Skip to content

Sieci przeskakują na doniesienia o rakietach przelatujących do Polski w obawie przed eskalacją konfliktu rosyjsko-ukraińskiego; NATO mówi, że pocisk prawdopodobnie pochodzi z ukraińskiej obrony powietrznej — aktualizacja

16 de listopad de 2022
Rakiety spadly na Polske. Sa ofiary smiertelne article.webp

AKTUALIZACJA: Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg powiedział, że wstępne dochodzenie wykazało, że pocisk, który uderzył w Polskę, prawdopodobnie pochodził z ukraińskiej obrony powietrznej.

„Nic nie wskazuje na to, że był to celowy atak i nie mamy żadnych wskazówek, że Rosja przygotowuje ofensywną akcję wojskową przeciwko NATO” – powiedział Stoltenberg.

Nadal powiedział, że Rosja nadal ponosi odpowiedzialność, biorąc pod uwagę, że była zaangażowana w serię ataków na rosyjskie miasta.

WCZEŚNIEJ, wtorek, 17:45 czasu pacyficznego Prezydent Joe Biden powiedział dziennikarzom, że jest „mało prawdopodobne”, aby pocisk, który uderzył w Polskę, został wystrzelony z Rosji.

„Będziemy ustalać, co dokładnie się stało” – powiedział.

WCZEŚNIEJ, 17:15 czasu pacyficznego: Prezydent Joe Biden organizuje nadzwyczajne spotkanie ze światowymi przywódcami na Bali po uderzeniu rakiety, która spadła na Polskę, zabijając dwie osoby.

Sieci relacjonowały krótką chwilę zebrania Bidena z innymi przywódcami, ale nie wygłosił żadnych uwag.

Biden może skomentować spotkanie po zakończeniu spotkania, zwiększając możliwość podzielenia ekranu, podczas gdy były prezydent Donald Trump ma ogłosić kolejną kandydaturę na prezydenta o 18:00 czasu pacyficznego.

Liderami nadzwyczajnego spotkania byli kanclerz Niemiec Olaf Scholz, premier Kanady Justin Trudeau, prezydent Francji Emmanuel Macron, premier Włoch Giorgia Meloni, premier Japonii Kishida Furnio, premier Wielkiej Brytanii Rishi Sunak, przewodnicząca UE Ursula von der Leyen oraz Rada Europejska prezesa Charlesa Michela.

WCZEŚNIEJ, 15:00 czasu pacyficznego: Prezydent Polski Andrzej Duda powiedział, że „w tej chwili nie ma jednoznacznych dowodów na to, kto wystrzelił ten pocisk. Badania są w toku. Najprawdopodobniej była to rakieta produkcji rosyjskiej”.

WCZEŚNIEJ, 14:00 czasu pacyficznego: Po doniesieniach o rosyjskich pociskach uderzających w Polskę prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski nazwał to „atakiem na zbiorowe bezpieczeństwo” i „znaczącą eskalacją”.

Napisał na Twitterze: „Federacja Rosyjska zabiera życie wszędzie tam, gdzie może dotrzeć. Dziś ten rosyjski atak na zbiorowe bezpieczeństwo w regionie euroatlantyckim jest znaczącą eskalacją. Ludzie zgineli. Moje szczere kondolencje dla [Polish] bracia i siostry! Ukraina zawsze będzie z wami. Terror Federacji Rosyjskiej musi zostać powstrzymany. Naszą siłą jest solidarność!”

РФ забирає життя всюди, куди може дотягнутися. Сьогодні 🇵🇱. Цей російський удар по колективній безпеці в євроатлантиці – суттєва ескалація. Загинули люди. Мої щирі співчуття 🇵🇱 братам і сестрам! 🇺🇦 завжди буде разом з вами. Терор РФ має бути зупинений. Солідарність – наша сила!

— Володимир Зеленський (@ZelenskyyUa) 15 listopada 2022 r

Rzeczniczka Rady Bezpieczeństwa Narodowego Adrienne Watson powiedziała: „W tej chwili nie możemy potwierdzić doniesień ani żadnych szczegółów. Ustalimy, co się stało i jakie będą odpowiednie dalsze kroki”.

Biały Dom poinformował, że prezydent Joe Biden na Bali rozmawiał telefonicznie z prezydentem Polski Andrzejem Dudą.

WCZEŚNIEJ, 11:28 CET: Doniesienia o rosyjskich rakietach przelatujących nad Polską szybko zaczęły dominować we wtorkowych popołudniowych serwisach informacyjnych, podkreślając obawy o eskalację konfliktu na Ukrainie.

Reporterzy dramatycznie opisywali potencjalne implikacje, ale nadal byli nieco ostrożni, jeśli chodzi o potwierdzenie źródła pocisków. Polska jest członkiem sojuszu NATO.

Urzędnik Pentagonu nie potwierdził natychmiast tych doniesień, ale korespondent CNN Sam Kiley poinformował tuż po godzinie 11:00 czasu pacyficznego, że „w ciągu ostatniej godziny otrzymaliśmy potwierdzenie od polskich władz o bardzo, bardzo dramatycznym i potencjalnie zapalnym momencie w historii”. , naprawdę, czyli dwa pociski jakiegoś rodzaju, rakiety, pociski, nie wiemy dokładnie co. Krytycznie rzecz biorąc, nie wiemy również, kto ich zwolnił. Wiemy tylko, że wylądowali na terytorium Polski bardzo blisko granicy z Ukrainą na polach uprawnych, uderzając w skład zboża i podobno zabijając dwóch polskich obywateli lub mieszkańców”.

W MSNBC Andrea Mitchell powiedziała, że ​​”coś rzeczywiście uderzyło w Polskę z Rosji i że cały rząd USA jest zmobilizowany do ustalenia, czy rzeczywiście było to zamierzone”. Ale ostrzegła też: „Istnieje tutaj bardzo duża szansa, że ​​zanim wszyscy zaczną przesadzać z nartami, że to… mógł być wypadek. Jeśli tak, to nadal jest to strasznie poważne. Odpowiedź byłaby oczywiście bardzo różna”.

Fox News również informował o trafieniu rakiety, ale, podobnie jak inne sieci, wrócił do innych wiadomości dnia, w tym bieżących wyników śródokresowych i wyborów przywódczych członków Izby Republikańskiej.

Raport o rakietach w Polsce pojawił się w czasie rosyjskiego bombardowania głównych miast na Ukrainie, ponieważ próbuje przejść do ataku pośród znacznych zdobyczy terytoriów kontrolowanych przez Rosję.

Associated Press, powołując się na wysokiego rangą urzędnika wywiadu USA, poinformowało około godziny 10:45 czasu pacyficznego, że „rosyjskie pociski przeleciały nad członkiem NATO, Polską, zabijając dwie osoby”.

Pojawiły się też doniesienia, że ​​czołowi polscy przywódcy organizują nadzwyczajne spotkanie.

Artykuł 5 NATO stanowi, że zbrojna napaść na jednego lub więcej członków w Europie lub Ameryce Północnej powinna być uważana za napaść na nich wszystkich. Przewiduje możliwość zbiorowej samoobrony, jeśli zostanie powołana.

Artykuł 4 stanowi, że kraje członkowskie będą się konsultować, ilekroć „w opinii którejkolwiek z nich integralność terytorialna, niezależność polityczna lub bezpieczeństwo którejkolwiek ze stron jest zagrożone”.

Przywódca większości w Senacie Chuck Schumer powiedział dziennikarzom na Kapitolu, że nie może komentować pocisków, ponieważ nie zna szczegółów.

Więcej w przyszłości.

Czy ten post był pomocny?