Skip to content

Reżyser Damon Thomas omawia balansujący ton w swoim komediowym horrorze Egzorcyzm mojego najlepszego przyjaciela – wywiad na wyłączność

6 de październik de 2022
l intro 1665062749

Damon Thomas na premierze Egzorcyzmu mojego najlepszego przyjaciela

Od czasu, gdy straszliwy festiwal reżysera Williama Friedkina „Egzorcysta” utrwalił przerażającą ideę opętania przez demona i procedury usunięcia go ze świadomości popkultury, filmy o odpędzaniu demona przerażały widzów. Jednak bardzo niewielu używało rytuału jako źródła śmiechu. Wyjątkiem jest „Egzorcyzm mojego najlepszego przyjaciela”. W swoim pełnometrażowym debiucie reżyserskim Damon Thomas zapewnił, że film z lat 80. zawiera cały terror i przerażenie, jakich możemy się spodziewać po filmie o egzorcyzmach, jednocześnie dodając fabułę mnóstwa humoru, który sprawi, że widzowie będą się śmiać, nawet gdy są kuląc się w przerażeniu.

Film koncentruje się na Abby Elsie Fisher i Gretchen Amiah Miller, czczących Boy George nastoletnich bestiach, którzy napotykają więcej, niż się spodziewają, gdy wpadają do opuszczonego domu podczas piżama party. Kiedy Gretchen zaczyna się zmieniać, stając się najbardziej wredną dziewczyną, Abby robi wszystko, co w jej mocy, aby dowiedzieć się, co się dzieje z jej przyjaciółką, a kiedy zdaje sobie sprawę, co się naprawdę dzieje, korzysta z pomocy żałośnie niewykwalifikowanego, ale niezwykle entuzjastycznego Christiana Cytryna ( Christopher Lowell, kulturysta dla Chrystusa, pospiesznie wykonał tytułowy akt. To pokryty cukierkami film, który nigdy nie ucieka od ciemnych zakamarków nastoletniego doświadczenia, niezależnie od tego, czy jest to spowodowane obecnością demona, czy nie.

Thomas, doświadczony reżyser programów telewizyjnych, takich jak „Penny Dreadful”, „Dracula” i „Killing Eve”, usiadł z Looperem, aby porozmawiać o tym, co przemówiło do niego w „Egzorcyzmie mojego najlepszego przyjaciela”, jak zrównoważył kombinację horroru i komedia oraz dlaczego pudełko Hamburger Helper odegrało ważną rolę w jednym z najzabawniejszych linijek filmu.

Ustanowienie unikalnego tonu z Egzorcyzmem Mojego Najlepszego Przyjaciela

Wyreżyserowałeś wiele programów telewizyjnych, ale to twój pierwszy film fabularny. Co przyciągnęło Cię do tego konkretnego projektu?

Jako reżyser zawsze szukasz możliwości. Scenariusz został wysłany do mnie. Jenna Lamia [wrote] scenariusz i bardzo mi się podobał. Pomyślałem, że to prawdziwa okazja, aby zrobić film o przyjaźni, który został opętany przez demoniczne opętanie. Bardzo interesuje mnie ton, od „Draculi”, „Penny Dreadful” i „Killing Eve”. Lubię [when] możesz mieć rzeczy, które są przerażające i zabawne, i mieszać je razem, ale w sposób zgodny z prawdą. I kocham lata 80-te. Kocham muzykę. Dorastałem w latach 80-tych.

„Egzorcyzm mojego najlepszego przyjaciela” to mieszanka komedii i horroru. Jaki był twój proces równoważenia tych dwóch?

Myślę, że to naprawdę interesujące. Pierwszy asystent reżysera, Steve Moore, kiedy kręciliśmy, mówił: „Nie spodziewałem się, że tak będzie”. Ale jestem całkiem nastawiony na ten ton. Wszystko sprowadza się do tego, czy jest to zgodne z charakterem?

Kiedy demon się ukazuje, Christian Lemon jest w siódmym niebie. Jest tak podekscytowany, że udało mu się to zrobić, i to jest prawdziwe dla tej postaci, ponieważ ustawiliśmy go tak, żebyś wiedział, że jest trochę zdesperowany, by odprawić egzorcyzmy i dlatego to działa. Jeśli wszystko skonfigurujesz prawidłowo, to [the audience] zaakceptować[s]. I oglądałem to zeszłej nocy [at a screening] z 300 osobami [was] naprawdę interesujące jest obserwowanie, jak ludzie kochają te chwile z nim.

Musisz do tego podejść z ufnością. Jeśli po prostu zaczniesz opowiadać dowcipy, będąc głupim, to się nie sumuje. Poza tym jest to coś, nad czym pracujesz w edycji. Wybierasz to w górę iw dół, aby uzyskać odpowiednią mieszankę.

Obsada Elsie Fisher i Amiah Miller

Abby i Gretchen jedzą mrożony jogurt w Egzorcyzmie mojego najlepszego przyjaciela

Elsie Fisher i Amiah Miller byli fantastyczni jako dwójka głównych bohaterów filmu. Oboje są młodzi, ale robią bardzo znaczące występy. Jak je rzuciłeś?

kochałem [Elsie Fisher in] „Ósma klasa” i pomyślała, że ​​zawsze potrzebujesz punktu widzenia w filmie, kogoś, kto jest widzem, a my lubimy jej kibicować. Nie zawsze tego potrzebujesz, ale to całkiem miłe. Obejrzałem wiele taśm dla Gretchen, a potem wybrałem trzy, żeby poczytać chemię z Elsie. To wszystko działo się podczas COVID, więc wszystko było na Zoomie. I weszła Amiah i zdmuchnęła nas. Pomyśleliśmy: „Ona jest świetna”.

Wspaniałe było to, że kiedy kręciliśmy, cała czwórka [actors who played the teenage group of friends, which also included] Rachel [Ogechi Kanu] i Kathy [Ang], wszyscy tak dobrze się dogadywali. Dosłownie byli tą grupą przyjaciół i wspaniale było zobaczyć ich razem. Pomyślałem: „To naprawdę zacznie działać na ekranie”.

Jako była nastolatka mogłam się z nimi utożsamiać.

To wspaniale. Również, [it’s] dobrze mieć amerykańską kobietę [writer] która również była nastolatką w liceum. mógłbym zapytać [her] niektóre pytania.

Jedną z interesujących rzeczy było to, że nigdy nie mieliśmy Hamburger Helper w Wielkiej Brytanii. Kiedy więc Hamburger Helper był w scenariuszu, powiedziałem Jennie: „Powinniśmy się upewnić, że trzyma pudełko tak, jakby miała to zrobić”. Więc nawet jeśli nie masz tego odniesienia dorastając kulturowo, jest to coś, co rozumiesz. Rozumiesz; masz ten moment. [During a screening] kiedy wyszła i powiedziała: „Jej hamburgery nie potrzebują pomocy”, wszyscy mówili: „Och”. Mieli duży [reaction].

Badanie rzeczywistych problemów przez pryzmat horroru

Znajomi korzystający z tablicy ouija w Egzorcyzmie mojego najlepszego przyjaciela

Ten film zajmuje się również poważnymi problemami, takimi jak napaść seksualna i problemy z wizerunkiem ciała. Dla nastolatek to wielka sprawa, ale rodzice i nauczyciele w filmie są nieświadomi, co może być postrzegane jako zabawne lub tragiczne w zależności od twojej perspektywy. Co chciałeś przekazać na te tematy i sposób, w jaki dorośli radzą sobie z nimi w filmie?

Lata 80. są interesujące, ponieważ brakuje informacji. Wszyscy żyliśmy [much] mniejsze życie. Pod wieloma względami mamy teraz mniejsze życia. Mamy regularne rzeczy, które robimy cały czas, a mamy trochę [wrap-around] życia, ale w internecie jesteśmy narażeni na tysiące opinii, pomysłów i informacji. Ale w latach 80. nigdy tego nie mieliśmy, więc ludzie byli mniej poinformowani i dlatego gdziekolwiek mieszkałeś, żyłeś w dość zaściankowy, niedoinformowany sposób. Jako dziecko masz tylko rodziców jako źródło cynicznych poglądów, a od czasu do czasu możesz spotkać rodziców kogoś innego.

Sposób, w jaki pamiętam, na pewno wtedy, sposób, w jaki ludzie mówili o seksualności, nie był tematem dyskusji. Pomyślałam, że to bardzo interesujące [the parents in the movie] nie chcą myśleć o swojej córce, kiedy [sexual assault] jest wspomniany. Wtedy rodzice mówią: „Brałeś narkotyki?” To ich zdenerwowało. W pewnym sensie było to wtedy interesujące. Pamiętam, jak mówiłem mamie o moim koledze ze szkoły: „Lee powiedział, że jest gejem”. A moja mama powiedziała: „To tylko faza”, bardzo pewnie. Bo jeśli ludzie nie mieli otwarcie gejowskich przyjaciół, to nie sądzili, że znają homoseksualistów, więc był to ten nieznany teren.

Myślę, że jest to część tamtych czasów, ignorancja i brak otwartej dyskusji, a ludzie są na tyle wolni, by mówić o sobie. To uciskanie rzeczy było w dużej mierze częścią lat 80-tych w mniejszych społecznościach, które nie były zbyt kosmopolityczne. Seksualność i tego typu rzeczy to bardzo skomplikowane kwestie, a my wciąż przesuwamy granice teraz i to jest 40 lat później.

Poza tym nastolatki są dla siebie okrutne. Ludzie byli dość okrutni w sposób, który był naprawdę bezmyślny. [Abby and Gretchen’s friend] Małgorzata [played by Rachel Ogechi Kanu], kiedy jest w łóżku, a Abby idzie się z nią zobaczyć, mówi: „Byłam w dupie. Nigdy nie powinnam się z niej śmiać”. Ona wie i właśnie to lubię w gatunku horrorów. Ponieważ Gretchen jest opętana, potrafi być bardzo okrutna i manipulować ludźmi, ale pozwala spojrzeć na te kwestie przez pryzmat horroru.

„Egzorcyzm mojego najlepszego przyjaciela” jest dostępny na Prime Video.

Ten wywiad został zredagowany dla jasności.

Czy ten post był pomocny?