Skip to content

Recenzja Broadwayu „Lackawanna Blues”: Ruben Santiago-Hudson honoruje świętych i grzeszników, którzy go stworzyli

8 de październik de 2021
21 Lackawanna Blues Broadway Manhattan Theatre Club HR 1

Ruben Santiago-Hudson w swoim uczuciu przywołuje świat duchów, a przynajmniej tyle, ile wypełni kilka pensjonatów i całe życie wdzięczności Brakawanny Blues, jednoosobowa, autobiograficzna podróż przez dzieciństwo, które stało się złote dzięki obecności silnego i kochającego anioła stróża.

Napisany, wyreżyserowany i wykonany przez niezwykle utalentowanego Santiago-Hudsona, Brakawanny Blues, wyprodukowany przez The Manhattan Theatre Club w teatrze Samuela J. Friedmana na Broadwayu, przedstawia aktora, który zamieszkuje około dwudziestu postaci z jego pełnego wydarzeń dzieciństwa i młodości – mężczyzn, kobiet, starych, młodych, niektórych mniej pasujących do towarzystwa wrażliwego umysłu niż inni, ale wszyscy wnoszą przynajmniej jakąś małą perspektywę na bogaty i różnorodny wszechświat dorosłości, a przynajmniej część, która przechodzi przez drzwi dwóch pensjonatów panny Rachel w latach 50. i 60. Lackawanna, Nowy Jork, niedaleko Buffalo.

Panna Rachel Crosby, znana wielu i na pewno małemu Rubenowi jako Niania, jest w niemałym stopniu centrum tego wszechświata – orbitą włóczęgów, zagubionych dusz, poszukiwaczy szczęścia, którzy trafiają do pokoi udostępnia jako stacje przesiadkowe i schronienia tym, którzy tego najbardziej potrzebują, tym, którzy zostali zniszczeni przemocą, rasizmem, wiekiem, przemocą domową, alkoholem lub po prostu nieszczęściem, czasem własnej roboty.

Niania, jak mówi Santiago-Hudson w jednym z najsłynniejszych wierszy sztuki, była „jak rząd, jeśli naprawdę działał”, źródłem pozornie niewyczerpanej życzliwości, nieustępliwej siły, późnych posiłków, dawki bezsensownej dyscypliny i… czasami twarda gotówka, dla tych, którzy potrzebują bezpiecznej przystani.

A takich dusz nigdy nie brakuje. Jednym z nich jest mały Ruben, mały chłopiec zbyt często zostawiany sam w jednym z pokojów panny Rachel przez młodą matkę, która pracuje nocami i robi wszystko, co w jej mocy. Panna Rachel proponuje, że wychowa chłopca i to robi, zapewniając dziecku miłość i bezpieczeństwo, które go uratują (i to płynie przez tę zabawę jak źródło).

Wykonywany przed frontową fasadą miejskich domów i obok wielkiego bluesowego gitarzysty Juniora Macka (grającego kompozycje nieżyjącego już Billa Simsa Jr.), Santiago-Hudson tchnie życie w postacie, które zapełniają jego pamięć tak żywo, jak się wydaje. zaludniły te domy mieszkalne tak dawno temu.

A tych liczb jest wiele, wystarczająco dużo, by zasilić obsadę filmu HBO z 2005 roku, w którym wystąpiła S. Epatha Merkerson w nagrodzonej Emmy roli niani. To, co zajęło całą obsadę aktorów w telewizji, jest obsługiwane na scenie przez niestrudzonego i wszechstronnego Santiago-Hudsona, zmieniając sposób przekazu głosu i fizyczną postawę, aby przedstawić takie postacie jak Ol’ Po’ Carl, Numb Finger Peter i Sweet Tooth Sam, wraz z 20 lub tak mniej znanych ludzi z przeszłości dramaturga.

Jak można się domyślić po tych trzech imionach postaci, Santiago-Hudson nie boi się flory. Podczas gdy postacie, które przechadzają się po tych pokojach Lackawanna, są najczęściej przedstawiane w specyficzny sposób, który ożywia każdą z nich, Santiago-Hudson czasami skręca na to, co wydaje się terenem bajki, sięgając po swego rodzaju mit bluesowy. Ol’ Po’ Carl, weteran lig murzyńskich, dostarcza serię malarops (od dawna pije, jak mówi, cierpi na „karaluchy wątroby”), które wydają się bardziej piórem pisarza niż ekscentrycznością sąsiedzką, a nawet niania sama może czuć się, no cóż, pozłacana, świętą z ulic wspominaną z taką żarliwą nostalgią, że możemy zapomnieć, że miała być prawdziwym człowiekiem.

Ale Brakawanny Blues jest przecież grą pamięciową, a Santiago-Hudson nie krępuje się przedstawiać duchom (i czasami potworom) swojego dzieciństwa otaczającym i zachęcającym współczuciem. Robi z nich dumę.

Czy ten post był pomocny?