Skip to content

Recenzja „The Super Mario Bros. Movie”: Chris Pratt daje kultowemu graczowi uroczą grę fabularną na duży ekran

4 de kwiecień de 2023
The Super Mario Bros Movie

Powszechnie uważana za jedną z najlepszych serii gier wideo w historii, Super Mario Bros. to kultowy, obejmujący pokolenia sukces, który przeszedł wiele iteracji, aby zawsze nadążać za duchem czasu. Jednym z obszarów, w którym poniósł porażkę, była wersja filmu akcji na żywo z 1993 roku, w której Bob Hoskins i John Leguizamo wystąpili jako Mario i Luigi, hydraulicy z Brooklynu, którzy wyruszają na fantastyczną przygodę. To była krytyczna i komercyjna klapa, choć udało jej się znaleźć trochę kultu w następnych dziesięcioleciach.

Filmowo jednak Film Super Mario Bros — nowa animowana współpraca kinowa pomiędzy Nintendo i Illumination 00 to zwycięzca dla rodzin, idealny format na duży ekran i wystarczająco wierny, by nie odstraszyć legionów fanów, zarówno starszych, jak i młodszych. Animacja to właściwy kierunek, a reżyserzy Aaron Horvath i Michael Jelenic, wraz ze scenarzystą Matthew Fogelem, czynią ją czarującą, jeśli nie na poziomie takich ulubieńców Illumination, jak Minions, Sing, Sekretne życie zwierzaków domowych I Nikczemny ja. To nazwa gwiazdy, która działa dobrze przez 90 minut, wystarczy, aby wysłać dzieci do gry w prawdziwą grę, gdy tylko wrócą do domu. Najmądrzejszą rzeczą jest to, jak ta wersja ekranowa pod wieloma względami przypomina grę, z najmądrzejszymi fragmentami, które stawiają postacie w długich i krętych sytuacjach, które gracze rozpoznają.

POWIĄZANY: Let’s A-Go: „Super Mario Bros Movie” osiąga poziom 225 mln USD + Global Bow, prawdopodobnie najlepszy jak dotąd rok – zapowiedź Box Office

Japońska wersja anime Super Mario w 1987 roku była prawdopodobnie pierwszą, a przynajmniej jedną z pierwszych, filmową adaptacją gry wideo, jakkolwiek skromny był ten godzinny wysiłek. Tym razem wszystkie dzwony i gwizdy są tam z gwiazdorską obsadą głosową, w skład której wchodzą Chris Pratt jako Mario i niepohamowany Charlie Day jako młodszy brat Luigi, dwóch hydraulików z Nowego Jorku z Lower Borough z włoskiej rodziny, która być może nie docenia ich talentów tyle, ile powinni. Wpadając w sytuację kryzysową, która wymaga szybkiej naprawy pękających rur wodociągowych na ulicy, zamiast tego zostają przetoczeni przez labirynt tych rur i wylani do innego świata, podobnie jak Alicja zeszła do króliczej nory.

Podczas gdy Mario ląduje w kolorowym i przyjaznym Królestwie Grzybów, brat Luigi czeka coś całkowicie przerażającego, ponieważ został porwany do Mrocznych Krain, gdzie rządzący Królem Koopas, przerażający gigantyczny żółw Bowser (Jack Black) werbuje go groźbą śmierci, w jego dążeniu do poślubienia księżniczki Peaches (Anya Taylor-Joy), aby zdobyć jej Grzybowe Królestwo i rządzić światem. Na szczęście Mario jest w tej sprawie i pomaga mu wesoły mieszkaniec Toad (Keegan Michael Key), który zaprzyjaźnia się z nim i przedstawia go Księżniczce. Łączą siły, aby powstrzymać Bowsera i uratować Luigiego, który jest w głębokim doo-doo. W końcu dołącza do nich Donkey Kong (oczywiście), któremu zabawnie głosił Seth Rogen, entuzjastyczny i utalentowany obywatel Królestwa Dżungli i Armii Konga, prowadzonej przez jego zmęczonego ojca Cranky Konga (Fred Armisen). W walce na śmierć i życie Mario musi wszystkim udowodnić swoją wartość, zanim połączą siły w ostatecznej bitwie, która jest obecnie podstawą tego rodzaju rozrywki.

Wszystko to jest niezwykle sympatyczne i pełne śmiechu, jeśli nie szalejącego dowcipu. Posiadanie głosów takich jak Black i Rogen zdecydowanie podnosi stawkę niektórych pchnięć wywrotowym humorem, a wszyscy wydają się cieszyć tym okresem, zdecydowanie przygotowanym na kontynuacje, ponieważ Mario i Luigi mają zamiar rozpocząć nowy akt w swoim długie kariery. Animacja CGI idzie w parze z jaskrawymi kolorami zestawionymi ze złowieszczymi Mrocznymi Krainami, a filmowi ogromnie pomaga błyskotliwa i melodyjna ścieżka dźwiękowa Briana Tylera. Jako dowód na to, że twórcy filmu starali się być wierni swojemu źródłu, jest nawet miejsce dla Charlesa Martineta, oryginalnego głosu gier wideo Mario i Luigi przez ostatnie trzy dekady.

Producentami są Chris Meledandri i twórca Mario z Illumination, a także przedstawiciel Nintendo i członek Shigeru Miyamoto. Universal wypuszcza go w środę w kinach.

Czy ten post był pomocny?