Skip to content

Środowa recenzja: Nowe podejście Netflix do rodziny Addamsów nie jest całkiem Ooky, ale jest bardziej nastolatkiem niż krzykiem

18 de listopad de 2022
wednesday netflix addams family jenna ortega

Srodowa recenzja Nowe podejscie Netflix do rodziny Addamsow nie jestTrochę za późno na Halloween, ale nowy spin Netflix Rodzina Addamsów franczyzowa, Środajest nadal mile widzianym widokiem. Uzbrojony we wsparcie Tima Burtona i zabójczą przyczepę, Środa — premiera, kiedy indziej, w najbliższą środę, 23 listopada na streamerze — wygląda na godne rozszerzenie klasycznej przerażającej rodziny. Ale w oparciu o cztery odcinki, które widziałem, dano potencjalnie zabawny spinoff Riverdale leczenie, popychając Rodzina Addamsów bohaterów w nadprzyrodzony dramat dla nastolatków, który bardziej pasowałby do The CW lub Freeform. Ma odpowiednio makabryczny ton i fantastyczną główną rolę Jenny Ortegi, ale obawiam się, że wybór pełnego YA mógł być fatalnym błędem.

Środowa obsada NetflixaKiedy poznajemy Wednesday Addams, graną tutaj przez Ortegę, jest uczennicą nieskazitelnie czystego Nancy Reagan High School… i nie, nie pasuje tam. (Aby zemścić się na niektórych łobuzach w piłce wodnej, wrzuca do szkolnego basenu garść piranii.) Więc Wednesday zostaje wysłana do Nevermore Academy, prywatnej szkoły dla wyrzutków, do której kiedyś uczęszczali jej rodzice Gomez i Morticia. Nowa szkoła jest pełna nadprzyrodzonych dziwaków, od wilkołaków i wampirów po syreny i gorgony — ale w jakiś sposób Wednesday nadal wyróżnia się jako chorobliwy dziwak z obsesją na punkcie śmierci. Szkoła ma jednak wiele tajemnic ukrytych w jej murach, począwszy od tajemniczego zabójcy w lesie, który rozdziera nieszczęsne ofiary na strzępy.

Środa ma ostry kęs, oddając gotycki urok Rodzina Addamsów kino. Ortega jest wspaniały jak Wednesday, prawie dorównując śmiertelnie poważnej perfekcji Christinie Ricci z jej cudownie mrocznymi jednowierszami. („Sartre powiedział, że piekło to inni ludzie. Był moim pierwszym zauroczeniem”). Catherine Zeta-Jones jest również znakomicie obsadzona jako Morticia, ale Luis Guzman tak naprawdę nie sprawdza się jako Gomez – i to nie ma aż tak wielkiego znaczenia w każdym razie, ponieważ reszta rodziny Addamsów jest ograniczona do zwykłych kamei, z wyjątkiem bezcielesnej ręki Thing. To jest środowy program, a reszta postaci nie do końca się sprawdza, chociaż Gwendoline Christie (Gra o tron) wyraźnie rozumie zadanie jako wścibski dyrektor szkoły Weems. Sama Ricci pojawia się jako matka z akademika, Marilyn Thornhill, co jest uroczym castingiem kaskaderskim, ale nie ma zbyt wiele do roboty.

Środa Netflix Gwendoline Christie Główny WeemsTon i styl wizualny Środa są absolutnie na miejscu, a Burton — który jest producentem wykonawczym i reżyseruje pilota — wnosi do projektu swoją charakterystyczną upiorną radość. Ale opowiadanie Alfreda Gougha i Milesa Millara (Smallville) pozostaje daleko w tyle. Fabuła jest zagracona i chaotyczna, a tajemnice piętrzą się na tajemnicach. Mamy środę planującą ucieczkę ze szkoły, a także jej nowo odkryte wizje psychiczne, a także wspomniane okaleczone zwłoki, a także wiele wymiennych zainteresowań miłosnych z opadającymi włosami, a także dziwną urazę Weemsa do Morticii… graniczy to z przesadą, tak cudownie, jak może brzmieć to słowo do środy. (Ona ma też nadludzkie umiejętności bojowe, które… OK.) Plus, serial próbuje nadać charakterowi Wednesday Addams głębi… czego nie jestem pewien, czy chcemy? Jako postać poboczna z zwięzłymi puentami jest idealna, ale jako główna bohaterka z emocjonalnym łukiem jej brakuje. (Środowe Addamsy i emocje nie idą w parze.)

W swojej strukturze i tonie Środa jest w rzeczywistości najbliżej innego dramatu Netflix, późno Mrożące krew w żyłach przygody Sabriny, ale brakuje mu czarnej magii tego serialu. Ortega jest naprawdę świetna jak Wednesday — jest wschodzącą gwiazdą — ale serial zwalnia do pełzania, gdy jest poza ekranem. W końcu czuje się mniej jak Rodzina Addamsów show niż kolejna rozczarowująco znajoma tajemnica morderstwa YA, próbująca wykorzystać dobrze znane IP. Najbardziej przeklęta rzecz, o jakiej mogę powiedzieć Środa jest to, że sama Wednesday Addams prawdopodobnie by tego nie znosiła.

PODSUMOWANIE TVLINE: Netflix Środa ma upiorny ton i znakomitą główną rolę, ale historia jest ściśle tajemnicą dla YA.

Jeśli lubisz TVLine, pokochasz nasze e-mailowe powiadomienia o nowościach! Kliknij tutaj, aby subskrybować.

Czy ten post był pomocny?