Skip to content

Recenzja Sundance „Krajobraz niewidzialną ręką”: kosmici są ekonomicznymi władcami ludzkości w filmie Cory Finley Pic

25 de styczeń de 2023
vtx93hf8wLandscapeWithInvisibleHand Still1

Krajobraz z niewidzialną ręką to wyjątkowa opowieść o przetrwaniu pod ekonomiczną okupacją Vuvv, pozaziemskiej rasy, której celem jest dominacja nad ludzkością pod każdym względem oprócz przemocy. Scenariusz i reżyseria: Cory Finley (Zła edukacja, Konie pełnej krwi), innowacyjny, przejmujący film bada, w jaki sposób ludzkość może poradzić sobie z zmieniającą Ziemię okupacją kosmitów i wynikającym z niej starciem między klasami a handlem.

Film oparty na książce MT Andersona rozpoczyna się serią rysunków i obrazów stworzonych przez Adama Campbella (Asante Blackk). Jego sztuka dokumentuje, jak czasy się zmieniły w ciągu 10 lat, od kiedy zaczął rysować, aż skończył 17 lat w 2036 roku. Przedstawia życie przed i podczas inwazji obcych przez Vuvvów, którzy są opisywani jako lepkie, czworonożne, pudełko- ukształtowanych kosmitów z twardymi, wyściełanymi kończynami, których używają jako środka komunikacji. Bogaci sprzedali społeczność, kupując ideę postępu technologicznego, który doprowadził do utraty miejsc pracy, przestarzałej edukacji, niedoborów żywności i ubóstwa.

POWIĄZANY: Festiwal Filmowy w Sundance: pełna relacja z Wszykina

W szkole Campbell spotyka Chloe (Kylie Rogers), której rodzina jest bezdomna, a ponieważ się w niej podkochuje, Adam zaprasza ją i jej rodzinę do swojego domu bez pytania jego matki, pani Campbell (Tiffany Haddish).

Nowe warunki życia są niewygodne dla wszystkich, zwłaszcza dla dumnego ojca Chloe (Josh Hamilton) i zgorzkniałego starszego brata (Michael Gandolfini), ale młoda para wymyśla sposób na zarabianie pieniędzy, transmitując swój romans na żywo do kosmitów żyjących w pływających miastach na niebie. Gdy związek się rozpada, nastolatki dowiadują się, że są pozwane za udawanie romansu. Pani Campbell musi spotkać się z wpływową prawniczką Vuvv, Shirley, co skutkuje tym, że jedno z dzieci Shirley spędza tydzień z Campbellami, aby zrozumieć ludzką miłość i więź. To powoduje, że obie rodziny wpadają w spiralę chaosu, gdy uczą się żyć z tą istotą z innego świata, próbując przetrwać życie i siebie nawzajem.

To dziwne, że rodzice pozostawiają te dorosłe decyzje tym dzieciom bez rady czy czegokolwiek. Adam i Chloe jako para nie są interesujący, ale błyszczą osobno. Jest idealistą aż do przesady, dlatego przede wszystkim ma kłopoty prawne. Wpuszczać nieznajomego do domu tylko dlatego, że się w nim podkochujesz? A twoja mama się na to zgodzi? Tak, stara się chronić swoją rodzinę przed bezdomnością i zarabiać, jak tylko może, aby ją wspierać. Teraz są pozywani za zerwanie umowy, o której nie wiedzieli.

POWIĄZANE: 20 tytułów, które rozgrzeją chłód festiwalu Sundance 2023

Film porusza kwestie klas, płci i ekonomii, ale najmniej poruszanym tematem jest rasa. Dynamika między tymi rodzinami pozwala nam zobaczyć manifestację bigoterii, ale Campbellowie nie mogą zająć się tym w znaczący sposób, co mija się z celem bycia w 100 procentach intersekcjonalnym. Pani Campbell i ojciec Chloe często się kłócą; obraża ją i insynuuje, że jest lepszy od niej, a ona po prostu to znosi? Jak to jest realistyczne w jakimkolwiek charakterze?

Najmocniejszym elementem jest scenografia Sue Chan Krajobraz z niewidzialną ręką. Geniuszem tego wszystkiego są subtelne i niewielkie różnice, które sprawiają, że otoczenie wydaje się zamieszkane. Bez tych szczegółów projektowych kupowanie tej koncepcji byłoby trudne. Dobrze wiedzieć, że być może najbliższa przyszłość nie będzie wyglądać tak bardzo inaczej (poza inwazją obcych oczywiście).

To nie jest tylko film o kosmitach, to polityczne oświadczenie, w stylu Neilla Blomkampa czy Przybycia Denisa Villeneuve’a. To nie jest film o zabijaniu kosmitów lub uciekaniu przed wiązkami laserowymi, ale o ekonomicznych skutkach inwazji obcych: jak z nimi żyjesz i jak to kształtuje przyszłe interakcje międzyludzkie? W tej historii Vuvvowie zastępują oligarchię. Te rzeczy traktują nawet wykształconych ludzi jak śmieci.

POWIĄZANY: Czy powrót do osobistego Sundance rozkręci niezależny biznes filmowy?

Krajobraz z niewidzialną ręką slow-kroniki upadku amerykańskiego społeczeństwa. Pieniądze i zasoby znajdują się u kosmitów, którzy kontrolują każdy aspekt ludzkości. Szkoły są zamykane, aby uczniowie mogli uczyć się historii Vuvv w domu, ludzka siła robocza jest wypierana i wyceniana przez maszyny, ludzie są zmuszani do asymilacji z kulturą, o której nic nie wiedzą, ponieważ 1 procent przyćmił Ziemię. Brzmi znajomo? To odbicie przyszłości, jeśli się nie zbierzemy.

Jest scena, w której Adam mówi o odporności, która jest znakiem rozpoznawczym ludzkiego życia. W obliczu przeciwności losu nie ma innego wyjścia, jak tylko stawić czoła uciskowi gospodarczemu i niepokojom politycznym.

Czy ten post był pomocny?