Skip to content

Piosenka Simpsonów, o której prawdopodobnie zapomniałeś, wzniosła się na szczyt list przebojów w wielu krajach

2 de październik de 2022
l intro 1664458236

Bart Simpson podekscytowany

Można łatwo zapomnieć dekady później, że „Simpsonowie” stali się tak popularni na początku lat 90., że ukuto frazę „Bartmania” (za pośrednictwem The New York Times), aby opisać szał merchandisingowy Barta Simpsona (głos Nancy Cartwright). Wizerunek Barta sprzedano na milionach T-shirtów (przez People), Entertainment Weekly nazwał postać „rozrywką roku” w 1990 iw tym samym roku stał się balonem na paradzie Macy’s Day. Zbuntowany młodociany przestępca z kreskówek był wszędzie — co w naturalny sposób doprowadziło do luzu.

Szkoły zaczęły zabraniać uczniom noszenia T-shirtów z wizerunkiem Barta, a autorytety nie lubiły statusu postaci jako dumnego słabszego (według Deseret News). Nie mniej niż ówczesny prezydent Stanów Zjednoczonych, George HW Bush, wypowiedział się przeciwko dysfunkcjonalnemu przedstawieniu Ameryki (poprzez Ostateczny termin), wzywając amerykańskie rodziny, aby były „bardziej podobne do Waltonów i znacznie mniej do Simpsonów ”.

Ale nawet sam prezydent nie mógł powstrzymać ogromnego sukcesu tego singla „Simpsonowie”.

Michael Jackson pomógł napisać piosenkę nr 1 Do The Bartman

Częścią merchandisingu „The Simpsons” był album „The Simpsons Sing the Blues” z 1990 roku. Połowa albumu składała się ze starych coverów i oryginalnych piosenek śpiewanych przez obsadę, w tym jej największy przebój „Do The Bartman”.

Piosenka jest chwytliwym kawałkiem R&B, w którym Bart Simpson rapuje i uczy słuchacza nowego tańca, zwanego naturalnie „Bartman”. W animowanym teledysku Bart przejmuje szkolny występ, wprowadzając zniewoloną publiczność, w tym swoich rodziców, do swoich popisowych ruchów.

Wspierany przez mocny groove i szalejące szaleństwo „Bartmanii”, „Do The Bartman” trafił na pierwsze miejsca na kilku listach przebojów, w tym w Wielkiej Brytanii, Irlandii (za pośrednictwem The Independent) i Australii (za pośrednictwem The Music Network). Utwór trafił również na 11 miejsce w Stanach Zjednoczonych, mimo że nigdy nie został wydany jako singiel w Stanach Zjednoczonych.

Istnieją pewne kontrowersje dotyczące tego, kto pomógł napisać piosenkę. Twórca „Simpsonów”, Matt Groening, kiedyś nalegał, by król popu, Michael Jackson, był jego współautorem i współproducentem, jak donosi Consequence of Sound. Jednak autor piosenek Bryan Loren, który pracował również z legendami muzyki, takimi jak Whitney Houston i Barry White, stwierdził w 2015 roku, że jest jedynym autorem „Do The Bartman”, chociaż Jackson przyczynił się do chórków i tytułu.

Biorąc pod uwagę sukces utworu, trudno winić Lorena za to, że chciał mu się przysłużyć przy tak wielkiej piosence.

Czy ten post był pomocny?