Skip to content

Plan wynagrodzeń dla akcjonariuszy Netflix Nix prawie o marżę 3 do 1 w niewiążącym głosowaniu – aktualizacja

6 de czerwiec de 2023
Netflix HQ greenery

ZAKTUALIZOWANO z podliczeniem głosów. Akcjonariusze Netflixa prawie 3 do 1 odrzucili plan wynagrodzeń dla kadry kierowniczej najwyższego szczebla na 2023 rok.

Wynik głosowania, który odbył się na dorocznym zgromadzeniu akcjonariuszy w ubiegły piątek, był wcześniej znany, ale dokładny wynik został opublikowany we wtorek po południu w zgłoszeniu SEC. Netflix powiedział, że 97,8 mln akcjonariuszy głosowało za planem (około 29%), a 241,7 mln było przeciw. Głosowanie było niewiążące, co oznacza, że ​​dyrektorzy nadal będą mogli odbierać swoje pakiety zgodnie z przewidywaniami. Mimo to porażka była symbolicznym niepowodzeniem dla firmy po tym, jak zmieniła swoje podejście do sposobu wynagradzania swoich najwyższych dyrektorów po podobnym głosowaniu rok temu.

Głosowanie nastąpiło po liście WGA wzywającym do głosowania „nie” w sprawie planu wynagrodzeń w świetle trwającego strajku gildii przeciwko Netflix i innym streamerom i studiom. Podobne głosowanie spodziewane jest na środowym zgromadzeniu akcjonariuszy Comcast.

POPRZEDNIO:

Akcjonariusze Netflix odmówili poparcia pakietów płac najwyższego kierownictwa w 2023 roku podczas niewiążącego głosowania na dorocznym zgromadzeniu akcjonariuszy firmy w czwartek.

Propozycja wynagrodzenia, jedna z kilku poddanych pod głosowanie podczas 15-minutowego spotkania, które było transmitowane online, dotyczyła kadry kierowniczej wyższego szczebla, w tym współzarządzających Grega Petersa i Teda Sarandosa oraz współzałożyciela i przewodniczącego zarządu Reeda Hastingsa. Dokładna liczba głosów zostanie opublikowana w kolejnym zgłoszeniu SEC.

Głosowanie „powiedz na zapłatę” ostatecznie nie uniemożliwi kierownictwu pobierania zgodnie z oczekiwaniami, ale jest to rzadka publiczna nagana wynagrodzeń dyrektorów mediów w czasach rosnącej kontroli. WGA wezwała akcjonariuszy do odrzucenia systemu wynagrodzeń, opisując go jako „niewłaściwy” w momencie, gdy gildia znajduje się w impasie z Netflix i innymi firmami członkowskimi AMPTP.

Większość głosów akcjonariuszy nad propozycją wynagrodzenia dla kadry kierowniczej została oddana przed wysłaniem listu do gildii, a inwestorzy Netflix mieli już zdecydowane opinie na temat rekompensat na długo przed strajkiem. W ubiegłym roku tylko 27% akcjonariuszy poparło plan wynagrodzeń na 2022 rok. W wyniku tego głosowania Netflix wprowadził szereg zmian w swoim podejściu do wynagrodzeń.

Komitet ds. wynagrodzeń w zarządzie „uważa, że ​​te zmiany w naszej strukturze wynagrodzeń są zgodne z interesami akcjonariuszy i zachęcają [Peters and Sarandos] realizować strategie mające na celu osiągnięcie długoterminowego sukcesu, przy jednoczesnym utrzymaniu tych aspektów naszego programu wynagrodzeń, które naszym zdaniem pomogły przyciągnąć i zatrzymać największe talenty, aby wspierać nasz rozwój” – powiedział Netflix w swoim oświadczeniu pełnomocnika przed zgromadzeniem akcjonariuszy.

W kwietniowym zgłoszeniu do SEC Netflix powiedział, że Sarandos i Hastings odnotowali skok w wynagrodzeniu w 2022 r., z których każde wyniosło około 50 mln USD, pomimo erozji liczby abonentów i spadku cen akcji, który trafił na pierwsze strony gazet w pierwszej połowie roku. Struktura kierownictwa wykonawczego firmy zmieniła się w styczniu zeszłego roku, a wieloletni dyrektor wykonawczy Peters został wyniesiony na stanowisko Co-CEO wraz z Sarandosem. Hastings, który był współzałożycielem firmy i kierował nią przez 25 lat jako dyrektor generalny, przeszedł do roli członka zarządu. W 2023 roku Sarandos i Peters otrzymają wynagrodzenie w wysokości 3 mln USD, a Sarandos ma otrzymać 20 mln USD więcej w akcjach i premię w wysokości do 17 mln USD, w zależności od tego, czy określone cele zostaną osiągnięte. Peters kwalifikuje się do nagrody w postaci akcji w wysokości 17,3 miliona dolarów i premii w wysokości do 14,3 miliona dolarów.

Wynagrodzenia dyrektorów wywołały niepokoje w mediach i branży technologicznej w ostatnich miesiącach, biorąc pod uwagę zwolnienia i cięcia, które zmieniły wiele firm, a także impas na rynku pracy, który sparaliżował większość Hollywood. Najwyżsi dyrektorzy nadal przywożą do domu ponadgabarytowe przesyłki, pomimo słabych wyników większości akcji i szalejącego zaciskania pasa.

Wcześniej w tym tygodniu prezes WGA West, Meredith Stiehm, wysłała list do akcjonariuszy Netflix, wzywając ich do odrzucenia propozycji dotyczącej wynagrodzenia dla kadry kierowniczej. „Podczas gdy inwestorzy od dawna kwestionują wynagrodzenia dyrektorów Netflix” — napisał Stiehm — „struktura wynagrodzeń jest jeszcze bardziej rażąca na tle strajku. W trakcie destrukcyjnego sporu pracowniczego Netflix zwraca się do akcjonariuszy o udzielenie wstecznej zgody doradczej na zgłoszone przez firmę wynagrodzenie dla kadry kierowniczej za 2022 r., które wynosi łącznie ponad 166 mln USD. Z drugiej strony proponowane ulepszenia, które WGA ma obecnie na stole, kosztowałyby Netflix około 68 milionów dolarów rocznie”.

WGA zwraca się z podobną prośbą do akcjonariuszy Comcast, którzy będą mieli okazję zastanowić się nad wynagrodzeniem kadry kierowniczej na dorocznym spotkaniu giganta medialnego w przyszłym tygodniu.

Wraz z głosowaniem na „nie” w sprawie wynagrodzeń kadry zarządzającej, akcjonariusze odrzucili także cztery inne propozycje i poparli dwie inne, różniące się od rekomendacji spółki tylko w sprawie płacy. Wszyscy kandydaci do rady dyrektorów firmy zostali wybrani, a wyniki tych głosów zostaną również ujawnione w zgłoszeniu wraz z wynikami propozycji.

Czy ten post był pomocny?