Skip to content

Przegląd telewizji Oscarów: Ceremonia próbuje przejść obok klapsa konwencjonalną, ale wesołą, historyczną nocą

13 de marzec de 2023
oscars michelle yeoh 2023 Getty

Według Stevena Spielberga Tom Cruise mógł być człowiekiem, który uratował tyłek Hollywood, ale Top Gun: Maverick gwiazda nie pojawiła się dziś wieczorem w Dolby Theatre, aby uratować Oscary.

Okazało się, że podczas gdy Cruise został pominięty, tak jak było Awatara Kingpin James Cameron, ich gwiazdorska moc nie była konieczna do napędzania jednego z bardziej oglądalnych, jeśli nie konwencjonalnych Oscarów XXI wieku. W tym sensie była to nagroda Akademii z kilkoma niespodziankami, w których prawie wszyscy trzymali się scenariusza.

Może to nie była magia, ale nie musiała.

Oscary wystarczyły, by przewrócić stronę.

Wraz z przełomowymi zwycięstwami Michelle Yeoh i innych, ceremonia została prawdopodobnie uchwycona na wiele sposobów przez żartobliwą minę, którą ceniony Spielberg zrobił na widowni na początku, kiedy gospodarz Jimmy Kimmel stwierdził, że reżyser „Fabel Man” był jednym z dygnitarzy, którzy w razie potrzeby mogliby go ochronić przed powtórką zeszłorocznego klapsa, o którym słyszał cały świat.

POWIĄZANE: Jimmy Kimmel uderza z powrotem w policzek w monologu Oscarów 2023

Z bliznami po dwóch latach zamkniętych kin z powodu pandemii, niepokoju w branży, wątpliwej przydatności, a następnie głęboko splamionej tą „małą potyczką”, jak to ujął Kimmel, Will Smith walący Chrisa Rocka na żywo na scenie w zeszłym roku, 95. ceremonia rozdania Oscarów miała prostą misję oświadczenie o celebracji kina i eskapizmie.

Pokaz był jak zwykle o wiele za długi iz pewnością zaczął słabnąć, gdy przekroczył punkt trzech godzin. W programie bardziej zręcznym wizualnie niż zwykle, producenci i organizatorzy tegorocznych Oscarów odnoszą w większości sukces, obejmując samo Hollywood.

POWIĄZANY: Zdobywcy Oscara za najlepszy film na przestrzeni lat – galeria zdjęć

Oprócz miłości do filmów w ofercie, Wszystko Wszędzie Wszystko narazYeoh została pierwszą Azjatką, która zdobyła nagrodę dla najlepszej aktorki. Jej współpracownik, Ke Huy Quan, jest dopiero drugą Azjatką, która otrzymała nagrodę dla aktora drugoplanowego i pierwszą zdobywczynią Oscara pochodzenia wietnamskiego. Historia powstała również kiedy Czarna Pantera: Wakanda na zawsze projektantka kostiumów Ruth E. Carter została jedyną czarnoskórą kobietą z dwoma Oscarami w karierze, wygrywając w niedzielę iw 2019 roku. Również epopeja antykolonialna RRR odniósł pierwsze zwycięstwo w kategorii Oryginalna piosenka dla filmu z Indii z niewiarygodnie chwytliwym „Naatu Naatu”.

Ogólnie rzecz biorąc, stosunkowo mniejsze filmy zdobyły większość dużych nagród, ale takie hity jak hity Politycznie niezależny byli szczerzy, przepych był na paradzie i – niezależnie od żartu z 6 stycznia lub dwóch – partyzancka polityka była głównie spychana na boczny tor, a żywiołowość „Naatu Naatu” na scenie była dziś wieczorem na antenie Oscara w Hollywood & Highland. Kierując statkiem na antenie i robiąc to, co trzeba było zrobić, Kimmel powrócił po raz trzeci jako gospodarz w tym, co staje się metamorfozą w najlepszego niekwestionowanego gospodarza Billy’ego Crystala — który dziewięć razy stał na czele rozdania Oscarów.

POWIĄZANY: Laureatki Oscara dla najlepszej aktorki na przestrzeni lat – galeria zdjęć

Sprawy stały się przyjazne dla rodziny, ponieważ długoletnia faworytka Yeoh podążała wyznaczoną przez nią ścieżką Wszystko reżyserów i okrzyknęła mamom na całym świecie ze sceny, kiedy wygrała. W tym duchu Oscary z oceną PG sprawiły, że całe miejsce śpiewało „Happy Birthday” gwieździe najlepszego krótkometrażowego filmu aktorskiego Irlandzkie pożegnanie.

Tak, była prymitywna wzajemna promocja Disneya, właściciela stacji ABC, z podglądem w programie aktorskiej wersji Mała Syrenka. Tak, był hołd z okazji 100-lecia Warner Bros kładący go na nieco za grubym i bezwstydnym wtyku do Muzeum Akademii. Igłowanie Malali przez Kimmela głupimi rzekomymi pytaniami widzów w ciągu ostatniej godziny również upadło, podobnie jak wskrzeszenie jego Matta Damona.

Mimo to, poza In-N-Out Burger drive-thru, trudno byłoby ci być bardziej wesołym w niedzielny wieczór w Los Angeles niż dzisiejsze Oscary.

POWIĄZANY: Zdobywcy Oscara dla najlepszego aktora na przestrzeni lat – galeria zdjęć

Pomimo pozornie niekończących się wad tak wielu rozdań nagród, w tym wielu ostatnich Oscarów, nie powinno to być takie trudne, prawda? Trochę zabawy i trochę autoironii. Dorzuć potężną wydajność Best Song lub dwa z takich jak RRRRahul Sipligunj i Kaala Bhairava, Lady Gaga i Rihanna, gwiazdy od ściany do ściany i para prezenterów obsługujących wiele kategorii, Banshee z Inisherin osła, podkład głosowy Morgana Freemana i krótkie przemówienia, i to powinno wystarczyć, prawda?

Trwające w sumie ponad trzy i pół godziny dzisiejsze Oscary przyniosły wielkie zwycięstwa Wszystko Wszędzie Wszystko naraz dla najlepszego filmu, a także reżyserzy Daniel Kwan i Daniel Scheinert oraz członkowie obsady Yeoh (która otrzymała Oscara dla najlepszej aktorki od Halle Berry, pierwszej kolorowej kobiety, która zdobyła tę nagrodę), członek rodziny królewskiej Tinseltown, Jamie Lee Curtis i Ke Huy Quan. Była też klasyczna hollywoodzka opowieść o powrocie Brendona Frasera do nagrody dla najlepszego aktora Wieloryb. Niemieckojęzyczna wersja Na zachodzie bez zmianmocny dokument Nawalny o liderze rosyjskiej opozycji, Kobiety rozmawiająreżyserka i scenarzystka Sarah Polley, RRR’s Carpenters – śpiewający autorzy tekstów, MM Keeravani i Chandrabose, również zdobyli kilka głównych nagród.

Próbując zresetować się po latach spadającej oglądalności, obniżając stawki reklamowe, a następnie to uderzenie i fiasko, które nastąpiło, ceremonia transmitowana przez ABC poszła w pewne ręce doświadczonego eksperta z Rickym Kirshnerem i Glennem Weissem jako producentami wykonawczymi. Chociaż dzisiejszy wieczór był pierwszym występem zdobywcy nagrody Emmy, Kirshnera, który prowadził Oscary, weterynarz prowadził między innymi kilkanaście występów w przerwie Super Bowl, wirtualną Narodową Konwencję Demokratów 2020, inauguracyjną uroczystość prezydencką w 2021 r., Tonys i Emmy. Wraz z Weissem, który także ponownie wyreżyserował rozdanie Oscarów w niedzielę, zdobywca nagrody Peabody, Kirshner, jest najlepszym pistoletem, którego zatrudniasz, by trzymać lądowanie, a nie wymyślać koło na nowo.

Z pewnością, dzięki zbliżeniom, ujęciom bohaterów, wpychaniu nominowanych i zwycięzców i nie tylko, płynna zręczność i estetyka dzisiejszej audycji ustanowiły wcześniej empatyczną intymność. Dodaj do tego liczne markizy na scenie i rześką, czystą grafikę na ekranie, dumnie ryczącą: „Kochamy filmy”.

Ten sam sentyment był silny w innym kontekście w rykach i owacjach na stojąco, które witały Czarna Pantera: Wakanda na zawszeCarter, kiedy dwukrotny zdobywca nagrody za kostiumy mówił o „bohaterze, którym jest czarna kobieta”. Jej nazwisko zostało wyryte w podręcznikach historii Oscarów, a Carter pochwaliła także reżysera Ryana Cooglera i inne osoby z serii Marvel za „zmianę sposobu przedstawiania kultury”.

Rozpoczęcie od montażu najlepszych filmów roku, odrobiny materiałów zza kulis, niektórych Top Gun: Maverick, a także kilka prawdziwych myśliwców odrzutowych przelatujących nad ceremonią i ukłon w stronę Letnich Igrzysk Olimpijskich 2012 z gospodarzem Jimmy’m Kimmelem skaczącym na spadochronie, Oscary 2023 próbowały przejść do pościgu w pierwszych minutach. Potem były okrzyki skierowane do większości nominowanych w najwyższej kategorii przez Kimmela i Huntera Bidena do Setha Rogena, który pokochają nieliczni oglądający Red Staters, a machnięcie na Scjentologię rozpoczęło monolog, który wyraźnie zmierzał w kierunku uznania zeszłorocznego cios w Rock przez ewentualne Król Ryszard zdobywcy Oscara Smitha.

„Mamy surowe zasady” – powiedział w końcu Kimmel po 10 minutach programu, co byłoby pierwszym z kilku odniesień do klapsów. „Ktokolwiek w tym teatrze popełni akt przemocy w dowolnym momencie spektaklu, zostanie nagrodzony Oscarem dla najlepszego aktora i będzie mógł wygłosić 19-minutowe przemówienie” – dodał, wywołując pierwszy wielki śmiech tego wieczoru. „Dzisiejszej nocy nie będzie żadnych bzdur. Nie mamy czasu na shenanigany, to święto wszystkich tutaj” – nalegał gospodarz, powtarzając, co stało się linią partii AMPAS w ciągu ostatnich kilku miesięcy.

I właśnie to zrobiły dzisiejsze Oscary, z uśmiechem na twarzy.

Czy ten post był pomocny?