Skip to content

Recenzja Sundance „When It Melts”: Veerle Baetens opowiada wstrząsającą emocjonalnie historię o trudnym życiu

22 de styczeń de 2023
STILL1 WIM

To odręczny komplement dla Sundance, aby zobaczyć tak emocjonalnie oszałamiający film, jak belgijski reżyser Veerle Baetens Kiedy topi się, który miał swoją premierę dziś wieczorem w Festiwalowym Konkursie Dramatycznym Światowego Kina, i od razu zastanawiam się, dlaczego film o takiej sile nie zadebiutuje w oficjalnej selekcji w Cannes w tym roku. W żaden sposób nie sugeruje to, że amerykański pokaz indie jest czymś w rodzaju drugiego najlepszego miejsca, a raczej aktem oskarżenia największej europejskiej imprezy kinowej, która rutynowo przedstawia tak wstrząsające historie torturowanych i niespokojnych kobiet — o ile są one reżyserowane przez mężczyzn.

Jak na ironię, co najmniej dwóch z tych ludzi (zwłaszcza Michael Haneke i Lars Von Trier) jest rozpoznawalnych ze względu na swój wpływ na ten intensywny i bezkompromisowy debiut, który wyznacza bardzo wysoką poprzeczkę tegorocznemu międzynarodowemu sektorowi artystycznemu. Jeśli chodzi o badanie okrucieństwa młodzieży, w pewnym stopniu się tu pokrywają Blisko autorstwa rodaka Baetensa Lukasa Dhonta, uznanego przez krytyków i prawdopodobnie pretendenta do Oscara, który zajmuje się skutkami niegdyś intymnej przyjaźni dwóch młodych chłopców, którzy wkraczają do szybkowarowego świata szkoły średniej. Ale Baetens podnosi to napięcie do piątego biegu dzięki tej podwyższonej adaptacji powieści Lize Spit z 2021 roku Topnienie. Trudno w tej chwili wiedzieć, jakie będzie życie tego filmu i która publiczność będzie miała na to ochotę, ale nie ma prawie nic do zarzucenia jego występowi i wykonaniu.

Najbardziej uderzającym osiągnięciem filmu Baetensa jest to, że wymyka się on zwykłej zasadzie filmów z podwójną osią czasu, zgodnie z którą jeden okres jest zwykle bardziej interesujący niż drugi. Zaczyna się od Evy (Charlotte De Bruyne), która po kłótni z młodszą siostrą o wyprowadzkę ze wspólnego mieszkania, otrzymuje internetowe zaproszenie na wydarzenie upamiętniające życie zmarłego w młodości przyjaciela Jana. Przygotowując się do udziału, Eva wraca myślami do swojej młodości w małym miasteczku i przyjaźni z dwoma miejscowymi chłopcami, Timem i Laurensem (razem znani są jako Trzej Muszkieterowie). Śmierć Jana rzuca cień nawet w tych wczesnych retrospekcjach, pozostawiając osobę zastanawiającą się, czy jego odejście jest katalizatorem, który powoduje, że Eva zamraża bryłę lodu, wkłada ją do samochodu i wraca z nią do swojej starej wioski.

Baetens, być może lepiej znana jako aktorka z roli w 2012 roku Załamanie przerwanego koła, znalazł tutaj równie nienaganną obsadę. Stalowe, nieczytelne zaangażowanie De Bruyne’a w dorosłą Evę to jedno, ale jest jeszcze coś, co nadejdzie: Rosa Marchant jako młoda Eva jest po prostu niewiarygodna. W rozdzierającym serce występie, który bez wątpienia wprawi wielu widzów w zakłopotanie, Marchant rozwija historię bohatera. Córka apodyktycznego ojca i matki alkoholiczki nie może osiedlić się na ruchomych piaskach dysfunkcyjnej rodziny. W ten sposób Tim i Laurens stają się tak ważną częścią jej życia; pielęgnując nieodwzajemnioną potrzebę bycia kochaną i akceptowaną, bierze udział w ich coraz bardziej zseksualizowanych grach w prawdę lub wyzwanie, dając bezbronnym dziewczętom fałszywe poczucie bezpieczeństwa w ich obecności.

Stąd pochodzi tytuł; odniesienie do zagadki, na którą natrafia Eva, która jej zdaniem ugruntuje jej status muszkieterki i może zrobi coś więcej. Plany te są jednak udaremniane przez bogatą dziewczynę o imieniu Elisa, być może najbardziej syntetyczną ze wszystkich postaci z krwi i kości z prawdziwego świata (która sama w sobie może być -produkt pamięci). Przybycie Elisy wprawia w ruch spiralę wydarzeń, które między innymi ujawniają, że śmierć jej starego przyjaciela Jana jest definitywnie — ale nie całkiem — Kamień z Rosetty, o którym myśleliśmy, że będzie.

Po 2022 r., w którym droga więcej komercyjnych filmów o kobietach ugrzęzło, sugerowanie tego byłoby naiwnością Kiedy topi się jest w stanie przebić się w 2023 roku. Ale siła filmu Baetensa polega na tym, że naprawdę ląduje, a każdemu, kto go zobaczy, trudno będzie o tym zapomnieć. Co, mówiąc w tajemniczy sposób, jest tym, do czego dąży zdeterminowana bohaterka.

Czy ten post był pomocny?