Skip to content

Pisarze i studia mogą prowadzić więcej rozmów w ciągu najbliższych dwóch tygodni, unikając przerwy, ale nadal oczekuje się zezwolenia na strajk

1 de kwiecień de 2023
wga 5

EKSKLUZYWNY: Mogliśmy dojść do czegoś po tym, jak okazało się, że scenarzyści i studia mogą prowadzić więcej rozmów w ciągu najbliższych dwóch tygodni.

Wszykina rozumie, że istnieje propozycja, aby obie strony potencjalnie rozmawiały w przyszły wtorek.

To znaczący krok w negocjacjach między WGA a AMPTP, ponieważ od końca dzisiejszego dnia zaplanowano dwutygodniową przerwę, z pierwotnym pomysłem powrotu do stołu na osiem dni, począwszy od 17 kwietnia. Jednak źródła powiedział Wszykina, że wydaje się, że istnieje chęć kontynuowania dyskusji, w jakiejś formie, po znalezieniu wspólnej płaszczyzny między WGA i AMPTP.

Jedno ze źródeł podało, że wydaje się, że obie strony są sobie bliższe niż oczekiwano w wielu kluczowych kwestiach, co sugeruje, że rozmach jest większy, niż obie strony przewidywały.

Jest to jednak związane z oczekiwaniami, że WGA nadal planuje poprosić swoich członków w nadchodzących dniach o głosowanie w sprawie zezwolenia na strajk, co zostało opisane jako seria „pokazów objazdowych”.

Część tego przypisuje się kierownictwu zastępcy dyrektora wykonawczego WGAW, Ellen Stutzman, która nagle zastąpiła Davida Younga 28 lutego po tym, jak udał się na zwolnienie lekarskie.

Późny dodatek do szczytu 25-osobowego komitetu negocjacyjnego gildii, Stutzman została wyróżniona za swoją rolę w rozmowach. „W sali panuje inny nastrój, kiedy Ellen prowadzi sprawy” — powiedział jeden z członków WGA. „Jest stanowcza, przemyślana, nie poddaje się, ale nie próbuje rozpocząć walki o nic” – dodała.

„Z Ellen jest mniej antagonistycznie” — powiedział inny dobrze powiązany członek gildii, chwaląc Stutzmana i sposób, w jaki zjednoczyła zespół negocjacyjny WGA. „Nie sądzę, aby ktokolwiek przy zdrowych zmysłach chciał strajku, ale dźwignia jest ważna”.

Według źródeł drugi tydzień negocjacji był bardziej merytoryczny niż pierwszy.

Pierwszy tydzień zaczął się powoli, a jedno ze źródeł określiło go jako „uciążliwy”, ponieważ obie strony tańczyły wokół siebie. Źródła ze studia początkowo określiły strategię WGA jako „blokowanie muru” i były rozczarowane, że WGA nie odpowiedziała na niektóre pytania, które miała w swoich propozycjach. Jeden z dyrektorów opisał zespół WGA jako „wygłaszający przemówienia, a nie propozycje”. Po drugiej stronie stołu skryba bliski wydarzeniom powiedział, że przedstawiciele studia są „tylko ścianą, ani ofensywną, ani defensywną”.

Słyszymy, że w ciągu dziesięciu dni spotkań w biurach AMPTP w Sherman Oaks obie strony spędziły razem mniej niż 10 godzin na wspólnych rozmowach. Większość pozostałego czasu spędziła w klubach i prywatnych pokojach, przygotowując odpowiedzi na propozycje drugiej strony.

Wydaje się, że jedna prezentacja pod koniec tego tygodnia zmieniła temperaturę w pokoju, z większymi niż kiedykolwiek nadziejami na znalezienie wspólnej płaszczyzny.

Powiedziawszy to wszystko, a zezwolenie na strajk wciąż jest wyraźną możliwością, jeden z informatorów zaznajomiony z negocjacjami powiedział Wszykina: „Jestem w 95% pewien, że strajk będzie, wszyscy zakładają, że nadejdzie w tym momencie”.

Wydaje się, że dwoma głównymi problemami dla pisarzy nadal są pozostałości strumieniowe i mini-pokoje.

Scenarzyści twierdzą, że studia wykorzystały transmisję strumieniową, aby obniżyć wynagrodzenie scenarzystów, oddzielić pisanie od produkcji i „pogorszyć” warunki pracy przy serialach na wszystkich poziomach. Dodali, że więcej scenarzystów pracuje na minimalnym poziomie „niezależnie od doświadczenia”, często przez mniej tygodni i pomimo rosnących budżetów, powiedzmy, mediana wynagrodzenia scenarzysty-producenta spadła. Mówią, że moda na mini-pokoje doprowadziła do irytacji, szczególnie wśród młodszych pisarzy.

Z drugiej strony studia twierdzą, że scenarzyści osiągnęli 46% wzrost wysokobudżetowych pozostałości transmisji strumieniowej z ostatniej umowy w 2020 r., z których część mogła jeszcze nie wpłynąć na ich konta bankowe ze względu na czas. Wskazują również, że negocjują minimum, a większość pisarzy pracuje powyżej tej skali. Na bardziej fundamentalnym poziomie studia twierdzą, że muszą ciąć koszty i dokonywać zwolnień w wyniku pogarszających się perspektyw finansowych.

„Wiem, że nie mówimy o recesji, ale wydaje mi się, że nie poświęcono temu wystarczającej uwagi” — powiedział jeden ze źródeł w studio. Na przykład strata 2,1 miliarda dolarów w czwartym kwartale 2022 roku przez Warner Bros. Discovery.

Na razie kluczowe będzie to, jak i kiedy obie strony powrócą do rozmów, co prawda blisko Paschy. Pierwotny plan zakładał powrót do stołu 17 kwietnia, dwa tygodnie przed wygaśnięciem kontraktu WGA z AMPTP.

Powszechnie oczekuje się, że w ciągu tych dwóch tygodni WGA poprosi swoich członków o głosowanie w sprawie zezwolenia na strajk. W styczniu WGA zauważyło, że ostatnim razem, gdy pisarze głosowali za zezwoleniem na strajk, w 2017 r., 96,3% głosowało za. „W całej historii WGA pisarze udowodnili, że mogą zdobyć nowe standardy branżowe poprzez działania zbiorowe” – napisano.

Wiele źródeł w pokoju powiedziało, że głosowanie miało na celu „zasiać strach” w stosunku do AMPTP, chociaż studia w pełni spodziewały się tego posunięcia.

„W pełni oczekuję, że ta karta zostanie zagrana” – dodał inny przed rozpoczęciem rozmów. „Stało się to czymś w rodzaju standardowego narzędzia w ich zestawie narzędzi i negocjacji, więc wcale by mnie to nie zdziwiło”.

Jak to ujął inny, „jakby przyprowadzili swojego adwokata rozwodowego na wesele”.

Ciekawe będzie, czy uda się osiągnąć kompromis zamiast strajku, co jest teraz wyraźnie czymś więcej niż rozważaniem.

Czy ten post był pomocny?