Skip to content

Premier „powinien” zrezygnować z roli w przyszłej nominacji na przewodniczącego BBC, mówi były dyrektor generalny Tony Hall

11 de maj de 2023
GettyImages 1061817246

Według byłego dyrektora generalnego Tony’ego Halla premier „powinien” zrezygnować z zaangażowania w zatrudnianie przewodniczącego BBC w przyszłości po skandalu z Richardem Sharpem.

Hall wezwał premiera Rishi Sunaka, aby „powiedział coś interesującego” o zaangażowaniu rządu w ten proces, który w przypadku Sharpa doprowadził do łańcucha wydarzeń związanych ze skandalem pożyczkowym Borisa Johnsona, który zmusił byłego bankiera Goldman Sachs i darczyńcę Partii Konserwatywnej zrezygnować.

Hall, który był DG BBC w latach 2013-2020, powiedział konferencji Voice of the Listener & Viewer (VLV), że ówczesny premier „powinien” zrezygnować z udziału w nominacji przewodniczącego, o której obecnie decyduje rząd komisja.

„Kiedy mówisz, że premier mianuje przewodniczącego, ludzie zwykle reagują krzywym uśmiechem i pytaniem, czy to jest naprawdę niezależne” – powiedział.

Hall przewidywał, że premier „prawdopodobnie nie” usunie się z procesu w najbliższej przyszłości i że ta debata może się podnieść, gdy do 2027 r. zostanie sporządzona kolejna Karta BBC. Powiedział „wszystko, co pomoże wzmocnić” niezależność BBC jest „naprawdę ważny”.

Pisanie w Opiekun W zeszłym tygodniu Hall wezwał do wprowadzenia dwóch innych zmian w procesie powoływania przewodniczącego: upublicznienia składu panelu i poproszenia zarządu BBC o zatwierdzenie proponowanego kandydata wraz z posłami z Komisji Kultury, Mediów i Sportu.

Sharp odejdzie w przyszłym miesiącu po tym, jak brytyjska komisja ds. nominacji publicznych stwierdziła, że ​​naruszył zasady mianowania po tym, jak nie zadeklarował, że próbował przedstawić kanadyjskiemu biznesmenowi, Samowi Blythowi, sekretarzowi gabinetu Wielkiej Brytanii. Blyth następnie zagwarantował pożyczkę w wysokości 800 000 funtów (1 miliard dolarów) dla byłego premiera Borisa Johnsona.

Raport BBC z dzisiejszego ranka wykazał, że Sharp złamał również Kodeks postępowania zarządu BBC z powodu tego braku deklaracji, chociaż oczyściło go to z kwestii konfliktu interesów podczas jego kadencji.

„Tryb kampanii”

Przechodząc do bardzo egzystencjalnej przyszłości BBC, Hall powiedział, że organizacja musi „przejść w tryb kampanii, aby położyć podwaliny pod to, dlaczego BBC naprawdę ma znaczenie”, a jego uwagi pojawiły się zaledwie kilka godzin po tym, jak dyrektor ds. treści BBC, Charlotte Moore, ostrzegła, że pracownicy stoją w obliczu „wielkiego zagrożenia” z powodu presji finansowania i ostrej konkurencji ze strony amerykańskich streamerów.

Ponieważ przyszły model finansowania BBC jest zaciekle dyskutowany zarówno wewnętrznie, jak i przez rząd, wezwał BBC do określenia „co chce robić i być po 2027 roku”, zanim zostanie podjęta decyzja o przyszłości opłaty licencyjnej.

„Pośpiech w podejmowaniu decyzji o opłacie licencyjnej bez decydowania, co chcesz zrobić, jest szalony” – powiedział Hall, który wcześniej opowiadał się za zastąpieniem opłaty licencyjnej podatkiem domowym. „Myślę, że BBC jest najlepiej przygotowana do ustalenia programu, w przeciwnym razie inni ustalą to za ciebie”.

Opisał obecne rozliczenie finansowania zryczałtowanej opłaty licencyjnej, po której nastąpił wzrost inflacji, jako „naprawdę trudne” i powtórzył wcześniejsze wezwania do zaangażowania opinii publicznej w decyzje dotyczące przyszłego finansowania.

„Musimy przedstawić argumenty i przedstawić je teraz” – powiedział. „Głęboko w to wierzę, mając jeszcze kilka lat [until the next Charter] a dzięki wyborom powszechnym nadszedł czas, aby głosy tych, którzy naprawdę wspierają BBC i Public Service Broadcasting, zostały wysłuchane”.

Czy ten post był pomocny?