Skip to content

Sam Mendes zostanie uhonorowany nagrodą TIFF Ebert Director Award – Toronto

16 de sierpień de 2022
Photo credit Charlie Gray Searchlight Pictures e1660660163975

Sam Mendes, którego najnowszy film z Searchlight, Imperium Światła, ma swoją kanadyjską premierę na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Toronto, otrzyma nagrodę TIFF Ebert Director Award.

„Od pierwszego występu na TIFF z amerykańska piękność, reżyser Sam Mendes przywiózł do Toronto swoją wymagającą i liryczną wizję kina” – powiedział dyrektor generalny Toronto International Film Festival, Cameron Bailey. „Cieszymy się, że możemy uhonorować jego wyjątkowy głos i dorobek tegoroczną nagrodą TIFF Ebert Director Award”.

Nagroda TIFF Ebert Director Award przyznawana jest filmowcom, którzy w swojej karierze byli przykładem wielkości, nazwana na cześć krytyka filmowego Rogera Eberta. Nagroda jest ewolucją festiwalowej nagrody Rogera Eberta Golden Thumb Award, która w przeszłości trafiała do uznanych filmowców, takich jak Martin Scorsese, Claire Denis, Ava
DuVernay, Wim Wenders i nieżyjąca już Agnès Varda. Wcześniejsi laureaci, którzy otrzymali nagrodę od czasu TIFF Tribute Awards zostali przedstawieni, to Denis Villeneuve (2021), Chloé Zhao (2020) i Taika Waititi (2019).

Mendes dołącza do wcześniej ogłoszonych laureatów nagrody TIFF Tribute Award, do obsady zespołu Mój policjantktóry otrzyma nagrodę TIFF Tribute Award for Performance wręczaną przez Polestar.

Nagrody TIFF Tribute, wręczane przez BVLGARI, powrócą na ceremonię zbiórki pieniędzy w niedzielę, 11 września, w hotelu Fairmont Royal York w Toronto.

Mendes miał światową premierę swojego filmu z 1999 roku amerykańska piękność na TIFF, który zabrał do domu nagrodę People’s Choice Award festiwalu, a następnie zdobył pięć Oscarów, w tym dla najlepszego filmu i najlepszego reżysera.

Mendes napisał, wyreżyserował i wyprodukował Imperium Światła. Film, którego akcja rozgrywa się w angielskim nadmorskim miasteczku na początku lat 80., jest opowieścią o ludzkim związku i magii kina. Z Olivią Colman, Michealem Wardem, Tomem Brooke, Tanyą Moodie, Hannah Onslow, Crystal Clarke, z Tobym Jonesem i Colinem Firthem, Mendes współpracował również z wielokrotnie nagradzanym DP Rogerem Deakinsem, który w 2019 roku był także laureatem TIFF Tribute Award.

Czy ten post był pomocny?