Skip to content

Tom Leadon nie żyje: kolega Toma Petty’ego z zespołu Mudcrutch i współzałożyciel zespołu Eagles miał 70 lat

28 de marzec de 2023
Tom Leadon obit

Zmarł Tom Leadon, gitarzysta, który wraz z Tomem Petty i Mikiem Campbellem założył Mudcrutch i był bratem współzałożyciela Eagles, Berniego Leadona. Miał 70 lat. Zmarł 22 marca, ale żadne inne szczegóły nie były dostępne.

Gitarzysta Heartbreakers i Mudcrutch, Campbell, potwierdził tę wiadomość w mediach społecznościowych. „Tom Leadon był moim najgłębszym gitarowym bratem duszy” – napisał na Instagramie (patrz post poniżej). „Spędziliśmy niezliczone godziny grając na gitarach akustycznych i ucząc się nawzajem różnych rzeczy. Lepsza dusza nigdy nie chodziła po ziemi. Zawsze będzie mi brakować jego ducha i hojności. Śpij spokojnie mój stary przyjacielu.

Leadon urodził się 16 września 1952 roku w Rosemount w stanie Minnesota jako czwarte z dziesięciorga dzieci. Jego rodzina przeniosła się do San Diego, gdy miał 4 lata i przeniosła się na Florydę w 1964 roku. On i Petty po raz pierwszy grali razem jako nastolatkowie w Gainesville, zanim utworzyli Mudcrutch z Campbellem, wokalistą Jimem Lenahanem i perkusistą Randallem Marshem w 1971 roku. lokalny obwód uniwersytecki, Leadon opuścił zespół i przeniósł się do Kalifornii, ostatecznie lądując na koncercie grając na basie w zespole Lindy Ronstadt.

Petty, Campbell, Marsh i zwerbowany kolega z zespołu, Benmont Tench, podążyli za Leadonem do Golden State w 1974 roku z zamiarem odwiedzenia go – i poszukiwania kontraktu płytowego dla Mudcrutch. Zespół wydał singiel „Depot Street”, który nie spodobał się, ale znalazł się na zestawie pudełkowym Tom Petty and the Heartbreakers z 1995 roku Odtwarzanie nagranego dźwięku, wraz z czterema innymi piosenkami Mudcrutch. Zespół przetrwał tylko około roku w Kalifornii, zanim się rozpadł, a później przegrupował z perkusistą Stanem Lynchem i basistą Ronem Blairem i osiągnął zupełnie inne wyniki w karierze.

Leadon był później współautorem „Hollywood Waltz” ze swoim bratem i kolegami z zespołu Eagles, Donem Henleyem i Glennem Freyem. Utwór znalazł się na pierwszym albumie tego zespołu, numer 1, 1975 Jedna z tych nocy, i został nagrany przez gwiazdę country Bucka Owensa w tym samym roku. Podczas pobytu w Los Angeles Leadon jammował z Dobie Gray i Spanky McFarlane, a pięć razy w tygodniu dostał koncert w Scotch and Sirloin – na rogu Pico i Sepulveda – z The Mark Bookin Band. Uczył też gry na gitarze.

Leadon związał się z twórcą hitów z lat 60., Johnnym Riversem, i koncertował po kraju ze swoim zespołem, zanim w 1976 roku dołączył do country-rockowego zespołu Silver. trasę koncertową dla Doobie Brothers, zanim rozstali się w następnym roku. Srebro obejmowało również przyszłego gracza klawiszowego Grateful Dead, Bretta Mydlanda.

Leadon następnie przeniósł się do Nashville i został nauczycielem gry na gitarze. Otrzymał telefon od Petty’ego w 2007 roku, niedługo po tym, jak Mudcrutch pojawił się w czterogodzinnym filmie dokumentalnym Petera Bogdanovicha Ucieczka ze snu. Wyglądało na to, że Rock and Roll Hall of Famer chciał ponownie zagrać ze swoimi starymi kumplami z Gainesville w zespole o „okropnej nazwie”, jak powiedziałby Petty.

Leadon i Marsh ponownie połączyli siły z Petty, Campbellem i Tenchem, a Mudcrutch wydali tytułowy album w 2008 roku. Płyta zawierała „Queen of the Go-Go Girls”, napisaną i zaśpiewaną przez Leadona, a on, Petty i Tench nagrali około trzech -częściowe harmonie w takich utworach jak singiel „Scare Easy”. Album znalazł się w pierwszej dziesiątce w USA, a zespół odbył jednorazową trasę koncertową po małych klubach w Kalifornii, która zakończyła się pięcioma wieczorami w Troubadour w zachodnim Hollywood. Grupa zwolniona Rozszerzona gra na żywo, składająca się z czterech utworów EP-ka nagrana w Troubadour i Ventura Theatre, zawierająca epicką 15-minutową wersję „Crystal River”.

Szybko do przodu do 2016 roku, a zespół powrócił z Kula błotna 2, który osiągnął szczyt na 10. miejscu i obejmował „The Other Side of the Mountain” Leadona. Śpiewał główną rolę w tych utworach i śpiewał w chórkach w czterech innych. Tej wiosny i lata grupa odbyła krajową trasę koncertową, obejmującą dwa wieczory w Fonda Theatre w Hollywood, po czym rozstała się na dobre. Petty zmarł w następnym roku.

Zobacz ten post na Instagramie

Post udostępniony przez Mike’a Campbella/The Dirty Knobs (@mikecampbellofficial)

Czy ten post był pomocny?