Skip to content

Recenzja „Tetris”: Taron Egerton w sensacyjnej historii pochodzenia gry wideo, która gra jak trzymający w napięciu thriller szpiegowski z czasów zimnej wojny – SXSW

16 de marzec de 2023
tetris

Pełne ujawnienie: Pozwij mnie, ale nie tylko nigdy nie grałem w kultową grę wideo Tetris z lat 80., nigdy nie grałem usłyszał tego przed zetknięciem się z tym nowym filmem Tetris, który miał światową premierę dziś wieczorem na SXSW i pochodzi od Apple Original Films. Zdaję sobie sprawę, że prawdopodobnie jestem trochę dziwakiem dla pokolenia graczy, ale mogę tylko powiedzieć, że mój brak wiedzy na temat tego produktu nie zaszkodził ani trochę w szalonej zabawie filmem, który opowiada historię jego pochodzenia. W rzeczywistości wydaje się, że jest to część zachęcającego, ale mało prawdopodobnego nowego gatunku w tym młodym roku: filmów o historii dobrze znanych produktów. Jeżyna z IFC i Paramount, Flamin’ Hot z Searchlight i teraz Tetris firmy Apple były prezentowane w tym tygodniu na targach SXSW (Jeżyna faktycznie miał swoją premierę w Berlinie), a jeśli uważasz, że oglądanie pojawienia się smartfona, marki Cheetos i gry wideo dla jednego gracza jest, no cóż, mniej niż przekonujące, pomyśl jeszcze raz.

Po przejrzeniu poprzednich dwóch (Jeżyna tutaj i Flamin’ Hot tutaj), a teraz muszę myśleć, że biografie o rzeczach, a nie o ludziach, mają świetlaną przyszłość.

Tetris, dla tych jak ja, którzy nie mieli pojęcia, okazuje się być jedną z najpopularniejszych gier wideo wszechczasów, opartą na puzzlach grą dla jednego gracza, w której musisz zaprojektować nieskończoną liczbę kolorowych kształtów geometrycznych na jednej planszy, dopasowując je wszystkie do siebie. To jest coś, co doprowadza mnie do szału, ale oglądanie film o tym, jak do tego wszystkiego doszło, to inna sprawa, ponieważ ta, wyreżyserowana przez Jona S. Bairda (Stan i Ollie) i napisany przez Noah Pinka, jest po prostu porywający, gra bardziej jak międzynarodowy thriller szpiegowski z czasów zimnej wojny niż podręcznik do uzyskiwania praw do rosyjskiej gry wideo. Tak, to ostatnie zdanie jest tym, co składa się na kości tej historii, ale gwarantuję, że będziesz na krawędzi swojego siedzenia i, co ciekawe, wszystko to jest prawdą.

Jest rok 1988, Henk Rogers (Taron Egerton) jest przedsiębiorcą i właścicielem Bullet-Proof Software mieszkającym z żoną Akemi (Ayane Nagabuchi — doskonała) i córką Mayą w Japonii. Szuka gry wideo, która mogłaby wysadzić rynek w powietrze, a pewnego dnia na pokazie konsumenckim w Las Vegas ląduje na mało znanym Tetrisie i — bingo! — o to chodzi, myśli. Udaje mu się zdobyć japońskie prawa do gry, ale okazuje się, że one nie istnieją. Nieco więcej badań wysyła go do Rosji, gdzie musi negocjować z podmiotami korporacyjnymi z czasów zimnej wojny, ponieważ tam gra jest wielkim hitem, domowym sukcesem wymyślonym przez przeciętnego pracującego faceta, który zabija czas, rozwijając ją, a następnie obserwując, jak łapie ze współpracownikami, a potem kraj, który za żelazną kurtyną był mało znany.

Henk poznaje samego mężczyznę, Alexeya Pajitnova (wspaniały Nikita Efremov), skromnego faceta, który jest całkowitym przeciwieństwem agresywnego pitbulla Henka, ale w końcu go przekonuje. Jednak w dzikim zbiegu wydarzeń rywale zbliżają się do Moskwy dokładnie w tym samym czasie. Należą do nich Robert Stein (Toby Jones, jak zwykle świetny), który myśli, że ma kilka umów, ale okazuje się, że są one niepewne, w tym jedną z Mirrorsoft UK należącą do nikogo innego jak ekstrawaganckiego magnata prasowego i miliardera Roberta Maxwella (Roger Allam), który jest również na tropie Tetrisa wraz ze swoim zapiętym na guziki synem Kevinem (Anthony Boyle). Jego motywacje są pobieżne, jak wkrótce się dowiemy.

Współpracując z tłumaczką, Sashą (Sofia Lebedeva), Henk zostaje wciągnięty w grę w kotka i myszkę o prawa do ziemi, w której bierze udział także Nintendo, które ma wypuścić swojego Game Boya, kluczowe miejsce docelowe dla gry takiej jak Tetris . W to wszystko zamieszani są sami Rosjanie, w tym przebiegły agent KGB Valentin Trifonov (Igor Grabuzov), który przeczuwa koniec Związku Radzieckiego i widzi tu dla siebie kluczową szansę przed rozpadem. Jest też Oleg Shtefanko aka Stefan jako Belikov, który pracuje dla agencji ELORG i staje się kluczowym graczem Rogersa w tym wszystkim. Nawet radziecki przywódca Michaił Gorbaczow (Matthew Marsh) pojawia się na część tej szalonej kołdry graczy.

To, co najbardziej interesuje Bairda i Pinka, to polityka i intrygi, nieznane sekrety stojące za tworzeniem czegoś, co ostatecznie przekształci się w światowy fenomen, a także związek i przyjaźń stojące za człowiekiem, który to stworzył, i człowiekiem, który przynieś to światu. Egerton ponownie znalazł świetną rolę i przykuł ją do perfekcji. Henk Rogers jest nieustępliwym, nieugiętym sprzedawcą i wierzącym w siebie wbrew wszelkim przeciwnościom — i powiem ci, że te szanse rosną. Allam, pod ciężką protezą w grubym garniturze, gra Maxwella do rękojeści, ale cała obsada jest tutaj wspaniała w filmie, który trzymał mnie na krawędzi bardziej niż jakikolwiek inny Cel film mógłby kiedykolwiek zrobić.

Pozdrowienia dla scenografa Dana Taylora, który musiał odtworzyć Rosję, Japonię, Anglię i nie tylko w Szkocji, co skutecznie podwaja się za wszystko. Producentami są Matthew Vaughn (który pracował z Egertonem przy wielu filmach m.in Kingsman Do Człowiek rakieta), Gillian Berrie, Claudia Vaughn, Len Blavatnik i Gregor Cameron.

To trzeba zobaczyć. To nawet wystarczy, abym chciał zagrać w tę grę. Apple TV+ rozpocznie transmisję strumieniową 31 marca.

Tytuł: Tetris
Dyrektor: Jona S. Bairda
Scenarzysta: Noah Pink
Rzucać: Taron Egerton, Nikita Efremov, Roger Allam, Toby Jones, Anthony Boyle, Sofia Lebedeva, Oleg Shtefanko, Igor Grabuzov
Dystrybutor: Oryginalne filmy Apple
Czas trwania: 1 godz. 58 min

Czy ten post był pomocny?