Skip to content

Szef Netflix broni „Artystycznej wolności” Dave’a Chappelle’a po tym, jak ostatni odcinek specjalny został uznany za „niebezpiecznie transfobiczny”

12 de październik de 2021
dave chappelle the closer

Netflix zajmuje się skargami na Dave’a Chappelle’a Bliżej, ostatni z serii stand-upów, który jest krytykowany za komentarze uznane za „niebezpiecznie transfobiczne” przez co najmniej jednego członka kreatywnej społeczności usługi przesyłania strumieniowego. Ale jedna rzecz to usługa? nie gotowy zrobić to zdjąć lub zmienić zestaw Chappelle’a.

Wydany 5 października 72-minutowy odcinek specjalny był promowany jako ostatni w „dorobku”, który obejmował również Wiek Spin, Głęboko w sercu Teksasu, Spokój umysłu oraz Objawienie ptaków, a następnie w 2019 roku Kije i kamienie. W trakcie BliżejChappelle utrzymuje, że „płeć jest faktem”. Dalej mówi, że „każdy człowiek w tym pokoju, każdy człowiek na Ziemi musiał przejść przez nogi kobiety, aby być na Ziemi”, zanim porównał genitalia transpłciowych kobiet do dwóch marek roślinnych substytutów mięsa.

Chappelle deklaruje również swoje poparcie dla: Harry Potter autorka JK Rowling, która została potępiona za komentarze uznane za anty-trans. Komik twierdzi, że jest dumnie „Team TERF”, inicjalizmem, który oznacza trans-wykluczającą radykalną feministkę. Kontrastuje też homofobiczne uwagi rapera DaBaby z systemowym rasizmem.

„W naszym kraju można strzelać i zabijać…r, ale lepiej nie ranić uczuć geja” — mówi Chappelle.

W wewnętrznej notatce nabytej przez naszą siostrzaną stronę Różnorodność, współdyrektor generalny Netflix, Ted Sarandos, przyznał się do kontrowersji, które wynikają z Bliżej, ale bronił „artystycznej wolności” Chappelle’a. Powiedział również, że Netflix nie planuje usunąć oferty specjalnej ze względu na presję z zewnątrz.

„Niektóre talenty mogą dołączyć do stron trzecich, prosząc nas o usunięcie programu w nadchodzących dniach, czego nie zamierzamy robić” – napisał Sarandos. „Chapelle jest dziś jednym z najpopularniejszych komików i mamy z nim wieloletnią umowę. Jego ostatnia oferta specjalna Kije i kamienie, również kontrowersyjny, jest jak dotąd naszym najchętniej oglądanym, najbardziej lepkim i najczęściej nagradzanym stand-upem. Podobnie jak w przypadku innych naszych talentów, ciężko pracujemy, aby wspierać ich twórczą wolność – nawet jeśli oznacza to, że Netflix zawsze będzie zawierał treści, które niektórzy uważają za szkodliwe, na przykład Cuties, 365 dni, 13 powodów, dla których lub Moje niekonwencjonalne życie.

„Kilku z was pytało również, gdzie wyznaczamy granicę nienawiści” – kontynuował Sarandos. „Nie zezwalamy na publikowanie w serwisie Netflix tytułów, które mają na celu podżeganie do nienawiści lub przemocy, i nie wierzymy w to Bliżej przekracza tę linię.”

Sarandos powtórzył „zaangażowanie” Netflixa w integrację i opowiadanie historii, które odzwierciedlają „niedostatecznie reprezentowane społeczności”, wymieniając takie przykłady, jak Edukacja seksualna, młodzi królewscy, kontrola Z oraz Ujawnienie. Bronił jednak artystycznej formy komedii stand-up, sugerując, że istnieje „inna postawa wypowiedzi, niż pozwalamy wewnętrznie” oraz różnica między „rozrywką a utrzymywaniem pełnego szacunku, produktywnego miejsca pracy”.

Specjalność Chappelle czerpała z tego gniewu Drodzy Biali! producent wykonawczy Jaclyn Moore. EP, która identyfikuje się jako kobieta trans, oświadczyła 7 października, że ​​nie będzie już współpracować z Netflixem „dopóki będą nadal publikować i czerpać zyski z treści rażąco i niebezpiecznie transfobicznych

„Kocham tak wielu ludzi, z którymi pracowałem w Netflix. Znakomici ludzie i dyrektorzy, którzy współpracowali i walczyli o ważną sztukę” – napisał Moore Świergot. „Ale zostałam rzucona o ściany, ponieważ „nie jestem „prawdziwą” kobietą. Rzucano we mnie butelkami piwa. Więc @Netflix, skończyłem.

„Chappelle był jednym z moich bohaterów” – powiedział Moore. — Ale powiedział, że jest TERFEM. Porównał moje istnienie do kogoś, kto robi czarną twarz. Mówi o kimś, kto zdobył nagrodę Kobiety Roku, mimo że nigdy nie miał okresu, co powinno doprowadzać kobiety do szaleństwa i że to doprowadza go do szaleństwa. A potem zakończył swój specjalny artykuł historią „ale miałem transseksualnego przyjaciela”. Mówi, że nie słuchamy. Ale on nie słucha. Te słowa mają realne konsekwencje… z którymi miała do czynienia każda znana mi transseksualna kobieta…. Nie mogę być częścią firmy, która uważa, że ​​warto to wyeksponować i świętować”.

The Gay and Lesbian Alliance Against Defamation (GLAAD) wydał również: oświadczenie 6 października, który brzmi następująco:

„Marka Dave’a Chappelle’a stała się synonimem wyśmiewania osób trans i innych marginalizowanych społeczności. Negatywne recenzje i widzowie głośno potępiający jego najnowszy program specjalny to wiadomość dla branży, że widzowie nie popierają platformowych diatryb anty-LGBTQ. Zgadzamy się.”

W kolejnej historii autorstwa Różnorodność, doniesiono, że trzech pracowników Netflix, w tym osoba trans, która wypowiadała się przeciwko Chappelle w mediach społecznościowych, zostało zawieszonych – nie za otwartą krytykę wspomnianego specjalnego wydarzenia, ale za przerwanie spotkania kierownictwa, na którym Sarandos odpowiadał na pytania, jak najlepiej zaradzić kontrowersjom. Jeśli lubisz TVLine, pokochasz nasz cotygodniowy biuletyn. Kliknij tutaj, aby zasubskrybować.

Czy ten post był pomocny?