Skip to content

Scena sopranów, która słabo się zestarzała

2 de listopad de 2021
l intro 1635824776

W latach 1999-2007 serial HBO „Rodzina Soprano” podniósł poprzeczkę dramaturgii telewizyjnej w każdym możliwym aspekcie. Złożona opowieść o mafiozie z New Jersey, Tonym Soprano (James Gandolfini) i jego walce o utrzymanie władzy w świecie mafii i równowagę w życiu rodzinnym, urzekła publiczność i zdobyła 21 Emmy w ciągu 86 odcinków. Jego enigmatyczna, nawiedzająca ostatnia scena wciąż wzbudza niekończącą się debatę wśród widzów. Serial zyskał nawet popularność wśród widzów pokolenia Z (za pośrednictwem The New York Times), a ostatnio dotarł zarówno na duży ekran, jak i na nowo dzięki prequelowi „The Many Saints of Newark”.

Oprócz aktorstwa z najwyższej półki i złożonych postaci, serial był równie znany z krzepiącego, bezkompromisowego przedstawienia gangsterskiej przemocy. Tony i jego współpracownicy nie brali jeńców, rozprawiając się z rywalizującymi gangsterami. Jedna scena śmierci nie postarzała się jednak dobrze z powodu niezamierzonego przypadku mimikry w prawdziwym życiu.

Scena zainspirowała prawdziwe morderstwo i rozczłonkowanie

W dziewiątym odcinku sezonu 4, zatytułowanym „Kto to zrobił”, napięta relacja Tony’ego Soprano z Ralphem Cifaretto (Joe Pantoliano) dochodzi do szału. Rozgniewany z powodu zaangażowania Ralpha w ognistą śmierć ukochanego konia wyścigowego, Tony udaje się do domu Ralpha i zabije go na śmierć po tym, jak ten zaprzecza, że ​​był odpowiedzialny za pożar i bezdusznie odnosi się do konia jako po prostu „k**a”. *ing zwierzę”. Jednak brutalność na tym się nie kończy, ponieważ Tony i Christopher Moltisanti (Michael Imperioli) przystępują do ćwiartowania zwłok Ralpha.

W styczniu 2003 roku, zaledwie trzy miesiące po wyemitowaniu odcinka, makabryczne metody Tony’ego i Christophera najwyraźniej zainspirowały rzeczywiste zabójstwo. Jason Bautista, mieszkaniec Riverside w Kalifornii, rzekomo zamordował swoją chorą psychicznie matkę przez uduszenie, jak donosi CNN. Z pomocą swojego młodszego brata pozbył się jej ciała w wąwozie Orange County. Jej rozczłonkowana głowa i ręce zostały później znalezione w torbie marynarskiej w rodzinnym domu Bautista w Riverside. Bautista został skazany za morderstwo pierwszego stopnia w 2005 roku, skazany na 25 lat więzienia (przez San Diego Union-Tribune).

Nawet bez prawdziwych konotacji, oryginalna scena była już wystarczająco trudna do obejrzenia. Jednak mając na uwadze zbrodnię Jasona Bautisty, sekwencja starzeje się bardzo słabo, prawie 20 lat po pierwszym wyemitowaniu.

Czy ten post był pomocny?