Skip to content

Trzy tysiące lat tęsknej recenzji: wieczna historia

24 de sierpień de 2022
l intro 1661284130

Djinn odwracający wzrok

OCENA REDAKCJI: 7/10

Plusy
  • Wygląda wspaniale
  • To naprawdę przejmująca eksploracja historii
  • Tilda Swinton i Idris Elba są fantastyczni?
Cons
  • Opowieść czasami grzęźnie w swoich własnych, wklęsłych ramach i miesza motywy

Choć najbardziej znany jest widzom z postapokaliptycznej serii filmów „Mad Max”, kariera George’a Millera opiera się na wszechstronności opowiadania historii i niemal niekończącym się poczuciu odwagi wizualnej. Od filmów „Babe” przez „Happy Feet” po „Czarownice z Eastwick” jest ciekawość, która przenika jego styl filmowy – energia, która sugeruje, że jest gotów udać się w dowolne miejsce, aby wywołać olśniewającą aurę dla widza. Jest jednym z naszych najodważniejszych gawędziarzy filmowych, wykraczającym nawet poza spektakl i zakres „Mad Maxa”.

Najnowszy film Millera „Trzy tysiące lat tęsknoty” jest chyba najczystszą destylacją tej śmiałości, ciekawości, niekończącej się ambicji. Osadzona na przestrzeni wieków historii i przesiąknięta magiczną atmosferą, która sugeruje, że na ekranie może zdarzyć się prawie wszystko, adaptacja „Dżina w oku słowika” Millera „Dżina w oku słowika” Millera to śmiała opowieść o historiach, osadzona w toku wojny między rozumem a pasja opowiedziana przez dwóch naszych najlepszych aktorów. Chociaż jego zasięg czasami przekracza jego zasięg, sam akt sięgania Millera wystarcza, aby każda klatka filmu szumiała z wystawną intensywnością, a rezultatem jest film, którego szybko nie zapomnisz.

Pamiątka

Alithea Binnie (Tilda Swinton) ma obsesję na punkcie historii. Angielka podróżująca do Stambułu na konferencję, przez całe życie tworzyła historie, budując karierę na studiowaniu narracji, mitów i symboliki, całkowicie pogrążając się w badaniu tego, jak przetrwają historie. Własna historia Alithei, przynajmniej według niej, jest opowieścią o oderwanym zadowoleniu, życiu w samotnej nauce i wygodzie stworzenia. Takie spojrzenie na świat zostaje podważone, gdy szklana butelka, którą kupiła na pamiątkę na targu w Stambule, okazuje się być domem dla liczącego tysiąclecia Dżina (Idris Elba), który pojawia się w jej pokoju hotelowym i składa jej trzy życzenia.

To klasyczna sceneria fantasy, ale jak Alithea wskazuje swoim nowym gościom, wszystkie historie o składaniu życzeń są „przestrogą”, ćwiczeniem w nauczaniu zwodniczych mocy pychy, a ona wiedziałaby, ponieważ spędziła całe życie na studiowaniu ich. Ale tym razem to nie jest takie proste. Ten dżin nie jest tu tylko po to, by służyć swojej nowej kochanki. Jak wyjaśnia w serii opowiadań obejmujących wieki, Djinn przeżył całe życia, w których życzenia się nie powiodły, uwięziony w cyklu złamanego serca, rozczarowania i cudów utraconych przez wieki. Dzięki Alithei ma nadzieję w końcu przerwać ten cykl i zdobyć szansę na wolność, ale podczas rozmowy dwóch nieprawdopodobnych przyjaciół oboje dowiadują się, że znalezienie nawzajem swojego prawdziwego pragnienia serca nie jest tak łatwe, jak opowiadają historie.

Miller i jego współscenarzystka Augusta Gore postawili sobie zwodniczo trudne zadanie, tworząc rusztowanie tej historii. Od samego początku „Trzy tysiące lat tęsknoty” musi równoważyć fantastyczne eksploracje długiej historii życia dżinów w ludzkim świecie z bardziej intymnymi problemami własnej przygody Alithei z dżinami. Jedna historia oczywiście informuje drugą i wszystko musi w końcu splatać się ze sobą jako część większej medytacji nad naturą opowiadania i tego, co to znaczy naprawdę wyrażać to, czego naprawdę chcesz. W ramach tego delikatnego spaceru po linie film musi również zrównoważyć akcję, romans, humor i ból serca w stosunkowo zwartym, trwającym mniej niż dwie godziny czasie pracy. Nic więc dziwnego, że niektóre elementy tej historii wydają się być trochę krótkie. Dzieje się tak wiele, a historia rozwija się w tak wielu różnych kierunkach, że w niektórych miejscach nie może się powstrzymać przed rozciągnięciem, gdy Miller próbuje przekazać swój punkt widzenia. Jest szeroka narracja, która kontrastuje z szczupłością i ekonomią narracji w czymś takim jak „Mad Max: Fury Road” i „Trzy tysiące lat tęsknoty” cierpi z powodu konieczności służenia tak wielu mistrzom narracji naraz. Jednak to, co traci w scenariuszu, nadrabia z nawiązką pod innymi względami.

Wizualna uczta

Djinn poruszający się po pałacu

Filmy George’a Millera zawsze wyglądały wspaniale, wizualne rozkosze pełne inwencji, rozmachu i dbałości o szczegóły, a „Trzy tysiące lat tęsknoty” należy do najwspanialszych osiągnięć reżysera. Może nie wzniesie się do operowej potęgi „Fury Road”, ale zdolność Millera do pokazania nam wszystkiego, od pokoi pałacowych wyłożonych futrem po rozległe widoki na ocean, a następnie sprowadzenia wszystkiego z powrotem do jednego pokoju hotelowego, nie tracąc nigdy poczucia dynamiki filmu , to coś naprawdę niezwykłego. W tej opowieści pojawia się poczucie, że przez wszystkie lata życia Dżinn dojrzał świat w sposób, którego nie potrafią zwykli śmiertelnicy, i Miller stosuje tę zasadę w swojej pracy z kamerą. Kamera czasami nurkuje i opada, czasami podnosi się, by uchwycić niezwykły widok, a czasami nawet pokazuje nam magię wewnątrz kadru, której nie widzą ludzie, a wszystko to z jasnym okiem ku nieziemskiemu przedstawieniu bardzo ziemskich rzeczy. To magiczny efekt, który utrzymuje się nawet w najbardziej przyziemnych ujęciach w filmie.

Te przyziemne chwile również ożywiają i magią podwójne występy Elby i Swintona, którzy zwinnie tańczą wokół siebie nawet w ciasnych przestrzeniach, czyniąc o wiele lepszą fabułę, wokół której Miller snuje swoje fantastyczne opowieści z przeszłości. Elba gra Dżina jako człowieka nieco oderwanego, zagubionego we wspomnieniach i błędach stuleci, dopóki te wspomnienia nie zaczną przywoływać pasji, o której mógł zapomnieć, że miał. Alithea Swintona jest ostrożną, ale ciekawą kobietą rozsądną, która jednak wydawała się potajemnie tęsknić za czymś więcej. „Tęsknota” jest słowem-kluczem całego filmu i zarówno Elba, jak i Swinton muszą nadać temu słowu własne poczucie sensu. Razem tworzą coś, od czego trudno odwrócić wzrok, nawet w słabszych momentach filmu.

„Trzy tysiące lat tęsknoty” może nigdy nie osiągnąć statusu arcydzieła niektórych innych filmów Millera, ale nawet jeśli nie okaże się tak ponadczasowy, jak jego historia, jest świadectwem i hołdem dla czystej wizualnej ambicji i mocy, którą Miller nadal wprowadza na ekran. Nikt inny nie mógłby nakręcić takiego filmu, a samo to sprawia, że ​​warto go zobaczyć.

„Trzy tysiące lat tęsknoty” trafi do kin w piątek 26 sierpnia.

Czy ten post był pomocny?