Skip to content

„Ojczyzna”, białoruski film, który rzuca wyzwanie nacjonalistycznym naciskom kraju, zdobywa główną nagrodę na CPH:DOX; Zobacz pełną listę zwycięzców

24 de marzec de 2023
CPH DOX 2023 Photo credit Emil Agerskov 2

Ojczyzna„mroczny i monumentalny” film o neonacjonalizmie na Białorusi, zdobył dziś główną nagrodę na prestiżowym festiwalu CPH:DOX w Kopenhadze.

Białoruscy reżyserzy Alexander Mihalkovich i Hanna Badziaka odebrali nagrodę Dox:Award podczas ceremonii w Kunsthal Charlottenborg w stolicy Danii. Jurorzy pochwaleni Ojczyzna jako „film kinowy i znaczący, który nie spieszył się, ukazując złożoność życia w opresyjnym i niesprawiedliwym systemie. Stawia pytania o ideę indywidualnego wyboru w społeczeństwie osaczonym. Tytuł filmu jest sposobem na przywrócenie władzy kobietom, które stoją na czele tej walki”. [See the full list of CPH:DOX winners below].

Światowa premiera pt Ojczyzna w CPH:DOX pojawia się w szczególnie odpowiednim momencie, nieco ponad rok po tym, jak Rosja rozpoczęła inwazję na Ukrainę przy kluczowej pomocy sprzymierzonego z Kremlem rządu białoruskiego. Siły rosyjskie szkoliły się na Białorusi przed wojną i przeprowadziły część ataku z kraju, który oferuje najbliższą drogę lądową do stolicy Ukrainy, Kijowa.

Festiwal zwrócił uwagę, że dokument oferuje wyjątkowy wgląd we współczesną Białoruś, „gdzie korupcja i brutalna kultura wojskowa zmuszają młodych ludzi do opowiadania się po jednej ze stron. Z wybitnymi zdjęciami i dogłębną znajomością kultury, Ojczyzna to jeden z tych nielicznych filmów, którym udaje się uchwycić kluczowy moment w historii, gdy ta wciąż się rozwija. To film, który sięga daleko poza granice kraju i analizuje sytuację poradziecką z rzadko spotykanej perspektywy: perspektywy młodych ludzi”.

W oświadczeniu udostępnionym portalowi Wszykina twórcy filmu powiedzieli: „Byliśmy szczęśliwi i podekscytowani premierą filmu na CPH:DOX i byliśmy bardzo poruszeni reakcją publiczności. Poczucie, że ludzie łapią warstwy i zmysły, o których myśleliśmy podczas kręcenia filmu, czują jego tempo i atmosferę, to coś naprawdę cennego. A uznanie jury jest dla nas niezwykle zaszczytne: Jesteśmy wdzięczni za wysoką ocenę filmu, który stał się dla nas nie tylko artystyczną podróżą, ale doświadczeniem zmieniającym życie w wielu aspektach.”

Na krawędzi, dokument, którego akcja toczy się w paryskim szpitalu psychiatrycznym, zdobył Specjalne Wyróżnienie w kategorii Dox:Award. Jurorami tej sekcji byli Gugi Gumilang, Mathilde Henrot, Ania Trzebiatowska, Salomé Jashi i Lea Glob (film Apolonia, Apolonia zdobył osobną nagrodę Politiken:DOX na CPH:DOX w piątek wieczorem).

Odbiór nagrody w kategorii F:act Award był Siedem zim w Teheranie, film Steffi Niederzoll, który analizuje szokujący przypadek młodej Iranki, Reyhaneh Jabbari. Jabbari spędziła siedem lat w celi śmierci po tym, jak została aresztowana w 2007 roku za zabicie mężczyzny w obronie własnej, który próbował ją zgwałcić. Wszykina rozmawiał z Niederzoll w Berlinie, gdzie dokument miał swoją światową premierę (przeczytaj o tym tutaj).

Biorący zakładników zdobył Wyróżnienie Specjalne w konkursie F:act Award. Nagroda Nordic:Dox trafiła do Pani Hansen i źli towarzyszew reżyserii Jelli Bethmann, ze specjalnym wyróżnieniem Człowiek rysia.

Królestwo, który Wszykina relacjonował na SXSW, gdzie dokument miał swoją światową premierę, zdobył nagrodę Next:Wave. Film wyreżyserowany przez Agnieję Galdanową koncentruje się na odważnej i innowacyjnej artystce z zamarzniętych terenów Rosji. „Jak młody David Bowie z innej planety, cały świat jest jednym wielkim wybiegiem dla nieustraszonej 21-letniej queerowej artystki Geny” – piszą programiści CPH:Dox. „Dorastała w odległych zakątkach Rosji, w miasteczku zbudowanym na starym obozie gułagu. Dziś swoje radykalne występy wystawia w supermarketach, na stacjach metra i na środku moskiewskich ulic w alternatywnym proteście przeciwko traktowaniu osób LGBTQ+ w skrajnie konserwatywnej Rosji Putina”.

Wyróżnienie specjalne w kategorii Next:Wave otrzymał Ostatni rok ciemności, wyreżyserowany przez Bena Mullinkossona (fragment dokumentu można zobaczyć w naszym poście tutaj). Jurorami w tej sekcji byli Mario Valero, Ben Fowlie (założyciel Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Camden oraz dyrektor wykonawczy i artystyczny Points North Institute) oraz Cille Hannibal.

Nagroda New:Vision została odebrana przez Azjatycka historia o duchachw reżyserii Bo Wanga. Jurorzy przyznali w tej kategorii dwa wyróżnienia specjalne – jedno idzie do Tajemniczy ogród i inny do Klub Pacyfiku.

Jak wspomniano powyżej, nagroda Politiken:DOX trafiła do Lei Glob Apolonia, Apolonia (zdobył też główną nagrodę na IDFA w listopadzie). Wyróżnienie Specjalne przyznano im Góry od reżysera Christiana Einshøj.

Wszystkie nagrodzone filmy zostaną wyświetlone w kinach w Kopenhadze w dniach 27 i 28 marca. To jest 20cz rocznicę CPH:DOX, który stał się jednym z wiodących światowych festiwali filmów dokumentalnych.

Oprócz powyższych kategorii nagrody wręczono podczas równoległego wydarzenia CPH:DOX Forum. Jeśli chodzi o te nagrody, CPH:DOX pisze:

„Eurimages wraz z długoletnim wydarzeniem CPH:DOX w zakresie finansowania i koprodukcji CPH:FORUM… przyznało projektowi nagrodę Eurimages za rozwój koprodukcji w wysokości 20 000 euro Tylko na Ziemi Robin Petré, wyprodukowany przez Hansen & Pedersen (Signe Skov Thomsen, Malene Flindt Pedersen, Dania, Hiszpania).

„Fundusz Eurimages Rady Europy przyznał projektowi specjalną nagrodę Eurimages za rozwój koprodukcji w wysokości 20 000 euro Czerwona strefa autorstwa Iryny Tsilyk i firmy producenckiej Moon Man (Darya Bassel, Ukraina). Nagroda została wręczona jako wyraz wsparcia i solidarności z ukraińskim przemysłem filmowym.

„CPH:FORUM, Unifrance i TitraFilm wręczyły także nagrodę Unifrance Doc Award za najlepszą francuską prezentację tegorocznego CPH:FORUM, której współproducentem jest większość lub mniejszość francuska. Nagroda trafiła do Kuba i Alaska autorstwa Jegora Trojanowskiego, wyprodukowany przez 2Brave Productions (Olha Beskhmelnytsina, Ukraina) i TAG Film (Christian Popp, Francja).”

Laureaci nagród na CPH:DOX 2023:
● Dox: Nagroda: Ojczyzna Alexander Mihalkovich & Hanna Badziaka (Szwecja / Ukraina / Norwegia)
Wyróżnienie: Na krawędzi Nicolas Peduzzi (Francja)
● Nagroda F:act: Siedem zim w Teheranie Steffi Niederzoll (Niemcy / Francja)
Wyróżnienie: Biorący zakładników przez Puk Damsgaard & Søren Klovborg (Dania)
● Nagroda Nordic:Dox: Pani Hansen i źli towarzysze autor: Jella Bethmann (Dania)
Wyróżnienie: Człowiek rysia Juha Suonpää (Finlandia)
● Nowość: Nagroda za wizję: Azjatycka historia o duchach autorstwa Bo Wanga (Holandia / Hongkong)
Wyróżnienie: Tajemniczy ogród autorstwa Nour Ouayda (Liban)
Wyróżnienie: Klub Pacyfiku autorstwa Valentina Noujaïma (Francja / Katar)
● Nagroda Next:Wave: Królestwo autor: Agniia Galdanova (USA / Francja)
Wyróżnienie: Ostatni rok ciemności Benjamin Mullinkosson (Chiny / USA)
● Nagroda Politiken:DOX: Apolonia, Apolonia autorstwa Lea Glob (Dania)
Wyróżnienie: Góry autorstwa Christiana Einshøj (Dania)

Czy ten post był pomocny?