Skip to content

Egzorcyzm mojego najlepszego przyjaciela: Szkoła średnia to piekło

1 de październik de 2022
l intro 1664546362

Gretchen wygląda na zirytowaną

OCENA REDAKCJI: 6,5/10

Plusy
  • Obsada jest świetna
  • Równowaga między horrorem a komedią jest dobra
Cons
  • Dojście do głównego wydarzenia trwa trochę za długo
  • Może zacząć wydawać się nagle, gdy próbuje dopasować wiele rzeczy do swojego środowiska wykonawczego

Nastolatkowie i horrory powstały dla siebie nawzajem, i to nie tylko dlatego, że straszne filmy zostały stworzone na dobrą randkę. Jest coś z natury przerażającego w całym przedsięwzięciu bycia nastolatkiem, wkraczaniu w świat, w którym wszystko wydaje się wiązać z wysoką stawką, a każdy fałszywy ruch może cię wszystko kosztować. Wrzuć kocioł wrzących emocji, który jest okresem dojrzewania i jest to przepis na świat, który wydaje się życiem i śmiercią, nawet jeśli tak nie jest.

Nic więc dziwnego, że historie takie jak „Egzorcyzm mojego najlepszego przyjaciela” mają tak szeroki oddźwięk. Powieść grozy Grady’ego Hendrixa o grupie nastoletnich przyjaciół w Południowej Karolinie z lat 80. i skutkach, jakie pojawiają się, gdy jeden z nich spotyka demona, jest zarówno zabawną komedią grozy, jak i solidną metaforą szczególnego rodzaju nastoletniego strachu. Co dzieje się z twoim życiem, gdy twój najlepszy przyjaciel, osoba, której trzymasz się przede wszystkim, nagle wydaje się być inną osobą? Czy potrafisz wyciągnąć je z krawędzi? Powinieneś? Co jeśli zabiorą cię ze sobą?

Te tematy i reakcje, jakie wywołuje postać Hendrixa, przenoszą się nienaruszone do filmowej wersji tej historii, wyreżyserowanej przez Damona Thomasa na podstawie scenariusza Jenny Lamii. Chociaż nieodłączne ograniczenia czasowe adaptacji filmu skracają niektóre z jej bardziej soczystych wątków fabularnych, a balans horror-komedia czasami przechyla się nieco za daleko w obie strony, „Egzorcyzm mojego najlepszego przyjaciela” działa jako całkowicie, konsekwentnie zabawny nastolatek podróż horroru, zakorzeniona w fascynujących, ludzkich występach głównej obsady.

Posiadanie dojrzewania

Najlepszymi przyjaciółkami tytułowego filmu są Abby (Elise Fisher) i Gretchen (Amiah Miller), dwie nastolatki uczęszczające do tej samej prywatnej szkoły, choć żyją zupełnie inaczej. Rodzice Gretchen są bogaci, wpływowi i głęboko religijni, podczas gdy rodzice Abby są… prawie przeciwieństwem tego. Mimo to obie dziewczyny są związane jak siostry, dzieląc się wszystkim i pomagając sobie nawzajem w każdej trudnej sytuacji i niepewności wraz z innymi przyjaciółkami Margaret (Rachel Ogechi Kanu) i Glee (Cathy Ang).

To wszystko zmienia się pewnej nocy, kiedy dziewczyny decydują się na spokojne przyjęcie trochę za daleko, a Gretchen wędruje do opuszczonego budynku tylko po to, by wrócić… cóż, jakoś inaczej. Abby niemal natychmiast zauważa, że ​​jej najlepsza przyjaciółka się zmienia, nawet jeśli na początku nie ma wyjaśnienia, jak i dlaczego, a wkrótce efekty tej zmiany odbijają się echem w życiu wszystkich czterech dziewczynek. Gdy przyjaźnie się rozplatają, plotki i dramaty narastają, dla Abby jest jasne, że Gretchen stało się coś bardzo złego, a jej jedyną nadzieją na uratowanie najlepszej przyjaciółki może być lokalny chrześcijański mówca motywacyjny (Christopher Lowell), który jest mu przeszkodą.

Chociaż tytuł w pewnym sensie zdradza, co stanie się z Gretchen pod koniec filmu, „Egzorcyzm mojego najlepszego przyjaciela” wydobywa większość swojego prawdziwego horroru z powolnego zejścia w ciemność, która następuje po fatalnej imprezie. Widzimy przejście Gretchen od jasnego promienia słońca w życiu Abby do czegoś znacznie dziwniejszego i bardziej nieprzewidywalnego w kilku bolesnych scenach dramatu nastolatków, które mogą być nadprzyrodzone lub mogą być po prostu podłością szkoły średniej. Powieść Hendrixa jest absolutnie mistrzowska w przedstawianiu tych małych zmagań, prowadzących do wielkiej, a jeśli film ma fatalną wadę, jest to, że po prostu nie ma wystarczająco dużo miejsca w narracji, aby dodać głębi i złożoności, na które książka miała dużo miejsca . Żonglowanie tym, co wygląda na realistyczne spór nastolatków z czymś znacznie bardziej złowrogim, jest ogromną częścią uroku „Egzorcyzmu mojego najlepszego przyjaciela” i chociaż Thomas zdecydowanie się na tym koncentruje, nigdy nie wydaje się to wystarczające.

Nastoletnie demony

Dziewczyna wygląda na przestraszoną

Ale to, czego filmowi brakuje w nieruchomościach, aby pokryć wszystkie złożone podstawy materiału źródłowego, nadrabia dwiema rzeczami: świetną obsadą i solidnym zrozumieniem równowagi tonalnej niezbędnej do nawiązania tej historii. Fisher i Miller są bardzo świadomi swojej pozycji w tym filmie jako dwie młode kobiety zmuszone do radzenia sobie z najtrudniejszymi emocjonalnymi turbulencjami swojego młodego życia, i obie stają na wysokości zadania, Fisher jako sfrustrowana, kochająca najlepsza przyjaciółka i Miller jako powolna spirala skazana na zagładę dziewczyna tańczy na krawędzi własnego zapomnienia. Są w stanie wytworzyć na ekranie prawdziwe uczucie miłości, a to robi różnicę. Chociaż ich historie nie są tak wyeksponowane, tajna broń filmu może po prostu natchnąć bohaterów Anga i Kanu takim samym człowieczeństwem i surowym nastoletnim życiem, jak ich współ-gwiazdy, nadając utworowi dodatkową głębię jego energii.

Wszystkim czterem gwiazdom, wspieranym przez Lowella w złodziejaszku scen w przedstawieniu, udaje się również uchwycić delikatny ton opowieści, która musi szybciej przechodzić między komedią a przerażeniem niż wolniejsza książka Hendrixa. Thomas, najbardziej znany ze swojej pracy balansującej delikatniejsze nuty tonalne w rzeczach takich jak „Killing Eve”, jest w stanie uchwycić bardzo cienką granicę między zabawnymi a przerażającymi w kilku kluczowych scenach, w tym w jednej chwili wyrwanej niemal bezpośrednio z książki z przerażającą precyzją. To bardzo trudna linia, ale dzięki jego wskazówkom i sprytnemu scenariuszowi Lamii, film w większości się to udaje.

Gdy wkraczamy w październik, „Egzorcyzm mojego najlepszego przyjaciela” pojawia się jako godny gracz na scenie horroru 2022, filmie, który wie, gdzie umieścić swoje serce i gdzie umieścić swój strach, i bardzo zabawny sposób na rozpoczęcie sezonu Halloween.

„Egzorcyzm mojego najlepszego przyjaciela” można obejrzeć na Amazon Prime Video.

Czy ten post był pomocny?