Skip to content

Umowa dramatu telewizyjnego w Wielkiej Brytanii: umowa strajku Bectu i Pact po prawie roku intensywnych negocjacji

12 de grudzień de 2022
Bridgerton season 2

Po prawie roku intensywnych negocjacji, brytyjska niezależna organizacja handlowa Pact i związek nadawczy Bectu utorowały drogę do zawarcia nowej umowy telewizyjnej w Wielkiej Brytanii, w której członkowie związku ostatecznie głosowali za, choć wąsko.

Niewiele ponad 60% głosujących w Bectu zaakceptowało nowe warunki, które w całości znajdują się poniżej i określają warunki na następne trzy lata od 1 stycznia. Przewiń w dół, aby je przeczytać.

W ciągu ostatnich 10 dni odbyło się trzecie głosowanie i związek nadawczy Bectu tym razem wskazał, że zaakceptuje kompromis Paktu w sprawie porozumienia, które reguluje takie obszary, jak warunki pracy, godziny i samopoczucie.

„Zapewni to stabilność branży w czasach wyzwań gospodarczych” – czytamy w oświadczeniu Paktu. „Umowa obejmuje wszystkie scenariusze, w tym regionalne/krajowe dramaty, dzieci i komedie – produkcje, które mogą być trudne do sfinansowania, ale mają fundamentalne znaczenie dla krajobrazu dramatów, ponieważ są poligonem szkoleniowym dla nowych i różnorodnych talentów i członków ekipy”.

Philippa Childs, szefowa Bectu, której pełne oświadczenie znajduje się poniżej, powiedziała, że ​​”złożony, przedłużający się i czasami trudny proces” zakończył się porozumieniem, które „zapewni solidną podstawę do dalszych działań”. Więcej szczegółów na temat zaktualizowanych warunków wkrótce.

Negocjacje były chaotyczne i wielokrotnie pojawiały się punkty sporne w takich obszarach, jak nadgodziny, ale październikowe opóźnienie dało obu stronom możliwość sporządzenia pełnego projektu umowy, aby uniknąć wszelkich wątpliwości, według rzeczniczki Bectu i dyrektora generalnego Pact, Johna McVay w czas. Negocjacje po raz pierwszy załamały się w lutym, ujawnione przez Wszykina, w sprawie porozumienia, które utknęło od 2017 roku.

Ponieważ jest to trzecie głosowanie, w ostatnich miesiącach spór przedostał się do sfery publicznej, co czasami skutkowało relacjami medialnymi z obu stron.

We wrześniu, tuż przed pierwszym głosowaniem, które zostało „w przeważającej mierze” odrzucone przez członków Bectu, główni producenci, tacy jak Banijay, Bad Wolf i Element Pictures, podjęli bezprecedensowy krok, pisząc do brytyjskiej ekipy, wzywając ich do podpisania umowy Paktu lub zaryzykowania „całość z [UK] telewizor ze scenariuszem został uszkodzony”, a następnie Pact zaprosił komisarzy na „szczyt”, aby przełamać impas.

Producenci obawiali się, że początkowe warunki wymagane przez Bectu sprawią, że niektóre dramaty będą prawie niemożliwe do nakręcenia, a Wszykina rozumie, że usługi przesyłania strumieniowego rozważały wycofanie programów z Wielkiej Brytanii, jeśli pełne żądania Bectu zostaną spełnione z powodu tego, co uznają za zbyt gwałtowny wzrost kosztów .

Gdyby porozumienie się nie powiodło, producenci dramatów zostaliby postawieni w trudnej sytuacji, by wykuwać warunki na zasadzie show-by-show bez ustalonych ram. Zamiast wysyłać producentów na ten dziki zachód, para ta jednak nieustannie przedłuża negocjacje w celu osiągnięcia porozumienia.

Rozwiązanie przychodzi wraz z globalnym kryzysem kosztów utrzymania, który zaczyna kąsać świat telewizji, a koszty rosną, ale nadawcy, którym brakuje gotówki, walczą o zwiększenie swoich budżetów. Tymczasem amerykańskie studia i streamery są w trakcie poważnych restrukturyzacji i masowych zwolnień, co wywiera efekt domina na zglobalizowany przemysł w Wielkiej Brytanii.

Warunki w całości

Godziny strzelania

 • Zaplanowane dni mogą mieć tylko 10+1 – 10 przepracowanych godzin plus 1 nieopłacana godzina na lunch (11+1 dni zostało wyeliminowanych w dramacie telewizyjnym).
 • Szóste dni zdjęciowe płatne po 1,5 tony, a szóste dni bez strzelania płatne co najmniej 10 godzin za 6 przepracowanych godzin lub 1,5 tony, jeśli ponad 6 godzin (2017 nie miał dodatkowej płatności za szóste kolejne dni).
 • Ograniczenie liczby podzielonych dni w przypadku harmonogramów dłuższych niż 7 tygodni.

Weekendy, wczesne telefony i praca w nocy

 • W przypadku pracy w weekendy pracownicy otrzymają dwutygodniowe wypowiedzenie.
 • Praca nocna to teraz godziny strzelania od 23:00 (zamiast północy) i rekompensowane co tydzień zamiast po zakończeniu nocy.
 • Dziennikarze otrzymują dzień odpoczynku po pracy nocnej.
 • Odwołanie dla dzienników teraz od 13:00 zamiast 15:00.

Nadgodziny, kilometraż i inne dodatki

 • Limit godzin nadliczbowych został zwiększony z 45 funtów do 70 funtów za godzinę.
 • Przebieg jest płatny po przejechaniu 25 mil (30 mil w umowie z 2017 r.).
 • Święta państwowe mają być płatne w wysokości 2 T, jeśli pracowali, a pracownicy z grupy 4 otrzymają wynagrodzenie w wysokości 1 T, jeśli nie pracowali (umowa z 2017 r. nie przewidywała podwyższenia wynagrodzenia za święta państwowe).
 • Zniesione zostały okresy karencji (w ramach umowy z 2017 r. produkcja mogła skorzystać z nich dwukrotnie bez dodatkowego wynagrodzenia).

Inny

 • Nieokreślony czas „przygotowania i zawijania” został zastąpiony i ograniczony do jednej płatnej godziny dziennie.
 • Umowa obejmuje teraz funkcje przeznaczone dla telewizji i streamery.

Pełne oświadczenie Philippy Child z Bectu

„To był złożony, długotrwały i czasami trudny proces i chcę podziękować wszystkim, którzy głosowali, oraz naszym przedstawicielom, którzy poświęcili wiele godzin w ciągu ostatnich 18 miesięcy i byli zdeterminowani, aby zwrócić uwagę na ważne kwestie dla naszych członków.

„Zawsze skupialiśmy się na zapewnieniu lepszych warunków wszystkim osobom pracującym w serialach telewizyjnych. Cieszymy się, że dokonaliśmy pewnych ulepszeń, ale zdajemy sobie sprawę, że wciąż pozostaje wiele do zrobienia w rozwiązywaniu kluczowych problemów, które mają wpływ na życie naszych członków.

„Jesteśmy przekonani, że ta nowa umowa zapewni solidną podstawę do dalszych działań i utrzymamy nasze zaangażowanie w poprawę równowagi między życiem zawodowym a prywatnym oraz zmianę szkodliwej kultury długich godzin pracy.

„Będziemy ściśle monitorować wdrażanie nowej umowy i będziemy nadal współpracować ze światowej klasy branżą filmową i telewizyjną w Wielkiej Brytanii, aby zwiększyć równowagę między życiem zawodowym a prywatnym freelancerów w tym sektorze i osiągnąć bardziej zrównoważony przemysł dla wszystkich”.

Czy ten post był pomocny?