Skip to content

Superman 3 wciąż ma najbardziej nawiedzoną scenę filmową Człowieka ze stali

4 de czerwiec de 2023
l intro 1685918332

Filmy Akcja i przygoda

Uśmiechnięty Superman

Są filmy tak okropne, że aż dobre, a „Superman III” zdecydowanie należy do tej kategorii. Uważano, że nawet chwalone aspekty filmu, takie jak aktorstwo Christophera Reevesa i obecność komika Richarda Pryora, nie zostały w pełni wykorzystane. „Pryor może być nikczemnym, anarchicznym aktorem komiksowym i taka obecność byłaby tutaj mile widziana” – napisał krytyk filmowy Roger Ebert. „Zamiast tego, podobnie jak reszta” Supermana III ”, jest trochę nieszkodliwy”.

Pomimo tego, że „Superman III” utrzymuje fatalny wynik Rotten Tomatoes na poziomie 29%, dziwaczna fabuła filmu uczyniła go kultowym ulubieńcem serii. Ale chociaż film można teraz docenić za jego dziwactwa, dla tych, którzy widzieli go jako dziecko, jedna scena nawiedzała ich sny i była naprawdę przerażająca do oglądania.

Scena, o której mowa, dotyczy superkomputera, który buduje Gorman, a po tym, jak staje się on samoświadomy, siłą chwyta Verę (Annie Ross), gdy próbuje uciec. Kiedy kawałki metalu zaczynają zakrywać jej twarz i ciało, krzyczy z bólu, aż jej głos staje się bulgotem, a jej oczy się zamykają. Kiedy je otwiera, przemiana w cyborga jest zakończona. Dla dziecka, które to oglądało, scena przypominała horror. Nic dziwnego, że ta scena jest uważana za jedną z najbardziej nawiedzonych w całej serii „Superman”.

Donner żałował, że nie zobaczył swojej wizji Supermana III

Powszechnie wiadomo, że zanim Richard Donner i Tom Mankiewicz przerobili pierwszy scenariusz „Supermana”, film był znacznie bardziej kampowy. „Scenariusz, który przeczytałem, miał jakieś 400 stron, które były śmieszne” – powiedział Donner IGN. Donner i producenci Alexander i Ilya Salkinds mieli różne wizje filmów o „Supermanie”, a podczas kręcenia „Supermana II” napięcia między obiema stronami osiągnęły szczyt, a Donner został ostatecznie zwolniony.

Donner był rozczarowany, że nie był w stanie dokończyć „Supermana II”, ale to było coś więcej. Reżyser twierdził, że najbardziej żałuje, że nie mógł dokończyć serii „Superman”. „Tom Mankiewicz i ja mieliśmy plany na około trzy kolejne filmy” – powiedział IGN. „Naprawdę miałem nadzieję, że zostanę i po prostu zrobię te filmy”. Jedna z jego wizji dotyczyła posiadania Brainiaca jako jednego ze złoczyńców w „Supermanie III”. „Tom i ja mieliśmy naprawdę świetne pomysły” – powiedział Donner Retro Fan w wywiadzie opublikowanym przez 13th Dimension. „To, co zamierzaliśmy zrobić, to napisać następny [II] i wyreżyserowałbym to, zrobilibyśmy trzeci, a Tom wyreżyserowałby to. I tak dalej, tak długo, jak to trwało”.

Nie możemy przestać się zastanawiać, jak wyglądałby „Superman III”, gdyby wyreżyserował go Donner, i czy mimo wszystko pominięto by przerażającą scenę, taką jak transformacja cyber-kobiety.

Czy ten post był pomocny?