Skip to content

Recenzja John Wick: Rozdział 4: Nowa największa tetralogia Keanu Reevesa

14 de marzec de 2023
l intro 1678734520

Pustynia Johna Wicka

OCENA REDAKCJI : 8 / 10

Zalety
  • Największa i najlepsza kontynuacja „Johna Wicka”.
  • Oto epicka akcja, o której zawsze marzyłeś
Cons
  • Mógłbym obejrzeć jeszcze godzinę – 169 minut to po prostu za mało

Słysząc, jak reżyser opisuje swój film jako list miłosny do kina, łatwo jest przewrócić oczami, wyobrażając sobie stereotypowy obraz małego dziecka, które po raz pierwszy w zdumieniu patrzy na duży ekran, a światło z projektora odbija się w dół. ich twarz. Nikt nie mógłby oskarżyć serii „John Wick” o to, że w jakikolwiek sposób przypomina ten przyjazny dla Oscara format, a jednak ten czwarty rozdział trwającej sagi o niezmiennie popularnym zabójcy Keanu Reevesa wydaje się najczystszym przykładem tego, czym powinien być filmowy list miłosny.

Podobnie jak Quentin Tarantino, masz wrażenie, że gwiazdor i jego stały współpracownik Chad Stahelski (jego były kaskader, który został reżyserem) są zmotywowani do kręcenia filmów wyłącznie poprzez to, jak mogą okazywać uczucia tym, których kochali przez lata, łącząc bezpośrednie hołdy dla klasyków z różnych gatunków w jedną, ekscytująco nieprzewidywalną bestię. Wpływ wschodnich filmów akcji na serię był widoczny od dawna, ale „Rozdział 4” z zapartym tchem kiwa głową do wszystkiego, od epickiego wizualnego rozmachu „Lawrence of Arabia” Davida Leana po trzeci akt, który – podobnie jak „Death Proof” Tarantino — czerpie zdrową garść wskazówek z filmu klasy B „Znikający punkt” z lat 70. To rodzaj bombastycznego hitu, który każdy reżyser na pewnym poziomie kręcenia filmów studyjnych ma nadzieję nakręcić: to współczesna epopeja, która pozwala im pokazać wszystko, co kochają w filmach, jednocześnie przekręcając te wpływy w coś całkowicie charakterystycznego, co mogło być zrobione tylko przez ich.

Powrót do podstaw, ale na większą skalę niż kiedykolwiek

Ze swoim zamiłowaniem do spektakularnie choreografowanych walk i wyszukanych scen zabójstw, seria „Wick” rzadko korzysta ze stale rosnącego budżetu, nawet jeśli poprzedni wpis pozostawił mnie z pewnymi obawami, że misja zemsty jej tytułowej postaci miała w końcu zabrakło pary. Tak, miał jedne z najbardziej pomysłowych zabójstw do tej pory (i, co prawda, nic tutaj nie przewyższa pomysłowości zabicia człowieka książką w twardej oprawie), ale był też o wiele bardziej obciążony rozszerzoną wiedzą o przestępczym półświatku niż kiedykolwiek wcześniej . To niewiele zrobiło, by ukryć, jak niezadowalające było to, gdy skutecznie zakończyło się w tym samym miejscu, co „Rozdział 2”, z Wickiem ponownie wygnanym, a nagroda za jego głowę rosła z sekundy na sekundę. Niemal natychmiast w „Rozdziale 4” pęd w jego dążeniu do zemsty powraca i wydaje się, że Stahelski niewypowiedzianie przyznał, że musimy zakończyć na haju. Wiemy, że Wick powróci w nadchodzącym spin-offie „Ballerina”, ale jego główna misja zemsty musi się zakończyć, zanim widzowie będą zbyt zmęczeni, by chcieć odkrywać resztę tego stale rozwijającego się wszechświata.

Żadna sekunda nie jest zmarnowana w początkowej klatce, która jest równie czystą deklaracją intencji, jak każda inna w tej serii: ekstremalne zbliżenie pięści Reevesa, gdy trenuje do następnej wielkiej walki z Wysokim Stołem. Jeśli poprzedni film ugrzązł z powodu zbyt dużej ekspozycji, tutaj natychmiast uderzamy w ziemię z głównym powodem, dla którego wszyscy przyszliśmy obejrzeć film „John Wick”. Nie zniechęcaj się epickim czasem trwania filmu, ponieważ wiedza leżąca u podstaw różnych organizacji przestępczych w tym wszechświecie nie jest zbytnio rozszerzona poza to, co już wiemy; zamiast tego Wick szybko zdaje sobie sprawę, że zabicie jego członków nie uczyni go wolnym człowiekiem, pozostawiając go walczącego o znalezienie bezpiecznego zakątka świata. W międzyczasie członek High Table, Marquis de Gramont (nowy we franczyzie Bill Skarsgård) oznajmia, że ​​żaden były współpracownik Wicka nie ujdzie bezkarnie za jego życia, dając właścicielowi New York Continental Winstonowi (Ian McShane) ultimatum, by pomógł go obalić. przy okazji rozwalając swój ukochany hotel na strzępy.

Po (przywróceniu) stawek fabuła pozostaje ekscytująco uproszczona, działając wyłącznie jako pretekst do wysłania bohatera Reevesa dookoła świata i spotkania zabójców wyszkolonych w różnych regionalnych formach sztuk walki. Nawet w pierwszym filmie seria „John Wick” nigdy nie była szczególnie ugruntowana, a brak zasad leżących u podstaw tego wszechświata został ponownie wykorzystany do uzyskania ekscytującego efektu. Sceny akcji są równie przezabawnie nieprawdopodobne, jak nie można im się oprzeć, a świat tych filmów wciąż działa na czymś podobnym do logiki gier wideo, gdzie poza głównymi wojownikami zdezorientowany szerszy świat toczy się normalnie wokół dramatu. Walki na pięści mogą się zdarzyć na środku drogi obok Łuku Triumfalnego i nikt nie mrugnie powieką, głównie dlatego, że wydaje się, że w tym społeczeństwie pełnym płatnych zabójców nie ma czegoś takiego jak zwykły cywil.

Gra wideo ożywa

Pistolet ładujący Johna Wicka

To porównanie gier wideo też nie jest nonszalanckie, ponieważ wydaje się, że Stahelski i jego zespół choreografów walki czerpali tyle samo inspiracji z klasycznych gier arkadowych w prostej inscenizacji wielu siniaków. Nie szukaj dalej niż ten trzeci akt – szczytowy punkt serii do tej pory – który bezpośrednio kieruje wszystko, od „Froggera” we wspomnianej paryskiej sekwencji ruchu do „Donkey Kong” w kulminacyjnej sekwencji, w której Wick musi wspiąć się na szczyt zestaw schodów, stawiając czoła pozornie nieskończonej liczbie zabójców działających jako przeszkody po drodze. Tak, inscenizacja tych scenografii jest większa i lepsza niż wcześniej — to znaczy, wyobraź sobie trudności logistyczne związane z choreografią i kręceniem sceny walki w zatłoczonym sercu Paryża — ale są one również najprostsze w koncepcji , próbując odzyskać proste emocje związane z najwcześniejszymi grami i przetłumaczyć te przyjemności na inne medium. Heck, boss przestępczy Billa Skarsgårda pojawia się nawet w fabule jako swego rodzaju ostateczny boss, z różnymi nowymi postaciami, które wydają się być wyjęte bezpośrednio z gry „Mortal Kombat”, od ślepych szermierzy (zawsze wspaniały Donnie Yen) do hotelowej recepcjonistki, która została zabójczynią (Rina Sawayama, która w swoim debiucie filmowym okazuje się genialną gwiazdą akcji) i Niemcem ciężkim, co najmniej dwa razy większym od wszystkich wokół niego (Scott Adkins).

Sekwencje walki, w których znajdują się te większe niż życie postacie, są sprzeczne z wszelką logiką, nawet jeśli Stahelski i spółka upewniają się, że poczujesz wpływ każdego ciosu – film zawiera jedne z najcięższych pobić, jakie do tej pory doznał jego bohater w serii . A jednak te kontuzje pozostają jedyną rzeczą, która łączy serię „Wick” z realizmem, a zespół rozumie, że te filmy działają teraz najlepiej na ich własnych obłąkanych filozofiach. Jeśli spróbujesz rozebrać szczegół, na przykład, dlaczego zabójca Yena, Caine, może grać w karty i wiedzieć, co jest na każdym rozdaniu, mimo że jest ślepy, to nigdy nie będziesz w stanie uzyskać zachwycająco śmiesznej długości fali, na której ten film wymaga.

Każdy film z serii obracał się coraz dalej od oryginalnego, stosunkowo ugruntowanego powrotu noir, wydanego w 2014 roku, a saga stała się dla niego jeszcze lepsza. Jest to kulminacja różnych filmowych obsesji jego twórców, którym udało się wyrzeźbić coś spójnego z worka wpływów, od westernów po klasykę sztuk walki. We wszechświecie „Knota” nie ma żadnych zasad, w których przemoc może pojawić się z dowolnego kierunku, a każda niepozorna postać może być przerażającym zabójcą, a ta najnowsza pozycja o epickiej długości wykorzystuje ten brak zasad jak nigdy dotąd. To list miłosny do dziesięcioleci kina gatunkowego z całego świata, udający prosty wpis franczyzowy.

„John Wick: Rozdział 4” trafi do kin w piątek, 24 marca.

Czy ten post był pomocny?