycofać” – mówi. „Nie będzie miał z tym problemu”.

Rosi mówi, że on i jego ekipa filmowa spotkali się z papieżem zaledwie kilka tygodni temu w Watykanie.

„Miał fantastyczną energię, żarty, słowa dla każdego. A przed wyjściem z pokoju daliśmy mu DVD z filmem, którego nigdy nie zobaczy — ponieważ powiedział, że nigdy nie ogląda rzeczy, w których jest głównym bohaterem” — mówi Rosi. „Oczywiście wiedział wszystko o tym filmie. Ale powiedział coś bardzo ważnego. Powiedział: „Bądź odważny i zawsze ryzykuj”. Ryzykuj i bądź odważny. A potem powiedział: „Jesteśmy otoczeni przez zbyt wielu konserwatywnych ludzi. Wokół nas jest zbyt wielu konserwatywnych ludzi. Dlatego zawsze ryzykuj i bądź odważny”.

Czy ten post był pomocny?