Skip to content

Tak więc raz na zawsze (mamy nadzieję), Bruce Davis rozstrzyga, dlaczego nazywają to „Oscarem”

26 de czerwiec de 2022
academy of motion picture arts and sciences logo

Jeśli interesuje cię historia Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej (przynajmniej w jej pierwszych pięćdziesięciu latach), nie zabraknie ci powodów, by przeczytać nadchodzącą książkę Bruce’a Davisa, Akademia i Nagroda.

Walki w sali konferencyjnej — Davis, były dyrektor wykonawczy Akademii, uzyskał dostęp do tajnych akt. Prawdziwa historia prezydentury Bette Davis (o dziwo, mniej burzliwa niż słynna królowa dramatu). I te przypisy! W notatce do rozdziału 15 Davis opisuje, jak powalił na ziemię starą puszkę, która miała legiony starożytnych mieszkańców w Motion Picture Home, którzy mieli wpływ na głosowanie w Akademii. Z pomocą Price’a Waterhouse’a i jego własnego działu członkostwa odkrył, że mniej niż pół tuzina członków otrzymywało pocztę w domu, a trzech z nich nie głosowało od co najmniej pięciu lat.

Uwielbiam detale. Davis je ma.

Ale najlepsze jest dla mnie 20-stronicowe badanie sprawy, która nigdy nie została dostatecznie wyjaśniona. To znaczy, dlaczego Akademia nazywa swoje nagrody filmowe Oskarami?

Możesz myśleć, że znasz odpowiedź. Ale według Davisa prawdopodobnie nie.

Jak mówi, poczynając od galer starannie dostarczonych przez Brandeis University Press, było trzech głównych pretendentów, którym można przypisać zasługi za nazwanie tego, co obecnie jest powszechnie znane jako statuetka Oscara.

Jedną z nich była wspomniana Bette Davis, która w swojej książce z 1962 r. Samotne życiepowiedział, że został zainspirowany w 1936 roku, kiedy przyjął jej małego złotego człowieczka za Niebezpieczny, z myślą, że: „jego widok z tyłu był opluciem mojego męża. Odkąd „O” w Harmon O. Nelson oznaczało Oscara, od tego czasu jest Oscarem”.

Historia upadła, gdy stało się jasne, że termin ten był w użyciu od co najmniej dwóch lat. W Whitney Stine Matka Boska, opublikowanym w 1974 roku, Davis faktycznie przyznał. „Raz na zawsze zrzekam się wszelkich twierdzeń, że to ja byłem tym jedynym, więc Akademia Sztuki i Wiedzy Filmowej, zaszczyt należy do Ciebie”.

Drugim pretendentem była Margaret Herrick, znana wówczas jako Margaret Gledhill, którą według Davisa opisał Terry Ramsaye w Almanachu Filmów 1947/48, jako że spotkała się ze statuetką pierwszego dnia pracy jako bibliotekarka Akademii w 1931 roku. „Przypomina mi mojego wujka Oscara”, miała powiedzieć, podczas przesłuchania „felietonisty z pobliskiej gazety”, który podniósł anegdotę i pobiegł z nią następnego dnia.

Ale, jak Davis, która generalnie wyraża wielki szacunek dla Herricka, z przykrością wyjaśnia, że ​​nigdy nie była w stanie wyprodukować wuja Oscara, ani wielu zapisów o drugim kuzynie Oscara, który rzekomo prosperował w handlu pszenicą w Teksasie, ani żadnego pasującego klipu z gazety. anegdota. Właściwie Davis pojawił się Egzaminator z Los Angeles klip z 1938 roku, w którym Herrick opowiedziała inną wersję historii, w której ona i jej ówczesny mąż Donald Gledhill żartowali sobie nawzajem frazą „Jak się miewa twój wujek Oscar”.

Hmmmmm. To nigdy nie zadziałało dla felietonisty Sidneya Skolsky’ego, który w swoich wspomnieniach z 1970 r Nie zrozum mnie źle — kocham Hollywood napisał, że pod presją terminów w 1934 roku po raz pierwszy użył tego terminu w depeszy, rzekomo w szyderczym hołdzie komikom wodewilu, którzy pytali lidera orkiestry: „Czy będziesz miał cygaro, Oscar?”

Ale Davis znalazł klip z Codzienne wiadomości z Nowego Jorku z 16 marca 1934 r. A w nim Skolsky po prostu pisze, że „w zawodzie te posągi nazywają się 'Oscarami’”. Tak więc określenie, jak sam przyznał, było już aktualne.

Prawdziwa historia, twierdzi Davis, rozwija się inną drogą. Jak czasami, choć niejasno, donoszono, Eleanore Lilleberg pracowała jako sekretarka i asystentka na początku historii Akademii. Te relacje, konkluduje Davis, słusznie przypuszczają, że Lilleberg, który był odpowiedzialny za przedceremonialną opiekę nad statuetkami, żartobliwie nazwał je „Oscarem”, prawie na pewno zanim Herrick przyjął ten termin. Te niejasne historie są jednak pozbawione rytmu, gdy mówią, że Lilleberg, pochodzenia norweskiego, został zainspirowany królem Norwegii i Szwecji Oskarem II. Niestety, King Oscar, powszechnie znany ze swojego wizerunku na puszkach sardynek, nie wygląda jak posąg.

Tak więc Davis udał się do małego muzeum w Green Valley w Kalifornii, nazwanego i poświęconego bratu Eleanore, rzeźbiarza i gemmologa, Einara. W niedokończonej autobiografii Einar wyjaśnił, że Eleanore przywłaszczyła sobie imię „Oscar” od weterana norweskiej armii, którego znali w Chicago. Podobnie jak statuetki, zawsze „stał wyprostowany i wysoki”.

Być może nie rozstrzygające, ale Davis znalazł wywiad w gazecie z 1944 r. z jednym kolegą, a historia ustna drugiego, potwierdzająca teorię Eleanore Lilleberg. „Chociaż tak nie było, to zasługa jednego z najbardziej znanych pseudonimów na świecie powinna prawie na pewno należeć do niej” – pisze.

Więcej niż to — dużo więcej — będziesz musiał przeczytać książkę.

Czy ten post był pomocny?